طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

عذرخواهی شل برای خرید نفت روسیه

کد خبر: 1763
زمان انتشار: ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۳ قبل از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

شرکت شل خرید نفت روسیه را متوقف و اعلام کرد مشارکت در همه تولیدات هیدروکربن روسیه از نفت خام تا گاز طبیعی را بر سر منازعه اوکراین خاتمه می دهد و به یکی از نخستین غولهای نفتی غربی بدل شد که روسیه را به طور کامل ترک می کند.

به گزارش ایسنا، شرکت شل برای خرید نفت روسیه در هفته گذشته، پس از این که اعلام کرده بود از فعالیتهای روسی از جمله تاسیسات LNG ساخالین ۲ خارج می شود، عذرخواهی کرد. این شرکت در پروژه مذکور که توسط شرکت گازپروم اداره می شود، ۲۷.۵ درصد سهم دارد.

بن ون بورن، مدیرعامل شل گفت: ما همه مطلع بودیم تصمیم هفته گذشته برای خرید یک محموله نفت روسی درست نبود و بابت آن متاسف هستیم.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

معامله گران روز جمعه اعلام کردند شل یک محموله نفت روسی را از شرکت بازرگانی سوئیسی ترافیگورا ۲۸ دلار و ۵۰ سنت در هر بشکه ارزانتر از قیمت نفت برنت خریداری کرده است.

شرکت بریتیش پترولیوم ماه گذشته اعلام کرد از سهم ۱۹.۷۵ درصدی خود در شرکت روس نفت خارج می شود و این اقدام ۲۵ میلیارد دلار به این شرکت ضرر می زند.

پاتریک پویانه، مدیرعامل شرکت توتال انرژیز روز دوشنبه گفت: این شرکت فرانسوی خرید نفت از روسیه را متوقف کرده است با این حال پالایشگاههای این شرکت در آلمان همچنان نفت روسیه را از طریق خط لوله دریافت می کنند.

شل اعلام کرد زنجیره تامین نفت خود را برای حذف نفت روسیه به سرعت ممکن تغییر می دهد و جایگاههای خدماتی خود و همچنین فعالیتهای سوخت هواپیما را در این کشور تعطیل می کند. این شرکت همچنین قصد دارد به حضور در خط لوله گازی نورد استریم ۲ که از روسیه به آلمان احداث شده است، پایان دهد.  شل با حضور در کنسرسیوم این پروژه، به تامین مالی ساخت آن کمک کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، قیمت نفت روز دوشنبه در واکنش به خبر بررسی تحریم نفت روسیه از سوی کشورهای غربی به ۱۳۹ دلار در هر بشکه صعود کرده بود که بالاترین قیمت از ژوئیه سال ۲۰۰۸ بود. روز سه شنبه پس از این که رئیس جمهور آمریکا ممنوعیت واردات نفت خام و فرآورده های نفتی روسیه را به تلافی حمله مسکو به اوکراین اعلام کرد، قیمت نفت برنت برای تحویل در ماه مه ۵.۴ درصد افزایش یافت و به ۱۲۹ دلار و ۹۱ سنت در هر بشکه رسید.

انتهای پیام

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری