طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

کاهش ماهانه صادرات گاز مایع ایران

کد خبر: 1776
زمان انتشار: ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۷ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

منابع کشتیرانی به پلاتس اعلام کردند صادرات LPG ایران برای بارگیری در فوریه ۳۸۲ هزار تن در مقایسه با ۴۵۱ هزار و ۵۰۰ تن در ژانویه تخمین زده شد.

به گزارش ایسنا، منابع آگاه به پلاتس گفتند: حجم محموله های بارگیری شده در دسامبر به ۵۳۱ هزار تن رسید در حالی که حجم محموله ها در نوامبر ۵۳۹ هزار و ۵۰۰ تن و در اکتبر ۳۶۳ هزار و ۵۰۰ تن بود.

“اس اند پی گلوبال کامادیتی اینسایتس” پیشتر گزارش کرده بود صادرات LPG ایران در سال ۲۰۲۱ در سپتامبر به اوج خود رسید و ۵۵۶ هزار تن بود.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

محموله های بارگیری شده در ژانویه شامل هفت محموله متشکل از ۳۳ هزار تن پروپان، ۱۱ هزار تن بوتان و دو محموله ۴۴ هزار تنی از پروپان و بوتان و یک محموله شامل ۱۵ هزار تن پروپان و هشت هزار تن بوتان، یک محموله شامل ۱۰ هزار تن پروپان و ۱۲ هزار تن بوتان و یک محموله چهار هزار تنی به نسبت مساوی بوتان و پروپان بودند.

محموله های بارگیری شده در فوریه شش محموله شامل ۳۳ هزار تن پروپان، ۱۱ هزار تن بوتان، دو محموله ۴۴ هزار تنی به نسبت مساوی پروپان و بوتان، یک محموله ۲۲ هزار تنی پروپان یا بوتان و یک محموله سه هزار تنی بودند.

به گفته منابع بازرگانی و کشتیرانی، صادرات ماهانه LPG ایران عمدتا به مقصد چین است که با وجود تحریمهای آمریکا با اقدام چینی ها در ساخت ناوگانی از کشتیهای بسیار بزرگ حمل گاز، تسهیل شده است.

صادرات LPG ایران بدون تحریمهای کشتیرانی و تجاری بین المللی می تواند بالاتر باشد و به صادرکنندگان ایرانی اجازه دهد از ناوگان جهانی کشتیهای VLGC دوباره استفاده کنند. تحلیلگران می گویند ایران می تواند صادرات LPG را در سال ۲۰۲۲ به میزان ۱.۹ میلیون تن افزایش دهد.

بر اساس گزارش پلاتس، قیمت LPG فوب خاورمیانه در سال ۲۰۲۲ تحت تاثیر افزایش قیمت معاملات نفت برنت و بهبود تقاضا از سوی بخش پتروشیمی، افزایش پیدا کرده است. میانگین قیمت فوب پروپان در فوریه به ۸۹۱ دلار و ۵۵ سنت در هر تن رسید که بالاتر از ۷۴۶ دلار و ۵۲ سنت در ژانویه و ۶۹۲ دلار و هفت سنت در دسامبر بود. قیمت فوب بوتان در فوریه ۸۱۲ دلار و ۶۱ سنت در هر تن بود که بالاتر از ۷۳۷ دلار و ۶۷ سنت در ژانویه و ۶۶۴ دلار و ۱۶ سنت در دسامبر بود.

انتهای پیام

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری