طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

افتتاح شعب بانکی تخصصی شرکت‌های دانش‌بنیان در بانک ملی

کد خبر: 3134
زمان انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۶ قبل از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

محمدرضا فرزین مدیرعامل بانک ملی ایران در مراسم افتتاحیه شعب تخصصی شرکت‌های دانش‌بنیان ضمن تشکر از همکاران خود در بانک ملی اظهار داشت: امروز توانستیم این شعبه را به عنوان شعبه مشاوره برای شرکت‌های دانش بنیان افتتاح کنیم تا بتوانیم در سال جاری بخش عمده ای از شرکت های دانش بنیان را هم از لحاظ تامین مالی آن مشارکت کنیم و هم در مشاوره های تامین مالی آن ها، اقدام لازم را انجام دهیم.

وی با تاکید بر اینکه ماهیت شرکت‌های دانش بنیان به گونه‌ای است که در مراحل مختلف بلوغ و رشدی که قرار دارند، با تامین مالی و موضوعات مختلفی نیز روبرو هستند، اظهار داشت: به همین دلیل بایستی یک الگوی پویایی برای تامین مالی آن ها داشته باشیم. این مرکز را راه‌اندازی کردیم تا خدمات مالی مناسبی به آنها ارائه دهیم و درنهایت در جهت تحقق شعار سال گام موثری برداریم.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

وی با بیان اینکه امیدوارم این شعبه در همکاری با سایر شعب ما، رویه‌ها را تسهیل و زمان را کوتاه کند تا در نهایت در شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان بستر مناسب تسهیل شود، تصریح کرد: به دلیل تفاوت‌هایی که در ساختار شرکت‌های دانش‌بنیان وجود دارد، بسته‌های حمایتی و تسهیلات برای آنها متفاوت است. ایده یا فکر یا دانش در کشور ما به دلیل سابقه تمدنی که داریم زیاد تولید می شود ولی مهم است که این ایده به یک محصول تجاری تبدیل شود و برای اینکه به یک محصول تجاری تبدیل شود، نیاز به تامین مالی دارد. بنابراین با توجه به اینکه می دانیم در سال های گذشته در کشورمان در این خصوص اقدامات خوبی انجام شده است، اعتقاد دارم که اگر بانک ها هم در حوزه تامین مالی این شرکت ها، ورود و دقت بیشتری داشته باشند، نتایج مطلوبی حاصل خواهد شد.

مدیرعامل بانک ملی ایران در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: کسب و کار شرکت های دانش بنیان با سایر شرکت ها متفاوت است و در مرحله تاسیس با خطرات بسیار زیادی در خصوص شسکت مواجه هستند و به همین دلیل نظام بانکی آن ها را تامین مالی نمی کند مگر اینکه به مرحله بلوغ برسند و بزرگ شوند و نظام بانکی آن ها را تامین مالی کند. نظام بانکی برای تامین مالی به وثیقه و حسن شهرت نیاز دارد این در حالی است که شرکت های دانش بنیان هم دارایی های کمتری دارند چون سرمایه آن ها دانش است که قابل ارزش گذاری پولی نیست و هم اینکه بسیار جوان هستند و تامین مالی آن مشکل است. در نتیجه بایستی به دنبال مدل جدیدی برای تامین مالی آن ها باشیم.

به گفته فرزین: هدف اصلی این مرکزی که امروز افتتاح شده، مشاوره تامین مالی است. یعنی ما به شرکت هایی که اینجا مراجعه کردند با تشخیصی که می دهیم که در چه مرحله هستند، از روش های مختلفی برای تامین مالی آن ها استفاده می کنیم.

وی افزود: این اقدام در بانک ملی شروعی خواهد بود برای ورود بیشتر نظام بانکی در خصوص تامین مالی شرکت های داشن بنیان و انشاالله فرمایشات مقام معظم رهبری را با همکاری یکدیگر، بتوانیم محقق کنیم.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری