طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

رییس خانه صنعت کرمان: معدن در فضای حاکمیت اقتصادی کشور مظلوم واقع شده است

کد خبر: 3212
زمان انتشار: ۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۷ قبل از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

بابک اسماعیلی احمدآبادی روز دوشنبه به مناسبت روز معدن (اول خرداد) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه معدن بخش پایه‌ تمامی کارها حتی کشاورزی محسوب می شود تصریح کرد: تصویر شکل گرفته از معدنکاران در ایران خلاف واقع است.

رییس خانه صنعت و معدن استان کرمان گفت: تصویری که از معدن‌کاران در کشور ارائه شده، آنان را افرادی دشمن طبیعت عنوان می کند که در حال تخریب جنگل ها و منابع طبیعی هستند و کوه های طلا در پارکینگ اتوبان های چهار بانده به آنها اهدا شده است اما این خلاف واقع است و معادن در نقاطی دورافتاده واقع شده‌اند که امکان راه اندازی هیچ شغلی در آنجا وجود نداشت.

این فعال اقتصادی که خود نیز در حوزه معدن داری فعال است تاکید کرد: با وجود تمامی هجمه‌هایی که به معدن‌کاران وارد شده این افراد در هر منطقه‌ای که حضور داشته‌اند توسعه و آبادانی به همراه آورده اند و مسئولیت‌های اجتماعی خود را نیز انجام می‌دهند.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

اسماعیلی افزود: معدن‌کاران ما در بخش خصوصی معادن بزرگی در اختیار ندارند اما با وجود همین ذخایر اندک و عوارض دولتی غیرقابل توجیه در کنار ایجاد شغل، مسئولیت‌های اجتماعی انجام می‌دهند و به چرخش چرخ اقتصاد کشور در این اوضاع نابسامان اقتصادی کمک می‌کنند.

به گفته وی معدن‌کاران در شرایطی که هرروز قوانین تغییرات چشمگیری می‌کند، برای ادامه کار و فعالیت اقدام به ریسک‌های بسیار بالا و پول خود را در نقاط دورافتاده سرمایه‌گذاری و برای مردم این سرزمین اشتغالزایی می‌کنند.

اسماعیلی اظهارداشت: هم‌اکنون فضای اقتصادی حاکم بر کشور در تمامی سطوح مساعد نیست و مدیریت کردن بنگاه‌های صنعتی و معدنی از دیدگاه اقتصادی کاری بسیار مشکل است.

مشکل بی‌ثباتی قوانین

رییس خانه صنعت و معدن استان کرمان خاطرنشان کرد: در سال های اخیر دائما در حال آزمون و خطا هستیم و اقدام به وضع قوانین و صدور بخش‌نامه هایی می کنیم که نتایج آنها بندرت به بروز رویدادهای موثر در فضای حاکم بر کسب وکار منجر می‌ شود.

وی ادامه داد: حدود ۵۰ درصد مشکلات بخش صنعت و معدن ناشی از ثبات نداشتن قوانین و مقررات است و در صورت توجه و درخواست مسئولان به این مساله، تشکل بخش خصوصی قادر خواهد بود تا قوانین مزاحم را معرفی و قوانین صحیح و کاربردی را پیشنهاد کند.

رییس خانه صنعت کرمان: معدن در فضای حاکمیت اقتصادی کشور مظلوم واقع شده است

نگاه دولت به بخش معدن مثبت باشد

رییس خانه صنعت و معدن استان کرمان بیان کرد: چندی قبل جمله‌ای از رییس جمهور خواندم که عنوان کرد دولت مصمم است در قوانین ثبات ایجاد کند و امیدواریم آیت الله رییسی تمام هم و غم خود را برای ایجاد ثبات در زمینه صنعت و معدن به کار گیرد، زیرا زنده ماندن و پیشرفت فضاهای اقتصادی فقط و فقط در بستر ثبات می تواند اتفاق بیفتد، البته واضح است که این مساله صرفا با دستورالعمل و بخشنامه صورت نمی‌گیرد.

اسماعیلی تاکید کرد: متاسفانه تاکنون نگاه دولتمردان به معدنکاران نگاه درستی نبوده اما امیدواریم دولت آیت الله رییسی نگاه خود را به گونه‌ای مثبت و منصفانه به این بخش تغییر دهد.
به گفته وی استان کرمان دارای ذخایر معدنی خوبی است و باید با مدیریت صحیح این منابع تلاش کنیم شرایط خوبی برای مردم و کشور فراهم سازیم.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری