طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

نان دلالان با عرضه خودرو در بورس کالا آجر می شود

کد خبر: 3916
زمان انتشار: ۲۹ تیر ۱۴۰۱ - ۰۴:۳۳ قبل از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

آرمان ملی آنلاین -محسن علیزاده عضو ناظر مجلس در شورای‌عالی بورس با اشاره به عرضه خودرو در بورس کالا گفت: شورای‌عالی بورس از ابتدا تلاش داشت خودرو و سایر کالاها از این طریق عرضه شوند.

به گفته این نماینده مجلس، شیوه‌نامه‌ها توسط بورس کالا تدوین خواهد شد. در این‌بین وزارت صمت در پی تعدیل قیمت‌ها است اما اگر جلوی عرضه خودرو در بورس گرفته شود، چنین مقصودی حاصل نخواهد شد.

علیزاده ادامه داد: متخصصان بازار سرمایه بر این باور هستند که شفافیت قیمت، جلوگیری از فساد و رانت و حذف دلالان به تعدیل قیمت‌ها کمک خواهد کرد و اگر واسطه از بین برود و با عرضه بیشتر خودرو در بازار، تقاضا کاهش یابد، منجر به تعدیل قیمت خودرو در بازار می‌شود.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

وی همچنین در خصوص رویه عرضه خودرو در بورس به تعیین کف قیمتی اشاره کرد و گفت: از این ‌پس، عرضه و تقاضا نرخ خودروی بورسی را مشخص می‌کند.

علیزاده افزود: باید اجازه داد سازوکار معامله در بورس کالا مشخص شود تا به‌صورت دقیق بتوان در این‌باره اظهارنظر کرد.

این نماینده مجلس همچنین به سازوکاری که وزارت صمت جلوی آن را گرفت اشاره کرد و گفت: بازنگری ظرف یک ماه آینده اتفاق می‌افتد و از آن‌پس می‌توان شاهد عرضه خودرو در بورس کالا بود.

وی در عین‌حال اصلی‌ترین دلیل برای تعدیل قیمت را، جلوگیری از رانت و فساد در عرضه خودرو دانست و افزود: در این صورت می‌توان همه واسطه‌ها را حذف کرد.

علیزاده خاطرنشان کرد: خودروساز باید با حذف قیمت‌گذاری دستوری و عرضه بیشتر، خطوط تولید خود را ارتقا داده و واحدهای تولیدی پویا و فعال‌تر شوند.

به گزارش آرمان ملی آنلاین به نقل از سنا،عضو ناظر مجلس در شورای‌عالی بورس در پاسخ به این سوال که آیا عرضه در بورس موجب کاهش اختلاف قیمت بازار و کارخانه می‌شود یا خیر، گفت: به طور قطع، عرضه خودرو در بورس کالا به حذف دلالی کمک خواهد کرد.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری