طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

بازگشت دلار به کانال ۳۴ هزار تومان!| کاهش قیمت باعرضه اوراق گواهی مبتنی بر ارز| وجود تقاضای کاذب ارز

کد خبر: 9515
زمان انتشار: ۲۱ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۴ قبل از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

بازار؛ گروه بانک و بیمه:‌ پس از افزایش قیمت ها در بازار ارز طی یکی دو هفته اخیر و رسیدن نرخ دلار آزاد به بیش از ۳۷ هزار تومان، قیمت انواع ارز در آخرین روز کاری معاملات هفته کاهشی شد. آنطور که دلار با افت قیمت به کانال ۳۴ هزار تومان بازگشت. دلاری که طی یک هفته گذشته روند رو به رشدی را طی می کرد و با رکوردشکنی قیمت، ظرف کمتر از ۱۰ روز ۵ هزار تومان برنرخ آن در بازار آزاد افزوده شد اما هم اکنون مسیر عقب گرد را می پیماید.
نوسان قیمت ها در بازار ارز درحالی است که به گفته کارشناسان اقتصادی و بازار مباحث و اتفاقاتی چون تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران در کنار بروز ناآرامی های اجتماعی اخیرهمچنین رکود بازارهای سرمایه گذاری موجب شد تا خیلی ها برای حفظ سرمایه هایشان اقدام به خرید ارز یا سکه کنند، اقدامی که منجر به افزایش میزان تقاضای کاذب برای تهیه این کالاهای ارزشی شد تا به تبع آن قیمت ها در چنین بازاری مسیر صعود را در پیش گیرند و نرخ ها در این بازار و بازار طلا و … دچار تغییر و آشفتگی شوند.

بانک مرکزی با رویکرد عرضه اولیه اوراق سکه در بورس کالای ایران تا حدودی مانع رشد میزان تقاضا و قیمت این کالا در بازار شد از طرفی این بانک با اجرای سیاست گذاری های ارزی به قدری طی چند روز گذشته ارز را به بازار تزریق کرده است که این کالا خریدار چندانی ندارد و موجب شده تا قیمت ها مسیر عقبگرد را بپیمایند

اقداماتی که مانع از تداوم رشد جهشی نرخ ارز و سکه شد
البته بانک مرکزی برای جلوگیری از رشد مستمر قیمت ها در بازارسکه و ارز اقدامات لازم را به کار گرفت، این بانک با رویکرد عرضه اولیه اوراق سکه در بورس کالای ایران تا حدودی مانع رشد میزان تقاضا و قیمت این کالا در بازار شده. چرا که سکه ای که تا یک هفته گذشته در کانال ۱۵ میلیون تومان قرارداشت پس از افزایش نرخ ارز در بازاربه بیش از ۱۷ میلون تومان رسید افزایش قیمتی که با حباب بیش از ۲ میلیون تومان همراه بود اما اکنون و به دنبال سیاست گذاری عرضه اوراق سکه همچنین روند نزولی قیمت ارز در بازار قیمت سکه تمام بهار آزادی دوباره در آستانه ورود به کانال ۱۵ میلیون تومان قرارگرفته است.
در بازار ارز نیز وضعیت به همین شکل است چرا که بانک مرکزی با اجرای سیاست گذاری های ارزی به قدری ارز را به بازار تزریق کرده است که این کالا خریدار چندانی ندارد از طرفی ایجاد حساسیت و موانع برای دریافت ارز سهمیه ای که بیش از نیمی از متقاضیان این نوع ارز کسانی هستند که توسط دلالان سودجو اجیر می شوند و با ثبت کد ملی آنها اعلام شده است که احتمال دارد به عنوان افراد مرفع در دهک بندی های شناسایی شوند، موجب شده تا سطح تقاضا برای این کالا نیز تا حدودی کاهشی شود این موضوعات در کنار رصد سری افراد دریافت کننده ارزهای کلان که بخشی از آنها حسابشان مسدود شده است، منجر به کاهش میزان تقاضا برای ارز ودر نهایت سیر نزولی قیمت ها در این بازار شده است. آنطور که هم اکنون دلار به کانال ۳۴ هزارتومان باز گشته و سکه نیز مسیر کاهشی را در پیش گرفته است.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

وقتی اختلاف قیمت ارز بین بازار آزاد و رسمی زیاد باشد تقاضای کاذب برای خرید آن کالا در بازار رسمی بشدت افزایش می یابد. از طرفی نیز با توجه به محدودیت منابع ارزی کشور ادامه چنین روندی مشکلات زیادی را به اقتصاد کشور تحمیل می کند، بنابراین نباید زمینه را در بازار طوری ایجاد کرد که همه خریدار ارز شوند درحالی که بخش عمده ای ازهمین خریداران، نیازمند واقعی ارز نیستند

بانک مرکزی قیمت ارز را پایین در نظر گیرد، تقاضای کاذب بیشتر می شود
حجت الله فرزامی، تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «بازار» ‌درباره علل کاهش قیمت ها در بازار ارزو طلا، پس از رشد بالای این کالاها در یک هفته گذشته گفت: قیمت ها چند روزی است که در بازار ارز بر مدار نزول قرار گرفته اند، کاهش قیمتی که ناشی از اجرای سیاست های ارزی بانک مرکزی با عرضه انبوه این کالا به بازار عمده نیاز متقاضیان واقعی را برآورده کرده است. این اقدام موجب شده تا میزان تقاضا برای خرید ارز نیز کاهش یابد و قیمت ها مسیر نزولی را بپیمایند.
وی در پاسخ به این سئوال که چرا با رشد قیمت ها در بازار ارز بانک مرکزی قیمت این کالارا در بازار(صرافی ها) پایین در نظر نمی گیرد تا با چنین شیوه ای نرخ ها در بازار آزاد نیز شکسته و کاهشی شود، اظهارداشت: وقتی اختلاف قیمت ارز بین بازار آزاد و رسمی زیاد باشد تقاضای کاذب برای خرید آن کالا در بازار رسمی بشدت افزایش می یابد. از طرفی نیز با توجه به محدودیت منابع ارزی کشور ادامه چنین روندی مشکلات زیادی را به اقتصاد کشور تحمیل می کند، بنابراین نباید زمینه را در بازار طوری ایجاد کرد که همه خریدار ارز شوند درحالی که بخش عمده ای ازهمین خریداران، نیازمند واقعی ارز نیستند و به خاطر وجود فاصله قیمت ها برای کسب سود وارد چنین بازاری می شوند.

بانک مرکزی و تصمیم گیران بازارچنانچه بخواهد بازار ارز را به خوبی مدیریت کنند ونخواهد نرخ این کالا جهشی افزایش یابد بایستی برای تامین نیاز سرمایه گذاران ارزی اقدام به انتشار و عرضه اوراق مبتنی بر ارز کنند این رویکرد بار مراجعه متقاضیان ارز را ازدوش بازار سبک می کند از طرفی نیز با انتشار اوراق مالی با سود مناسب می توان سرمایه گذاران را به خرید این نوع اوراق ترغیب کرد

کاهش قیمت ارز در بازار با عرضه اوراق مبتنی بر ارز
این کارشناس پولی و بانکی خاطرنشان کرد: چنانچه ارز در بازار رسمی و در چنین شرایطی که تقاضا برای خرید زیاد است پایین درنظر گرفته شود نه تنها مردم و سرمایه گذاران خریدار ارز شده بلکه صادر کنندگان نیز در ارایه ارز ارزان در بازا توافقی خودداری می کنند. این موضوع باعث می شود که واردکنندگان برای تامین نیازهای خود ارز را از کف خیابان با قیمت بالا تهیه کنند نتیجه چنین سیاستی منجر به افزایش نرخ ارزدربازار آزاد و به دنبال آن رشد قیمت ها در این بازارخواهد شد.
فرزانی تصریح کرد:‌ بانک مرکزی و تصمیم گیران بازارچنانچه بخواهد بازار ارز را به خوبی مدیریت کنند ونخواهد نرخ این کالا جهشی افزایش یابد بایستی برای تامین نیاز سرمایه گذاران ارزی اقدام به انتشار و عرضه اوراق مبتنی بر ارز کنند این رویکرد بار مراجعه متقاضیان ارز را ازدوش بازار سبک می کند از طرفی نیز با انتشار اوراق مالی با سود مناسب نیز می توان سرمایه گذاران را به خرید این نوع اوراق ترغیب کرد، علاوه بر این راهکار اقدامات لازم را برای اجرای درست مدیریت شناور شده نرخ ارز به کار گیرد.
وی در ادامه افزود:‌ البته رشد یکباره قیمت ها در بازار ارز به دلیل ایجاد انتظارات تورمی است که شکل گرفت در چنین شرایطی برنامه ریزی ها و تصمیم گیرها باید طوری باشد که به مهار رشد نرخ تورم و نقدینگی منجر شود تا قیمت ها نیز دربازار ارز مسیر سراشیبی را در پیش گیرد.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

به نظر می رسد ایجاد تغییرات در شاخص پایه پولی به دلیل رشد بالای نقدینگی، تورم را تشدید و مانع از کاهش قیمت ها بخصوص در بازار ارز خواهد شد. در چنین شرایطی این احتمال وجود دارد که قیمت دلار تا مدتی در کانال ۳۶ هزارتومان باقی بماند. چرا که دولت راه حل درست و اصولی برای مهار رشد نقدینگی و تورم را ندارد و از طرفی با کسری بودجه ۴۰۰ همت مواجه است

تاثیر خبر قطع یارانه سهمیه بگیران ارزی به نفع دلالان بر کاهش نرخ ارز در بازار

ایمان اسلامیان، کارشناس بانکی نیز در گفتگو با «بازار» درباره کاهش قیمت ها در بازار ارز طی ۲ روز اخیر گقت:‌ علاوه بر عرضه فراوان ارز به بازار ازسوی بانک مرکزی برای تامین نیاز متقاضیان واقعی این کالا که به کاهش صف خریداران منجر شده است، سیاست کاهش موقت نرخ ارز بی تردید ناشی از خبر قطع احتمالی یارانه ازسوی دولت برای خریداران ارز سهمیه ای به نفع دلالان، تاثیر بسزایی بر کاهش میزان تقاضا برای ارز شده است و این موضوع قیمت ها را در این بازار کاهشی کرد.
وی با بیان اینکه این کاهش قیمت ارز به احتمال فراوان مقطعی است چرا که نرخ تورم در کشور بسیار بالاست گفت: به نظر می رسد ایجاد تغییرات در شاخص پایه پولی به دلیل رشد بالای نقدینگی تورم را تشدید و مانع از کاهش قیمت ها بخصوص در بازار ارز خواهد شد. در چنین شرایطی این احتمال وجود دارد که قیمت دلار تا مدتی در کانال ۳۶ هزارتومان باقی بماند. چرا که دولت راه حل درست و اصولی برای مهار رشد نقدینگی و تورم را ندارد آنطور که اکنون با کسری بودجه ۴۰۰ همت مواجه بوده و برآورده ها نشان می دهداگر بخواهد چنین بودجه ای را جبران کند باید به قید فوریت جبران غیر تورمی فکر کند زیرا ارزش پول ملی روز به روز کاهش یافته و بخشی از این کاهش ارزش پول ملی به دلیل افزایش نرخ ارز و رشد نقدینگی و تورم است.
بنابه این گزارش، قیمت ها در بازار ارز طی دو هفته اخیر با رکورد زنی رشد قابل توجهی را به ثبت رساند آنطور که دلار آزاد در روزهای گذشته مرز ۳۷ هزار تومان را رد کرد، اما بانک مرکزی با اجرای سیاست گذاری ارزی و عرضه فراوان ارز به بازار مانع از تداوم رشد قیمت این کالا شد تا جایی که اکنون و در آخرین روز کاری بازار ارز، قیمت دلار در آستانه ورود به کانال ۳۴ هزار تومان قرار گرفت. حال معلوم نیست قیمت ها در این بازار در پی سیاست های بانک مرکزی و دولت در روزهای آینده چه رقمی شود.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری