طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

جنگ ارزهای دیجیتال بانک های مرکزی با استیبل کوین ها

کد خبر: 1030
زمان انتشار: ۲۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۶ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادار اقتصاد؛Kristalina Georgieva، مدیرعامل صندوق بین‌المللی پول (IMF)، در نشست مجمع آتلانتیک واقع در واشنگتن در خصوص آینده‌ی پول، رمز ارزها و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) سخنرانی کرد. وی با این ادعا که بانک‌های مرکزی باعبور از مرحله‌ی گفتمان درخصوص CBDCها، درحال حاضر مشغول اجرای فاز آزمایشی هستند گفت:«CBDCها هنوز در مرحله‌ی ابتدایی خود به‌سر می‌برند و ما نمی‌دانیم که این محصولات دیجیتال تا چه‌اندازه و با چه‌روندی پیشرفت خواهند کرد.»

وی در ادامه بیان کرد: «اگر CBDCها سنجیده و به‌طور اختصاصی طراحی و توسعه یابند، درمقایسه با سایر رمز ارزهای خصوصی از انعطاف‌پذیری بیشتر، امنیت بالاتر، دسترسی آسان‌تر و هزینه‌ی کمتری برخوردار خواهند بود.»

وی خاطرنشان کرد:«مشکل اصلی دارایی‌های دیجیتال فاقد پشتوانه و پرنوسان همین است. حتی می‌توان گفت استیبل‌کوین‌هایی که از مدیریت خوبی برخوردارند و قوانین نظارتی بر آنها اعمال می‌شود نیز قدرت رقابت با یک CBDC اختصاصی و پایدار را نخواهند داشت.»

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

مدیرعامل IMF یادآور شد که هم‌اکنون ۱۰۰ کشور جهان درحال بررسی راهکارهای موجود برای ایجاد CBDCهای خود هستند. وی به‌برخی از این CBDCها ازجمله Sand Dollar کشور باهاما، توکن اثبات مفهوم Riksbank کشور سوئد و e-CNY کشور چین اشاره و متذکر شد که فدرال رزرو آمریکا نیز ماه گذشته گزارشی درخصوص ارز دیجیتال بانک مرکزی خود منتشر کرده است.

وی در پایان تجربیات بانک‌های مرکزی متعددی را که در این حوزه فعالیت‌هایی داشته‌اند، با حاضرین به‌اشتراک گذاشت.

نخست آنکه هیچ راهکار جهانی و واحدی برای CBDCها وجود ندارد زیرا شرایط اقتصادی کشورها باهم متفاوت است. بنابراین بانک‌های مرکزی باید براساس نیازهای کشور خود طرح توسعه‌ی این توکن‌ها را ترسیم نمایند.

وی در مرحله‌ی بعد تاکیید کرد که ثبات مالی و مسائل مربوط به حریم شخصی محوریت اصلی توسعه‌ی CBDCها را تشکیل می‌دهند. Georgieva درپایان بر لزوم تعادل بین بخش طراحی-توسعه و سیاست‌گذاری این توکن‌های دیجیتال پایفشاری کرد. 
گفتنی است CBDC  همان ارزهای دیجیتال بانک های مرکزی سراسر دنیاست. 

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری