طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

قیمت گذاری دستوری دستاوردی جز فساد ندارد

کد خبر: 1689
زمان انتشار: ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۹ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

بهرام شکوری عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و از فعالان معدنی کشور در گفت‌وگو با مهر اظهار کرد: قیمت‌گذاری دستوری همواره یکی از چالش‌های اقتصاد ایران بوده است. این در حالیست که اعمال دخالت در اقتصاد یا قیمت‌گذاری دستوری دستاوردی جز فساد به دنبال ندارد.

به گفته شکوری دخالت در قیمت‌گذاری یا استمرار حمایت‌های یارانه‌ای که چندان منطقی نیز ندارد در اقتصاد مذموم و ناپسند است.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: بورس‌های کالایی در همه دنیا مورد حمایت جمعی همه نهادها هستند؛ در واقع بورس‌های کالایی محل مناسبی برای خرید و فروش ایجاد می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

شکوری با بیان اینکه هیچ فعال اقتصادی مخالف عرضه در بورس کالا نیست و همه به نوعی از مکانیزه عرضه و تقاضا در بورس کالا دفاع می‌کنند، تاکید کرد: بهترین و کاراترین جایگزین برای برچیدن اعمال قیمت گذاری دستوری در اقتصاد ایران نیز، بورس کالا است که می‌تواند با تجلی مکانیزم عرضه و تقاضا شرایط منصفانه‌ای را در خرید و فروش شکل دهد.

وی گفت: همه فعالان صنایع موافق عرضه کالاها در بورس کالا هستند اما دولت نیز باید از سیاست‌های اشتباه گذشته درس بگیرد و به هیچ عنوان در روند معاملات دخالت نکند و در این زمینه، بهترین راه حل همان مقررات بورس در زمینه کشف عادلانه قیمت‌ها در تقابل عرضه و تقاضاست و بدون شک با پیگیری این روند همه فعالان بازارها همانند بورس‌های کالایی دنیا از جمله بورس فلزات لندن، شیکاگو، شانگهای، دالیان و … از شیوه مبادلات راضی خواهند بود.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری