طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

حمایت از ساخت مسکن در دستور کار بانک‌ها قرار گرفت

کد خبر: 2537
زمان انتشار: ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۰ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بانک مرکزی، «علی صالح آبادی» در نشست دوره‌ای با مدیران عامل بانک‌ها که با حضور وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تکالیف قانونی بانک‌ها اظهار کرد: طبق قانون از این پس، اعطای خط اعتباری یا اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی، صرفاً با اخذ وثیقه امکان‌پذیر خواهد بود.

وی افزود: بانک مرکزی بر اساس قانون بودجه و لزوم اصلاح رابطه بانک مرکزی و بانک‌ها، اجرای بخشنامه را با جدیت دنبال می‌کند و اجازه اضافه برداشت بدون وثیقه معتبر را نخواهد داد.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین با تاکید بر ضرورت اجرای بخش‌های باقی مانده از قانون جدید صدور چک توسط بانک‌ها، گفت: زیرساخت‌های لازم برای اجرای تکالیف باقی مانده اعم از اتصال خودپردازها، مسدودسازی وجوه در سایر بانک‌ها، لزوم ثبت چک‌های تضمینی در سامانه صیاد و… آماده شده است و بانک‌ها باید اقدامات لازم در خصوص اجرای موارد باقی مانده رو به سرعت انجام دهند.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

وی لزوم توجه به شعار سال را متذکر شد و تاکید کرد: بانک‌ها باید ظرفیت‌های خود برای حمایت تولید و اشتغال را به کار گیرند و هدایت صحیح اعتبارات بانکی به سمت تولید واقعی در دستور کار جدی بانک مرکزی قرار دارد.

صالح آبادی با بیان اینکه از این پس دریافت گواهینامه‌های حرفه‌ای شرط بررسی صلاحیت داوطلبان مدیران بانکی خواهد بود، گفت: بر این اساس دوره‌های آموزشی مرتبط با این گواهی نامه‌ها و سپس آزمون‌های تخصصی برگزار خواهد شد و به تدریج به سمتی حرکت خواهیم کرد که متقاضیان سمت‌های مدیریتی در بانک‌ها در صورت اخذ گواهینامه‌های حرفه‌ای از انجام مصاحبه تخصصی معاف شوند.

رئیس شورای پول و اعتبار با تاکید بر تسهیل وثایق برای دریافت وام‌های خرد، گفت: تسهیل وثایق تسهیلات خرد مبتنی بر اعتبارسنجی افراد باید صورت گیرد و کسانی که رتبه اعتباری مناسبی دارند باید با وثایق سهل تری امکان دریافت وام‌های خرد را داشته باشند.

وی افزود: تجربه بانک‌های قرض‌الحسنه در زمینه پرداخت تسهیلات مبتنی بر اعتبارسنجی نمونه خوبی است چرا که مطالبات معوق این بانک‌ها زیر یک درصد است و افرادی که رتبه اعتباری مناسب داشته‌اند و با وثایق سهل‌تر وام گرفته‌اند در زمینه بازپرداخت اقساط عملکرد مناسبی داشته‌اند.

«رستم قاسمی» وزیر راه شهرسازی نیز در این نشست ضمن تشکر از بانک‌ها در حمایت از بخش مسکن به تشریح برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی برای اجرای نهضت ملی مسکن و ساخت یک میلیون مسکن در سال پرداخت گفت: برای انجام این مهم نیازمند حمایت و همکاری شبکه بانکی هستیم.

وی افزود: خوشبختانه صندوق ملی مسکن از قابلیت‌های مناسبی برخوردار است و منابع خوبی برای آن تجهیز شده است.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری