طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

تنوع بخشی به ابزارهای تامین مالی در دستور کار بانک مرکزی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

کد خبر: 4987
زمان انتشار: ۲۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۵ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بانک مرکزی، صالح‌آبادی در این نشست کنترل نقدینگی و تورم و جلوگیری قاطع از خلق پول را برنامه جدی بانک مرکزی در دوره جدید دانست و تصریح کرد: دیگر نباید تجربه تلخ تورم ناشی از خلق پول تکرار شود به همین دلیل، برنامه و سیاست اصلی ما هدایت نقدینگی به سمت تولید و فعالیت‌های مولد اقتصادی در کشور است.
رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین فروش اموال مازاد بانک‌ها به ویژه بانک‌های خصوصی را در جهت تأمین نقدینگی آنان در راستای افزایش تسهیلات دهی ضروری دانست و گفت: هم اکنون کارگروه این موضوع در بانک مرکزی تشکیل شده تا مانع اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی گردد. این موضوع قطعاً در کنترل نقدینگی و تورم مهم و اثرگذار است.
صالح‌آبادی در ادامه به انتشار فهرست شفاف بدهکاران بانکی در تارنمای بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: هم اکنون پرداخت تسهیلات خرد و بازگشت آن به شبکه بانکی مشکلی وجود ندارد اما یک بار برای همیشه باید با آن عده از تسهیلات گیرندگان کلان که قدرت بازپرداخت دارند اما از این کار امتناع می‌ورزند با همکاری بانک مرکزی، قوه قضائیه و سایر دستگاه‌های مسئول تعیین تکلیف شود.
رئیس‌کل بانک مرکزی در ادامه پرداخت تسهیلات خرد با وثایق سهل‌تر را برنامه اصلی بانک مرکزی برشمرد و گفت: انتظار از شبکه بانکی همین است و باید با جراحی قانون، در جهت کاهش کرایه‌های متقاضیان گام برداریم.
رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین با اشاره به رشد ۵۹ درصدی اعطای تسهیلات شبکه بانکی به بخش‌های اقتصادی استان فارس در ۶ ماهه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل گفت: شبکه بانکی به صورت یکپارچه – دولتی و خصوصی – وظیفه دارند در استان فارس از طرح‌های اقتصادی حمایت کنند و نسبت به عملکرد هم پاسخگو باشند.
بر اساس این گزارش، استاندار فارس نیز در این نشست ضمن برشمردن ظرفیت‌های استان در بخش تولید و اشتغال آفرینی و همچنین ارائه برخی مشکلات تأمین مالی بنگاه‌های تولیدی، از دکتر صالح آبادی بخاطر استقرار انضباط مالی پولی و بانکی طی یک سال گذشته تشکر کرد.
نمایندگان مجلس و فعالان اقتصادی نیز در این جلسه به ارائه دیدگاه‌های خود در بخش تأمین مالی، تسهیلات‌دهی بانکی و حمایت از تولید پرداختند.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری