طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی توسط شرکت‌های بورسی و فرابورسی

کد خبر: 5340
زمان انتشار: ۳۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۶ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رسانه مالیاتی ایران، قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان در مهرماه سال ۱۳۹۸ با هدف ایجاد یک تحول بنیادین در نظام مالیاتی کشور و در راستای نهادینه کردن عدالت مالیاتی و شفافیت اقتصادی توسط مجلس شورای اسلامی تصویب و به دولت ابلاغ شد.

همچنین با تصویب قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال ۱۴۰۰، کلیه اشخاص مشمول این قانون مکلف به عضویت و ثبت نام در سامانه مؤدیان و صدور صورتحساب الکترونیکی برای فروش کالا و خدمات خود شده‌اند.

بر این اساس، سازمان امور مالیاتی کشور با فراهم کردن بسترها و زیرساخت‌های لازم برای اجرای این قانون، تصمیم به اجرای تدریجی این قانون گرفت که طبق آن طی یک سال و نیم و ظرف ۶ مرحله کلیه مودیان مالیاتی ملزم به صدور صورتحساب الکترونیکی می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

گفتنی است، اولین گروه فراخوان شده شامل شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس هستند که از روز یکشنبه اول آبان ماه مشمول اجرای قانون و ملزوم به صدور صورتحساب الکترونیکی می‌باشند.

بر اساس این گزارش، صورتحساب الکترونیکی نوعی صورتحساب است که عملیات صدور آن توسط پایانه فروشگاهی انجام می‌شود و مودیان مالیاتی برای فروش کالا و ارائه خدمت ملزم به صدور و ارسال آن در سامانه مودیان هستند.

همچنین، صورت حساب الکترونیکی مالیاتی ثبت شده در سامانه مودیان نیاز به ثبت مجدد توسط خریدار و فروشنده در سامانه معاملات فصلی ندارد.

گفتنی است، سازمان امور مالیاتی کشور در راستای آشنایی مودیان با پیاده سازی قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، همایشی با بیش از ۶۰۰ شرکت پذیرفته شده در بورس و فرابورس برگزارکرد و همچنین جلسات متعددی با گروه‌های مشمول جهت آموزش، رفع ابهامات و پاسخگویی به اشکالات مودیان برگزار شد.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری