طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

سهام هرگز به اندازه این روزها، ارزنده نبوده!

کد خبر: 9055
زمان انتشار: ۲۰ آبان ۱۴۰۱ - ۰۱:۱۵ قبل از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

به گزارش بازار به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، فواد صلواتی، کارشناس بازار سرمایه در خصوص وضعیت این بازار بیان کرد: بررسی عملکرد شرکت‌ها در فصل تابستان براساس گزارش‌های منتشر شده بر روی سامانه کدال نشان می‌دهد بسیاری از شرکت‌های بورسی به واسطه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و افزایش نرخ محصولات، افزایش درامد فروش داشته و سودهای مناسبی شناسایی کرده‌اند. بازار سرمایه در طول تاریخ فعالیت خود هرگز به اندازه این روزها ارزنده نبوده و زمان مناسبی برای سرمایه‌گذاری در این بازار است. نسبت P/E متوسط بازار حدودا به ۵ الی ۶ رسیده و اکثر سهم‌ها برای سرمایه‌گذاری ارزنده و جذاب هستند.

وی اضافه کرد: متاسفانه برخی اتفاقات در دو سال گذشته موجب بی‌اعتمادی سرمایه گذاران نسبت به بازار سرمایه شده و به خروج پول از این بازار دامن زده است. اگر اعتماد به این بازار بازنگردد، نقدینگی به جای هدایت به سمت تولید به سمت بازارهای سفته‌بازانه‌ای حرکت می‌کند که به نظر می‌رسد بیشتر هم از حمایت دولت برخوردارند.

صلواتی افزود: مالیات نقل و انتقال در بازار مسکن و همین‌طور مالیات خانه‌های خالی انقدر جزئی است که انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن شده و این وضعیت به نفع اقتصاد کشور نیست. به‌ هر حال بازار سرمایه بزرگترین اهرم برای رونق تولید محسوب می‌شود و رها کردن این بازار به حال خود به نفع اقتصاد کشور نخواهد بود. تجربه نشان داده بازار سرمایه عقب‌ماندگی خود را نسبت به سایر بازارها، با یک وقفه زمانی جبران کرده و همواره نسبت به سایر بازارهای مالی بازدهی بیشتری برای سرمایه‌گذاران به همراه داشته است. تردیدی نیست که باز هم ضرر و زیانی که در این دو سال به سهامداران تحمیل شده، جبران خواهد شد؛ چرا که از منظر تحلیلی شرایط برای سرمایه‌گذاری در بورس بسیار مطلوب است.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

این کارشناس بازار سرمایه در معرفی صنایع برتر برای سرمایه‌گذاری اظهار کرد: ۳ صنعت دامپروری، دارویی و غذایی گزارشات فروش بسیار خوبی ارائه کرده‌اند و به نظر می‌رسد این روند تا پایان سال هم ادامه خواهد داشت. در نظر داشته باشید که صنایعی که مشمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی بودند (علی الخصوص دارویی‌ها)، به سبب قیمت‌گذاری‌های دستوری در این سال‌ها آسیب زیادی دیده بودند. اما با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و افزایش نرخ هایی که به این صنایع داده شد، انتظار می‌رود در ۳ ماهه سوم، شاهد انتشار گزارش‌های بهتری هم از سوی این صنایع به خصوص دارویی‌ها باشیم.

وی در ادامه بیان کرد: همچنین بررسی گزارش عملکرد شرکت‌های پتروشیمی و فولادی نشان می‌دهد برخی نمادها در این گروه‌ها نسبت به سال قبل افت ۵ الی ۱۰ درصدی در فروش داشته‌اند که رقم با اهمیتی نیست. معتقدم وضعیت دو صنعت پتروشیمی و فولادی به لحاظ بنیادی هرگز به اندازه این روزها مناسب نبوده و این صنایع نیز برای سرمایه‌گذاری جذاب هستند. در گروه خودروسازی هم شاهد کاهش زیان شرکت‌ها هستیم و در صورت حذف قیمت‌گذاری دستوری در صنعت خودرو، این صنعت ما هم می‌تواند نفسی تازه بکشد و تمامی این شرایط، بازار سرمایه را برای سرمایه‌گذاری جذاب‌تر میکند. انتظار می‌رود که در ماه‌های آینده شاهد رشد قیمت سهام باشیم. البته امیدواریم دولت ریسک جدیدی به بازار سرمایه تحمیل نکند و حقوقی‌های بزرگ هم به جای نوسان‌گیری کوتاه مدت از سهم‌ها، به حمایت از سهام بپردازند تا بازار سرمایه بتواند هرچه سریعتر عقب‌ماندگی خود نسبت به سایر بازارها را جبران کند.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری