طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

حذف ارز ترجیحی دارو و واکسن دامی را گران نخواهد کرد

کد خبر: 1436
زمان انتشار: ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۳ قبل از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

رئیس سازمان دامپزشکی گفت: حذف ارز ترجیحی قیمت واکسن، دارو و فرآورده‌های بیولوژیکی را افزایش نخواهد داد.

به گزارش ایسنا، سید محمد آقامیری در نشست خبری که صبح امروز برگزار شد با بیان اینکه مجلس برای سال آینده ارز ترجیحی را حذف کرده است، گفت:حذف ارز ترجیحی در حوزه واکسن، دارو و فرآورده‌های بیولوژیکی تاثیری نخواهد داشت. یعنی هیچکدام از این اقلام گران نخواهند شد و سازمان دامپزشکی آن را با دقت رصد خواهد کرد.

اجرای طرح ملی تشدید نظارت بهداشتی ویژه‌ ایام نوروز و ماه رمضان

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

وی به اجرای طرح تشدید نظارت بهداشتی اشاره کرد و گفت: سال گذشته در تعطیلات نوروز کشور دچار کمبود شدید مرغ شد. هر چند که این موضوع در حیطه وظایف سازمان دامپزشکی نیست ولی ما خودمان را خادم مردم می‌دانیم و این وظیفه ما است که بر بازار نظارت داشته باشیم. امسال هم بعد از ایام نوروز ماه مبارک رمضان در پیش است که معمولا در این ماه مصرف مواد پروتئینی کمی افزایش می یابد. به همین جهت تصمیم گرفتیم بازار محصولات پروتئینی را رصد کنیم.

آقامیری تصریح کرد: این طرح از ۱۴ اسفندماه در همه استان‌ها آغاز شده است. در روز اول عید فقط کشتارگاه‌هایی که به صور کشیک از قبل تعیین شده باشند امکان تعطیلی دارند و از روز دوم عید باید همه کشتارگاه‌ها فعال باشند. طی هماهنگی با شرکت پشتیبانی امور دام قرار شد مازاد تولید این کشتارگاه‌ها توسط شرکت پشتیبانی امور دام خریداری شود. مرغداری‌هایی که پرورش مرغ گوشتی دارند نباید دراین ایام بیش از ۴۵ روز مرغ را در فارم‌های خود نگه دارند و ملزم به عرضه به کشتارگاه هستند.

وی افزود: این نظارت به نوعی از مزرعه تا سفره است.یعنی بر تولید، کشتارگاه‌ها و حتی میادین نظارت خواهیم داشت تا خارج از شبکه هیچ محصول پروتئینی عرضه نشود.

رییس سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: تمام انبارها و سردخانه‌ها مملو از کالا است. بر بازار نظارت بهداشتی خواهیم داشت تا مردم با خیال راحت محصولات پروتئینی را خریداری و مصرف کنند. تمام ادارت کل دامپزشکی به صور کشیک در نوروز باز هستند. 

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

به گفته وی طرح ملی تشدید نظارت بهداشتی تا پایان ماه رمضان ادامه خواهد داشت تا مرغ، گوشت و تخم مرغ به درستی به بازار عرضه شود.

مردم اگر تخلفی دیدند با ۱۵۱۲ تماس بگیرند

به گفته وی سامانه ارتباط مردمی سازمان دامپزشکی کشور ۱۵۱۲ در تمام ایام سال پاسخگو است و اگر مردم مشاهده کردند که مرغ، گوشت یا تخم مرغی خارج از شبکه توزیع می‌شود می توانند با این سامانه تماس گرفته و تخلفات را گزارش دهند. قطعا این گزارشات پیگیری خواهد شد و با افراد خاطی نیز برخورد می شود.

 اقدامات انجام شده در سال ۱۴۰۰

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به اقدامات سازمان دامپزشکی در سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت: شناسایی و کنترل کانون‌های بیماری لکه سفید میگو در استان‌های شمالی و جنوبی و مختومه سازی آن، صدور مجوز صادرات میگو به کشورهای حوزه‌ اتحادیه اروپا و مجوز صادرات ماهیان گرمابی و سردآبی به اقلیم کردستان، صادرات دارو و واکسن، کنترل و مراقبت بیماری‌های دام و آبزیان از جمله اقدامات این سازمان است.

معاون وزیر جهادکشاورزی در ادامه گفت: در سال ١٣٩٩ کلا ۹ قلم دارو توسط سه شرکت به دو کشور صادر می شد ولی سال ۱۴۰۰ این عدد به بیش از ۱۸۴ قلم دارو توسط ۱۹ شرکت به ۸ کشور از جمله روسیه، آلمان، افغانستان، پاکستان، ازبکستان، تاجیکستان، عراق و عمان صادر می‌شود که این نشان می‌دهد تولیدکنندگان به سطحی از تولید رسیدند که مازاد تولید وجود دارد و تولیدات نیز در سطح استانداردهای بین‌المللی هستند.

رییس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه کاملا بر بیماری های دام و طیور اشراف داریم و از آنها جلوگیری کردیم، اظهار کرد: تا هفته گذشته هیچ کانونی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نداشتیم. البته وجود کانون بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان خیلی مترقبه نیست و آمادگی مقابله با آن را داریم. اگر کانونی ایجاد شود تحت کنترل خواهد بود و پس از قرنطینه و معدوم سازی عملیات مختومه سازی انجام خواهد شد. مهمترین هدف ما این است که اگر کانونی ایجاد شد حرکت نکند که خوشبختانه همین اتفاق هم افتاده است.

پایش باقی‌مانده‌های دارویی در محصولات پروتئینی

آقامیری با بیان اینکه در آینده‌ای نزدیک بخش پایش باقی‌مانده‌های دارویی در محصولات پروتئینی را با جدیت دنبال خواهیم کرد، گفت: تمام استان‌ها آزمایشگاه‌های فعال در این بخش دارند که بایستی به زودی مجهز شوند.

کاهش کانون بیماری تب برفکی

وی همچنین از کاهش کانون تب برفکی نیز خبر داد وگفت: سال ۹۹ ، ۵۹۲ کانون تب برفکی بز و گوسفند در کشور داشتیم که این عدد در سال ۱۴۰۰ به ۷۶ کانون رسید. همچنین تعداد کانون‌های درگیر بیماری تب برفکی در گاوداری‌های صنعتی از ۸۵ کانون در سال ١٣٩٩ به ۴۳ کانون در سال جاری رسیده و در گاوداری‌های نیمه صنعتی تعداد کانون‌ها از ۷۲۷ مورد در سال ١٣٩٩ به ۱۶۵ مورد در سال ۱۴۰۰ رسیده است. 

رییس سازمان دامپزشکی در ادامه گفت: سالانه به ۶۰۰ میلیون واکسن دامی نیاز داریم که از این تعداد ۵۵۰ میلیون دز در کشور تولید می شود و۵۰ میلیون دز هم وارد می‌شود. همچنین سالانه ۱۰.۵ میلیارد دز واکسن طیور مصرف می شود که از این میزان حدود ۳۰ درصد تولید داخل و ۷۰ درصد وارداتی است.

آقامیری همچنین از از واکسیناسیون ۶۱ میلیون رأس دام کوچک علیه طاعون نشخوار کنندگان خبر داد و گفت: ۹۰ درصد جمعیت دام سبک علیه این بیماری واکسینه شده‌اند. برنامه بهداشت جهانی دام نیز این است که در سال ۲۰۳۰ این بیماری را به طور کامل ریشه کن کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که گفته می شود کویت واردات مرغ و تخم‌مرغ را از ایران و چند کشور به دلیل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به کشورش ممنوع کرده است آیا چنین موضوعی صحت دارد،؟ گفت: براساس پروتکل‌های جهانی هر کشور که درگیر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان شود تا سه ماه اجازه صادرات ندارد. البته در حال حاضر هیچ کانونی از این بیماری در کشور ما گزارش نشده است. مساله اینجاست که صادرات مرغ و تخم مرغ از کشور ما ممنوع است، زیرا اولویت بازارهای داخلی هستند. اخیرا اما فقط مجوز صادرات ۵۰هزارتن مرغ وتخم‌مرغ به شرکت پشتیبانی امور دام داده شده است.

انتهای پیام

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری