طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

افزایش سطح تجارت غیر نفتی ایران با امارات

کد خبر: 39678
زمان انتشار: ۲۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۰ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

بازار؛ گروه اصناف: عضو هیات مدیره اتاق ایران و امارات در گفتگو با خبرنگار بازار با اشاره به اینکه ایران در ماه های گذشته همکاری خوبی با کشورهای منطقه آغاز کرده است، گفت: مسئولان اماراتی پیش از این در نمایشگاه اکسپو ایران حضور پیدا کرده اند و در سطحی که با ایرانی ها مذاکره داشتند نسبت به سال های گذشته بی سابقه بود.

مهدی نجار با بیان اینکه سیاست تنش زدایی ایران همچنان ادامه دارد، افزود: مسیر توسعه و بهبود روابط سیاسی باید پیش برود تا فعالیت های اقتصادی هم تسهیل شوند، هرچند در ماه های گذشته این روابط تسهیل شده اند، اما هنوز با شرایط ایده ال فاصله زیادی وجود دارد.

او با تاکید بر اینکه بهبود روابط با امارات متحده عربی در افزایش مبادلات تجاری موثر است، تصریح کرد: البته برخی تحریم ها هنوز پابرجا هستند با این حال مسیر تجاری امارات بسیار موثر است و در مبادلات تجاری ایران با عربستان هم نقش دارد.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

نجار با تاکید بر اینکه اتاق ایران و امارات در مسیر بهبود روابط تجاری ایران با منطقه نقش آفرینی می کند، تصریح کرد: در حال حاضر با مطرح شدن راه اندازی کریدور عربی، رقابت بین چین و هند افزایش یافته است و از طرف دیگر احتمال دارد بازیگرانی خارج از این کریدور همچون آمریکا هم نقش هایی داشته باشند تا از این طریق جنگ اقتصادی خود با چین را پیش ببرند.

در شرایط کنونی حساب های تجاری شرکت های ایرانی در امارات بسیار محدود بوده که این مساله به دلیل بسته ماندن سوئیفت است، از این رو دولت می تواند با رایزنی سیاسی مبادلات مالی را تسهیل کند

او با تاکید بر اینکه کریدور شمال و جنوب ایران از منطقه چابهار بسیار مطمئن است و باید به سرعت پیش برود، اظهار کرد: درحال حاضر ایران در تکمیل کریدور از برنامه های بین المللی عقب است و باید سیاست های خود را در این زمینه مورد بازنگری قرار دهد.

نجار با اشاره با این که پنجره فرصت ها تا ابد باز نیست، اظهار کرد: به طور قطع تسهیل فعالیت تجار ایرانی باعث می شود کالاهای ایرانی به منطقه آفریقا ورود کند و حتی واردات کالا به ایران هم تسهیل شود. وی در پاسخ به این سئوال که تجار ایرانی در تعامل با امارات چه مشکلاتی دارند، گفت: در شرایط کنونی حساب های تجاری شرکت های ایرانی در امارات بسیار محدود بوده که این مساله به دلیل بسته ماندن سوئیفت است، از این رو دولت می تواند با رایزنی سیاسی مبادلات مالی را تسهیل کند.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

عضو هیات مدیره اتاق ایران و امارات با تاکید بر اینکه شرکت های ایرانی برای تسهیل مبادلات تجاری خود یا باید شرکت اماراتی به عنوان شریک داشته باشد یا از طریق شرکت های خارجی دیگر مبادلات خود را انجام دهند، اما در هر دو حالت هزینه های تجارت توسط شرکت های ایرانی را بالا می برد.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری