طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

۶ کالا مکلف به درج قیمت تولیدکننده شدند

کد خبر: 550
زمان انتشار: ۳۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۳ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

علاوه بر هشت کالایی که از ۲۷ آذر باید قیمت تولیدکننده را به جای قیمت مصرف کننده درج می‌کردند، از چهارم دی ماه کلیه واحدهای تولیدی و واردکننده انواع پودر لباسشویی، دستمال کاغذی، پوشک بچه، یخچال و فریزر، تلویزیون و ماشین لباسشویی مکلف به درج قیمت تولیدکننده و واردکننده هستند.

به گزارش ایسنا، عباس تابش، رئیس سازمان حمایت تولیدکنندگان و با ارسال نامه ای به انجمن صنفی تولید کنندگان لوازم خانگی ایران، انجمن صنایع سولولزی بهداشتی و انجمن صنایع شوینده بهداشتی و آرایشی درباره درج قیمت تولیدکننده (به جای قیمت مصرف کننده) توضیحاتی ارائه کرده است.

او در این نامه به بند ۲۳ سیاست‌هال کلی اقتصادی مقاومتی مبنی بر ضرورت شفاف و روانسازی نظام توزیع و قیمت‌گذاری و روزآمدسازی شیوه‌های نظارت بر بازار که لازمه آن اطلاع‌رسانی دقیق در مورد قیمت کالا و خدمات به مصرف‌کنندگان است و به قوانین مربوط به  ضرورت درج قیمت اشاره کرده و گفته که بر اساس دستورالعمل مدیریت بازار کالاهای واسطه‌ای و نهایی که آذر ماه از سوی وزیر صنعت ابلاغ شده و همچنین بر اساس تصمیمات کارگروه مدیریت بازار کالاهای واسطه‌ای و نهایی در آذر ماه و اجرای بخش دوم فاز اول پروژه شفاف‌سازی قیمت‌ها از طریق درج قیمت تولیدکننده، کلیه واحدهای تولیدی و واردکننده انواع پودر لباسشویی، دستمال کاغذ، پوشک بچه، یخچال و فریزر، تلویزیون و ماشین لباسشویی از چهارم دی ماه در راستای جلوگیری از استفاده‌های احتمالی و اجحاف در حق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نسبت به درج قیمت تولیدکننده و واردکننده که در برگیرنده مجموع هزینه‌ها و سود قانونی واحدهای تولیدی/وارداتی با لحاظ مالیات بر ارزش افزوده است، اقدام کنند.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

انواع آبمیوه، ماءالشعیر، نوشابه گازدار، غذاساز، نوشیدنی‌ساز، چرخ گوشت و مایکروفر نیز از ۲۷ آذرماه مکلف به درج قیمت تولیدکننده بوده‌اند.

همچنین بر اساس این ابلاغیه قیمت تولیدکننده/واردکننده درج شده بر روی کالا باید عینا منطبق با قیمت فروش بر اساس صورتحساب‌های صادره «فاکتورهای فروش» باشد.

قوانین جدید برای اعمال تخفیف

در مورد تخفیف‌های نجومی که اخیرا خبرساز شده بود نیز مقرر شده هر گونه تخفیف بیش از سه درصد، با قیمت تولیدکننده درج شده روی کالا صورت گیرد. بنابراین تخفیف بیش از سه درصد خارج از قیمت درج شده بر روی کالا از مصادیق عدم رعایت ضوابط قیمت‌گذاری است و باید از این گونه اقدامات جلوگیری کرد. در مواردی از قبیل مناسبت های ویژه، پایان سال، اعیاد، نزدیک بودن زمان انقضای محصول و لزوم اعطای تخفیف‌های مقطعی بیش از میزان تعیین شده نیز واحدها باید از سازمان صنعت معدن و تجارت استان و محل مجوز دریافت کنند تا اعطای تخفیفات واقعی به مصرف‌کنندگان رصد شود.

نحوه محاسبه قیمت مصرف کننده

عباس تابش همچنین تاکید کرده که حداکثر مبغلی که توسط مجموع حلقه‌های توزیعی از تامین کننده تا مصرف‌کننده می‌تواند به قیمت تولید کننده/ واردکننده اضافه شود، شامل مجموع ضریب سود پخش سراسری معادل ۱۰ درصد و سود خرده فروشی منطبق با ضرایب خرده فروشی مصوب است. البته در مواردی که توزیع کالا به صورت پخش سراسری نباشد مبلغ یاد شده به میزان ضرایب سود مربوطه کاهش می‌یابد.

همچنین کلیه واحدهای تولیدی/وارداتی باید اقدامات لازم را جهت اطلاع‌رسانی و آگاه سازی شبکه‌های توزیع و مصرف‌کنندگان مرتبط را انجام دهند و خرده‌فروشان هم باید نسبت به برچسب قیمت مصرف‌کننده را با لحاظ سود و هزینه‌های مصوب و درصد سود اعمالی را به صورت شفاف درج کنند.

در پایان هم با توجه به ابهاماتی که درباره میزان حداکثر ضریب سود و هزینه‌های شبکه توزیع قابل اضافه شدن قیمت درب کارخانه مطرح شده، جدول ضرایب سود و هزینه‌های عمده فروشی و خرده فروشی مصوبه کمیسیون هیئت عالی نظارت منتشر شده است:

۶ کالا مکلف به درج قیمت تولیدکننده شدند

۶ کالا مکلف به درج قیمت تولیدکننده شدند

انتهای پیام

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری