طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

کاهش خودروهای ناقص به ۴۵ هزار دستگاه تا پایان تعطیلات نوروز ۱۴۰۱

کد خبر: 653
زمان انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۹ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

گروه صنعتی ایران‌خودرو پس از وعده افزایش تولید و عرضه خودرو در سه ماهه پایانی سال جاری و عرضه بیش از ۱۶۰ هزار دستگاه در این مدت (زمستان ۱۴۰۰)، نموداری از تعداد خودروهای ناقص خود طی سال جاری و روند افزایش و کاهش آن طی ۹ ماهه ۱۴۰۰ ارائه داده و پیش‌بینی کرده است که ۹۶ هزار خودروی ناقص خود تا پایان آذرماه را تا پایان سال جاری به ۶۰ هزار دستگاه و تا پایان تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ به ۴۵ هزار دستگاه برساند.

به گزارش ایسنا، هفته گذشته ایران‌خودرو از عرضه حداقل ۵۵ هزار دستگاه از محصولات خود به بازار بصورت ماهانه و افزایش ۲۳ درصدی عرضه در سه ماهه پایانی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، طبق برنامه‌ریزی‌ها و در راستای تاکیدهای وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد.

این خودروساز ضمن اشاره به اینکه قصد دارد در سه ماهه پایانی امسال بیش از ۱۶۰ هزار دستگاه خودرو را روانه بازار کند که این عدد بیش از ۲۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته خواهد بود، اعلام کرده است که در کنار ادامه روند افزایش تولید، در حال تکمیل خودروهای دارای کسری قطعه و عرضه است؛ بنابراین با اجرای برنامه‌های تکمیل و عرضه، خودروهای ناقص این شرکت کاهش ۵۰ هزار دستگاهی را تجربه خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

طبق اعلام، در حال حاضر تکمیل و تجاری سازی خودروها،‌ در کنار افزایش تولید،‌ روند ثابتی گرفته به گونه‌ای که در دو روز تعطیل هفته گذشته، چهار هزار و ۴۰۰ دستگاه خودرو تکمیل و تجاری سازی شده است. حال این گروه صنعتی نموداری از آمار ایجاد خودروهای ناقص خود از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه امسال ارائه داده و ادامه روند آن تا پایان تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ را پیش‌بینی کرده است.

براساس این نمودار تعداد خودروهای ناقص ایران‌خودرو از ۲۱ هزار دستگاه در فروردین ماه ۱۴۰۰ آغاز شده و تا شهریور ماه به اوج خود معادل ۹۸ هزار دستگاه رسیده است. سپس از مهر ماه به بعد سعی بر تکمیل و تجاری‌سازی آن‌ها کرده است؛ بگونه‌ای که در مهرماه خودروهای ناقص ایران‌خودرو ۳۰۰۰ دستگاه کمتر شد و به ۹۵ هزار دستگاه رسید.

بنا بر اعلام، به تفکیک می‌توان گفت ۲۱ هزار خودرو ناقص ایران‌خودرو فروردین ماه امسال به ۶۵ هزار دستگاه (با افزایش ۴۴ هزار دستگاهی) در اردیبهشت ماه و به ۷۴ هزار دستگاه (با افزایش ۹۰۰۰ دستگاهی) در خرداد ماه رسید. سپس ایران‌خودرو در تیرماه ۱۰۰۰ دستگاه خودرو را تجاری کرد و آمار خودروهای ناقص خود را به ۷۳ هزار دستگاه تا پایان تیرماه ۱۴۰۰ رساند.

همچنین از مردادماه بر تعداد خودروهای ناقص ایران‌خودرو افزوده شده و در شهریورماه به اوج خود رسید. تعداد خودروهای ناقص ایران‌خودرو در مرداد ماه امسال ۷۷ هزار دستگاه و در شهریور ماه ۹۸ هزار دستگاه ثبت شده است. 

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

اما در مهر و آبان‌ماه امسال ایران‌خودرو دوباره تکانی به خود داده و از تعداد خودروهای ناقص کاسته است. به ترتیب در مهرماه ۹۵ هزار دستگاه و در آبان‌ماه ۹۱ هزار دستگاه خودروی ناقص کف پارکینگ‌های ایران‌خوردوباقی مانده و تجاری نشده است. 

در نهایت مجدد در آذرماه بر تعداد خودروهای ناقص ایران‌خودرو اضافه شده و به ۹۶ هزار دستگاه رسیده است؛ اما این گروه خودروسازی آنطور که مدعی شده، قرار است این تعداد خودروها را در ماه‌های پایانی سال کاهش دهد. بنابراین پیش‌بینی کرده است که تعداد خودروهای ناقص در دی ماه به ۸۴ هزار و ۵۰۰ دستگاه، در بهمن ماه به ۷۱ هزار دستگاه و در نهایت در اسفند ماه به ۶۰ هزار دستگاه برساند.

ایران‌خودرو همچنین برنامه‌ریزی کرده است که روند تکمیل و تجاری‌سازی را در تعطیلات نوروز  ادامه دهد و تا پایان تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ تعداد خودروهای ناقص خود را به ۴۵ هزار دستگاه برساند.

کاهش خودروهای ناقص به ۴۵ هزار دستگاه تا پایان تعطیلات نوروز ۱۴۰۱

همانطور که اشاره شد، ایران‌خودرو قصد دارد در سه ماهه پایانی امسال بیش از ۱۶۰ هزار دستگاه خودرو را روانه بازار کند. امروز (شنبه) نیز ایران‌خودرو اعلام کرده است که با تکمیل و تجاری‌سازی ۵۸۱۷ دستگاه خودرو ظرف یک روز، رکورد روزانه تکمیل و عرضه خود را شکسته است. این تعداد خودرو را پنج‌شنبه هفته گذشته (۲۳ دی ماه)، تکمیل و عرضه کرده است و براین اساس تعداد آمار خودروهای تجاری شده در طول هفته گذشته به ۱۹ هزار و ۳۰۰ دستگاه خودرو رسیده است.

بنا بر اعلام، با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در گروه صنعتی ایران‌خودرو و براساس راهبرد وزارت صمت در تنظیم بازار خودرو، تکمیل و تجاری‌سازی خودرو در این گروه صنعتی شتاب گرفته است. براساس تعهدات این خودروساز در بسته ساماندهی صنعت خودرو، با تحقق الزامات و تامین قطعات حساس الکترونیک، در سه ماهه پایانی امسال ۱۶۰ هزار دستگاه خودرو وارد بازار خواهد شد.

انتهای پیام

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری