طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

دبیر جدید شورای عالی مناطق آزاد اقتصادی مشوق‌ها را به مناطق بازگرداند

کد خبر: 9025
زمان انتشار: ۱۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۶ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

به گزارش بازار، معصومه پاشائی بهرام رئیس فراکسیون مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی در تشریح نشست امروز (سه‌ شنبه ۱۷ آبان‌ماه) این فراکسیون با حضور حجت‌الله عبدالملکی دبیر شورای عالی مناطق آزاد، گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دنبال ثبات مدیریتی هستند ولی دولت بنا بر مصلحتهایی تصمیم گرفت تغییراتی در حوزه دبیرخانه مناطق آزاد داشته باشد و ما امیدواریم حاصل این تغییر تعامل ویژه بین دبیرخانه و وزارت امور اقتصاد و دارایی باشد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به اینکه عمده مسائل و مزایای مناطق آزاد در حوزه اختیارات وزارتخانه امور اقتصاد و دارایی است به همین دلیل در این خصوص نیاز به تعامل و هماهنگی حداکثری وجود دارد، ادامه داد: در حوزه مدیریت مناطق آزاد چالش‌هایی وجود دارد بر این اساس نمایندگان خواستار بازنگری در اتفاقات رخ داده در مناطق مختلف آزاد شدند.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه انتظار می رود مدیران عامل مناطق آزاد از دبیر جدید شورای عالی مناطق آزاد همانند سایر دبیران حمایت کنند، عنوان کرد: امیدواریم عملکرد آقای عبدالملکی با تجربه وزارت و مدیریت در حوزه کلان خروجی خوبی داشته باشد و تجربه خود را در اختیار مناطق آزاد بگذارد تا منجر به توسعه مناطق به ویژه در بخش کسب و کار شود.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

وی با بیان اینکه مناطق آزاد حدودا ۳ و نیم درصد از سرزمین ایران را تشکیل می‌دهند و مدیریت آن دشوار نیست، گفت: برخی موضوعات در حوزه مناطق آزاد وجود دارد که تعامل بیشتر با وزارت امور اقتصاد و دارایی و مجلس را می‌طلبد. امیدواریم دبیر جدید شورای عالی مناطق آزاد بعنوان مقام ناظر و تنظیم گر مشوق‌ها را به این مناطق بازگرداند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی خطاب به عبدالملکی با تاکید بر اینکه از هم اکنون محکم بایستید تا در لایحه بودجه سال آینده موردی بر علیه مناطق آزاد وجود نداشته باشد، عنوان کرد: بعضی اوقات چالش ما در زمینه مناطق آزاد دولت است و در لایحه دولت مواردی وجود دارد که اصلاح آن در صحن علنی را بسیار دشوار می سازد زیرا سایر نمایندگان می‌گویند که دولت این موارد را در بخش درآمدها آورده است.

پاشایی بهرام با بیان اینکه مشوق‌های مناطق آزاد در زمینه گمرک و مالیات بر ارزش افزوده را دریابید زیرا با حل این موضوعات مناطق آزاد به ما احتیاجی ندارند، گفت: آسیب شناسی مناطق آزاد قدیمی انجام شده. این آسیب شناسی‌ها را تجمیع و تلفیق کنید تا بر اساس آن مناطق آزاد جدید مدیریت شوند تا شاهد مشکلات تکراری نباشیم.

وی با بیان اینکه اخیرا از یکی از مناطق آزاد کشور هند بازدید کردم که علاقه بسیار زیادی به بندر چابهار داشتند اما مشخص نیست چرا تجارت دریایی از سوی کشور ما رها شده است، گفت: هندی‌ها تاکید داشتند با راه اندازی چابهار تعدادی از بنادری را که با آنها تجارت می کنند را تعطیل می‌کنند زیرا با وجود مسیر چابهار و طی مسیر از داخل سرزمین ایران دیگر نیازی به آنها ندارند.

وی با اینکه تجارت دریایی یکی از ظرفیت‌های مناطق آزاد جنوبی کشور محسوب می‌شود، با سرمایه گذاری در زمینه تجارت دریایی در بازه زمانی کوتاه مدت نتایج را مشاهده می‌کنیم از عبدالملکی خواسته شد تا برنامه ویژه ای برای این امور داشته باشند.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری