طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

راه‌اندازی منطقه آزاد مشترک ایران و کشورهای حاشیه خزر

کد خبر: 9027
زمان انتشار: ۱۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۴ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

به گزارش بازار، حجت الله عبدالملکی؛ دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی  در دیدار با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان روسیه و نائب رییس دومای روسیه ضمن اعلام آمادگی برای تسهیل فرآیند گمرکی در مناطق آزاد ایران و روسیه و همچنین استقبال از سرمایه گذاران روسی در حوزه‌های نفت، گاز و انرژی در مناطق آزاد ایران، گفت: در نظر داریم منطقه آزاد مشترکی بین همه کشورهای حاشیه دریای خزر تشکیل دهیم تا این منطقه مشترک محلی برای حضور فعالان اقتصادی همه کشورها شود.

وی در خصوص ایجاد منطقه آزاد مشترک با کشور روسیه گفت: در نظر داریم منطقه آزاد مشترکی بین همه کشورهای حاشیه دریای خزر تشکیل دهیم تا این منطقه مشترک محلی برای حضور فعالین اقتصادی برای همه کشورها شود.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی بر تسهیل روند تشریفات گمرکی در مناطق آزاد دو کشور تاکید کرد و افزود: آمادگی خود را برای توافقات اولیه جهت تسهیل فرآیند گمرکی در مناطق آزاد دو کشور اعلام می‌کنیم و از سرمایه گذاران روسی که علاقمند به سرمایه گذاری در حوزه‌های نفت، گاز و انرژی در مناطق آزاد ایران هستند، استقبال می‌کنیم.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

عبدالملکی بر تشکیل کارگروه‌های تخصصی بین دو کشور تاکید کرد و افزود: دولت ایران اراده قطعی دارد تا در حوزه ترانزیت امن ترین، سریع‌ترین و به صرفه‌ترین مسیر را برای روسیه و سایر کشورهای فراهم کند و ماموریت ما در دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد این است که زمینه‌های لازم را فراهم کنیم.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان روسیه نیز در این دیدار گفت: هدف ما توسعه روابط اقتصادی با سایر کشورهاست.

سرگئی میلوشکین نقاط اصلی تعاملات دو کشور را مناطق آزاد؛ به ویژه انزلی و چابهار عنوان کرد و با اشاره به فرصت‌های همکاری در بسترهای لجستیکی و ترانزیتی، افزود: باید فعال سازی کریدور شمال ـ جنوب در اولویت کاری دو طرف باشد و بهترین سازوکار برای عملیاتی سازی آن ایجاد اپراتور واحد جهت مدیریت حمل و نقل در مسیر کریدور با مشارکت ایران و روسیه است.

وی ادامه داد: تضمین می‌کنیم سرمایه گذاری‌های مشترک ایران و روسیه به تعامل هر چه بهتر این دوکشور کمک می‌کند. این مسئله مهمی است، از این تعامل برای ارائه خدمات به تمام شرکت‌های ایرانی و روسی استفاده خواهیم کرد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان روسیه، به امضای موافقت سه جانبه بین مناطق آزاد انزلی، چابهار و منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان روسیه اشاره کرد و افزود: یکی از بندهای این موافقت نامه برای توسعه کریدور شمال ـ جنوب و حمل و نقل بار از این کریدور است.

سرگئی میلوشکین بر لزوم ایجاد پایگاه باری در ایران و روسیه برای ساماندهی تجارت باری تاکید کرد و گفت: مهم است برای ارائه خدمات به فرستندگان حمل و نقل بارها، سیستم واحدی بین بنادر شمال و جنوب داشته باشیم که به آن‌ها خدماتی همچون بیمه بار و ماشین‌های باربری ارائه شود.

نائب رییس دومای روسیه نیز در این نشست گفت: ما در چارچوب دستورات رییس جمهور روسیه و همچنین توافقات صورت گرفته با رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کنیم.

الک ساو چنک‌و با بیان اینکه تجارت روسیه نیازمند دسترسی به اقیانوس هند هستند و باید شناخت کامل نسبت به مناطق آزاد ایران و شرکت‌های مشترکی که با دو کشور همکاری دارند وجود داشته باشد، افزود: در سفر اخیر ما به هندوستان و در مذاکره‌ای که با بزرگترین شرکت سرمایه گذاری هندی داشتیم از همکاری با ایران و روسیه استقبال کردند.

نائب رییس دومای روسیه افزود: پیشنهاد می‌شود مرکز هماهنگی با حضور منطقه آزاد لوتوس روسیه و مناطق آزاد انزلی و چابهار تشکیل شود تا بتوانیم با تعامل دو کشور کریدور شمال ـ جنوب را هر جه سریعتر راه اندازی کنیم و به بهره برداری برسانیم.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری