طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

اقتصاد ایران ۵۰۰ میلیارد دلار از ترکیه عقب‌تر است

کد خبر: 22412
زمان انتشار: ۱۲ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۴ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

مسعود خوانساری در نشست رویداد توسعه زیست بوم نوآوری صنعت پتروشیمی با اشاره به تلاش‌های جوانان برای زنده نگه داشتن امید در کشور، گفت: همه می‌دانیم که شرایط اجتماعی و اقتصادی کشور دشوار شده است اما باید با کمک به یکدیگر وضعیت را به شرایط بهتر هدایت کنیم.

وی با اشاره به تاسیس اتاق بازرگانی در ایران، گفت: اتاق تهران به زودی ۱۳۹ سال تاسیس خود را جشن خواهد گرفت. این اتاق از بدو تاسیس تلاش کرد نوآوری‌های روز دنیا را وارد ایران کند و بسیاری از صنایع از جمله صنعت برق از سوی اتاق بازرگانی وارد ایران شد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه از ۳ سال پیش کمیسیون نوآوری دیجیتال در اتاق تهران تشکیل شد، گفت: به نظر می‌رسد با وجود افت سرمایه‌گذاری و خروج سرمایه از کشور نجات اقتصاد ایران با تحول و نوآوری در اقتصاد دیجیتال گره خورده است از این‌رو اتاق تلاش دارد که حمایت خود را از جوانانی که در این مسیر قرار دارند انجام بدهد.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

خوانساری اقتصاد ایران و ترکیه را در سال ۵۷ نزدیک به هم دانست و افزود: در حال حاضر اقتصاد ایران از ترکیه حدود ۵۰۰ میلیارد دلار عقب مانده است همچنین رشد سرمایه‌گذاری نسبت به استهلاک کاهش پیدا کرده است.

وی با اشاره به تجربه تورم‌های دو رقمی در ۴ دهه اخیر، بیان کرد: تورم در سال‌های اخیر ۳۰ تا ۴۰ درصدی شده است همچنین ارزش پول ملی نسبت به تورم روزانه افت پیدا می‌کند و از سوی دیگر ما با مقوله کاهش سرمایه اجتماعی مواجه هستیم. امیدی که برای ما باقی مانده است تحول دیجیتال است که می‌تواند عقب‌ماندگی‌های ما را جبران کند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه عدم فروش نفت بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار به اقتصاد ایران ضرر وارد کرده است، گفت: رشد صنعت پتروشیمی قابل توجه است، در سال ۵۷ تولید محصولات پتروشیمی حدود ۳ میلیون تن و در سال ۹۷ حدود ۸۰ میلیون و امیدواریم که در سال ۱۴۰۴ به ۱۳۳ میلیون تن برسد.

به گفته خوانساری؛ بعد از نفت درآمدهای دلاری پتروشیمی بیشتر است و امیدواریم که با نوآوری ها در این حوزه این درآمد را افزایش بدهیم.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

وی وظیفه اتاق بازرگانی تهران را واسط شدن بین بنگاه‌های سنتی و نوآور دانست و خاطر نشان کرد: در حال حاضر خروج سرمایه از ایران به ۱۰ میلیارد دلار رسیده است که به نظر می‌رسد این عدد بیشتر شود. همچنین شاهد خروج نخبگان در همه زمینه‌ها هستیم و وجود جوانان فعال در حوزه استارتاپ‌ها و هدایت دانش آنها به بخش‌های صنعتی و تجارت می تواند شرایط اقتصاد را به بهبود بدهد.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری