طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

درآمد ۳۳ هزار میلیارد تومانی دولت از محل خصوصی‌سازی

کد خبر: 22488
زمان انتشار: ۱۲ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۵ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

وزارت اقتصاد در جدیدترین گزارشی که منتشر کرده، اعلام می‌کند دولت تا پایان ۹ ماهه سال جاری ۳۲ هزار و ۹۱۶ میلیارد تومان از محل واگذاری‌ها درآمد داشته و ۶۲ درصد پیش‌بینی درآمد دولت از این محل در بودجه سال جاری محقق شده است.

بر این اساس از مجموع ۷۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده به عنوان درآمد دولت در بودجه سال جاری از محل واگذاری سهام و بنگاه‌ها، میزان ۳۲ هزار و ۹۱۶ میلیارد تومان محقق شده است.

سال گذشته مجموع تکالیف قانون بودجه از این محل ۹۵ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بود که در مجموع یک هزار و ۸۳۷ میلیارد تومان آن یعنی تنها ۲ درصد محقق شد.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

عمده درآمد محقق شده، مربوط به حصه نقدی واگذاری بلوک ۱۲ درصدی هلدینگ خلیج فارس به عنوان بزرگ‌ترین معامله تاریخ خصوصی‌سازی است که در آبان ماه سال جاری به خزانه واریز شد.

در این معامله تعهد خریدار ۱۴۲ هزار میلیارد تومان است که ۳۲٫۵ هزار میلیارد تومان حصه نقدی آن بوده و پرداخت شده و ۷۰ درصد مابقی نیز به صورت اقساط ۳۶ ماهه و هر ۶ ماه یکبار پرداخت خواهد شد و تا ۴ سال به مبلغ سالانه ۲۷ هزار میلیارد تومان برای دولت درآمد خواهد داشت که در ارقام درآمدی بودجه سال آینده نیز لحاظ می‌شود.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری