طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

واحدهای نهضت ملی از ماه آینده به متقاضیان واگذار می‌شود

کد خبر: 22500
زمان انتشار: ۱۲ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۷ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

وزیر راه و شهرسازی از توافق با چهاربانک برای تسریع در ارایه تسهیلات اجرای قانون جهش تولید مسکن خبر داد و گفت: فرآیند واگذاری واحدهای مسکونی مهر و نهضت ملی از ماه آتی به متقاضیان آغاز می‌شود.

مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی در حاشیه نشست مشترک با کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با موضوع بررسی اجرای قانون جهش مسکن، اعلام کرد: در این جلسه گزارشی از روند اجرای قانون جهش تولید مسکن در بخش‌های مالی، اجرایی، تأمین زمین و عملیات ساخت ارائه شد. بر این اساس تا امروز بیش از ۲۴ هزار هکتار زمین برای اجرای قانون جهش تولید مسکن و اراضی حدود یک میلیون واحد مسکونی دیگر نیز آماده شده است که با روش‌های مختلف تحویل مردم می‌شود. وزارت راه و شهرسازی با شش سیاستی که در دستور کار دارد کار را پیگیری می‌کند.

تولید مسکن با تحویل زمین و ارائه تسهیلات در ۳۰۰ شهر کوچک

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

عضو کابینه دولت سیزدهم ادامه داد: بخشی از سیاست وزارت راه و شهرسازی، تولید مسکن در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت تا ۵۰ هزار نفر جمعیت تحویل زمین با ارائه تسهیلات به مردم است که اینکار در حدود ۳۰۰ شهر آغاز شده است و شهرهای جدید نیز به گردونه اضافه می‌شود. این سیاست قطعی دولت است که در یکسال آینده ۵۰۰ هزار واحد زمین تحویل مردم برای ساخت مسکن خواهد شد.

بذرپاش افزود: در حوزه بانکی عقب ماندگی‌های برای ارائه تسهیلات به اجرای طرح نهضت ملی مسکن وجود داشت و بانک‌ها به غیر از بانک مسکن همراهی مناسبی با اجرای طرح نهضت ملی مسکن نداشتند. در چند وقت گذشته توافقات مناسبی با چهار بانک دیگر انجام و تفاهم‌نامه‌ها امضا شد و هرکدام از بانک‌ها سهمی را برعهده گرفتند که امیدواریم بانک‌ها در اجرای این طرح نقش قابل قبول‌تری را نسبت به گذشته ایفا کنند.

وی توضیح داد: یکی دیگر از جهت‌گیری‌های وزارت راه و شهرسازی مربوط به جهت‌گیری‌های دولت در بافت‌های فرسوده است که با مکانیزم‌های تشویقی در حوزه شهرسازی کارهای خوبی انجام شده که به شهرداری‌ها نیز ابلاغ شد. با مکانیزم‌های تشویقی شهرسازانه، شاهد بودیم که با وجود کاهش صدور پروانه در شهرها اما در بافت‌های فرسوده شهر تهران بیش از ۵۰ درصد رشد صدور پروانه داشتیم که این نشان می‌دهد این سیاست پاسخ داده است. بنابراین هرچقدر بتوانیم در حوزه بافت‌های فرسوده با مکانیزم‌های تشویقی به نوسازی رونق بدهیم هم هدف تولید مسکن محقق می‌شود و هم با مشکلات زیربنایی و روبنایی که در بسیاری از شهرهای جدید با آن مواجه بودیم کمتر مواجه خواهیم بود.

بذرپاش تصریح کرد: در نشست با اعضای کمیسیون عمران مجلس توافق کردیم تا کمک کنند مکانیزیم‌های نظارتی آنها در اجرای قانون جهش تولید مسکن بیشتر از گذشته شود تا بتوانیم در چند ماه آتی خبرهای خوبی را در حوزه بافت‌های فرسوده به مردم ارائه بدهیم.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش که برنامه دولت برای احداث سالانه یک میلیون واحد مسکونی در دومین سال دولت چیست؟ گفت: تحویل زمین همراه با ارائه تسهیلات بانکی آغاز شده است. برای برخی از واحدهای مسکونی این طرح آماده شده است و از ماه آینده فرآیند واگذاری واحدهای تکمیل شده به مردم و متقاضیان آغاز خواهد شد.

بذرپاش ادامه داد: در خصوص تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر که عدد قابل توجهی است و از صفر تا ۹۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارند برنامه تکمیل در دستور کار قرار گرفته است. بدین معنا در خصوص این واحدهای باقیمانده منابع مالی از مردم اخذ شده بود و مسکنی تحویل مردم نشد. در این زمینه نیز مقرر شد تا از طریق صندوق ملی مسکن که طبق قانون در اختیار وزارت راه و شهرسازی است منابع آن در حال تجهیز است عملیات تکمیل واحدها با اولویت نخست واحدهای مسکونی مهری که بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند انجام شود.

وی تصریح کرد: از ماه آتی نیز فرآیند واگذاری واحدهای تکمیل شده مسکن مهر نیز به مردم آغاز می‌شود.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری