طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

دامنه‌ موافقتنامه‌ تجارت ترجیحی ایران و ترکیه افزایش یابد

کد خبر: 2950
زمان انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۷ قبل از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

رییس اتاق تبریز با اشاره به برنامه‌ رشد هشت درصدی در سال جاری، سهم بیشتر این برنامه را در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی عنوان کرد و گفت: حضور شرکت‌های توانمند ترکیه‌ای می‌تواند در این زمینه مؤثر و تأثیرگذار باشد

 یونس ژائله در دیدار با سرکنسول ترکیه در تبریز در محل اتاق تبریز، به اهمیت بحث حمل‌ونقل و به‌خصوص ضرورت رفع نواقص و بازسازی راه‌آهن جلفا اشاره کرد و افزود: جلفا در سال‌های قبل به‌عنوان یک بندر خشک محسوب می‌شد که کالاها از طریق راه‌آهن از کشورهای شرق آسیا و روسیه به این شهرستان آمده و با تغییر قطار به سمت ترکیه و اروپا به مسیر خود ادامه می‌داد که بسیار به‌صرفه بود اما اکنون ۵۰ کیلومتر از این مسیر ازبین‌رفته و بازسازی آن کمک فراوانی به رشد حمل‌ونقل این مسیر خواهد کرد.

رئیس اتاق تبریز با تاکید بر اهمیت بندر مرسین در ترکیه متذکر شد: این بندر مسیر بسیار مناسبی برای کالاهای ایرانی است و افزایش تجارت از این بندر ضرورت دارد.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات مربوط به بانک‌های ترکیه، تسریع در افزایش دامنه‌ موافقتنامه‌ تجارت ترجیحی بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و ترکیه را خواستار شد.

 ژائله با اشاره به امکان همکاری در زمینه نساجی مابین دو کشور، پیشنهاداتی در خصوص طراحی در ترکیه و تولید در ایران با توجه به ارزان بودن حامل‌های انرژی در ایران را مطرح کرد.

لزوم استفاده از ظرفیت‌های فراوان آذربایجان شرقی

سرکنسول ترکیه در تبریز نیز با اشاره به قرابت‌های فرهنگی بین دو کشور و همچنین ظرفیت‌های فراوان آذربایجان شرقی بر لزوم استفاده از این ظرفیت‌ها تاکید کرد و گفت: باید برای ایجاد مکانیزم‌های ارتباطی مانند برگزاری جلسات ماهانه تلاش کنیم.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

چتین تانر با اشاره به سرعت بالای اقتصاد جهانی و لزوم حرکت با سرعت بالا در این مسیر، بر استفاده از توانمندی‌های شرکت‌های پیمانکاری ساختمانی ترکیه تاکید کرده و در خصوص متقاعد کردن آن شرکت‌ها برای حضور در آذربایجان شرقی قول مساعدت داد.

حضور قریب‌الوقوع رئیس‌جمهور ترکیه در جمهوری اسلامی ایران و همچنین اشاره به تحصیل بیش‌از ۲۰۰ دانشجوی ترکیه‌ای در ایران در دو سال اخیر، از دیگر موضوعات مطرح شده از سوی سرکنسول ترکیه در تبریز بود.

ضرورت افزایش مبادله‌ی هیأت‌های تجاری بین ایران و ترکیه

وابسته‌ی بازرگانی سرکنسولگری ترکیه در تبریز نیز با اشاره به برقراری مجدد برنامه هیأت‌های خرید برای نمایشگاه‌های ترکیه و با تاکید بر حمایت دولت ترکیه از مدعوین، مبادله‌ی هیأت‌های تجاری میان اتاق‌های دو کشور را با توجه به فروکش کردن شیوع ویروس کرونا ضروری دانست.

طاهر دینگیل همچنین بر حمایت‌های مالی دولت ترکیه از هیأت‌هایی که از ترکیه به جمهوری اسلامی ایران سفر می‌کنند، تاکید کرد.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری