طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

ایران هاب عبور غلات روسیه است

کد خبر: 3257
زمان انتشار: ۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۱ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران با بیان اینکه میانگین واردات گندم در سال جاری به ۷.۵ میلیون خواهد رسید، گفت: ایران هاب عبور غله روسیه است و می‌توان این گندم را به هر کشوری که روس‌ها بخواهند ترانزیت کرد. ایران از آنجا که میزان خرید غله در خلیج فارس افزایش چشمگیری پیدا کرده، به عنوان کشوری که بین روسیه، قزاقستان و خلیج فارس است باید از این فرصت برای توسعه تجارت خود استفاده کند.

محمدرضا مرتضوی، رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران گفت: روند واردات گندم متوقف نشده است. شرکت بازرگانی دولتی اقدام به واردات گندم می‌کند و تا به امروز نیز این واردات ادامه دارد و ماهی ۷۰۰ هزار تن گندم وارد کشور می‌شود؛ ماه‌های پایانی سال میزان واردات گندم در ماه به ۱ میلیون تن نیز رسید.

وی با اشاره به اوج گرفتن خرید تضمینی گندم داخلی گفت: گندم استان‌های خوزستان، گلستان، فارس، کردستان، اردبیل و زنجان به‌دست آمده است و تا پایان شهریور میزان خرید گندم داخلی به مرز ۵.۵ میلیون تن خواهد رسید.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

مرتضوی در پاسخ به این پرسش که آینده امنیت غذایی کشور را چگونه پیش‌بینی می‌کند؟ گفت: میزان تولید غله در جهان کاهش چشمگیری نداشته است. عملیات کاشت در اوکراین انجام شده؛ اما امکان بارگیری و حمل‌ونقل آن بعد از سقوط ماریوپول و بسته شدن راه آبی آن متوقف شد و اوکراینی‌ها به دنبال راه‌های جایگزین هستند تا از مرز اروپای شرقی غله خود را خارج کنند.

بنا به اظهارات این فعال اقتصادی؛ حدود ۱۴ تا ۱۵ میلیون تن غلات در اوکراین دپو شده که دولت این کشور به دنبال راهی است تا این سطح از غلات را در جهان عرضه کند.

رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران ادامه داد: سال جاری، سال گرانی غلات است هر چند روس‌ها روند صادرات گندم در دنیا را متوقف نکردند و قزاقستان نیز گندم خود را صادر می‌کند و ممنوعیتی در این زمینه وضع نکرده است. از آنجایی‌که میزان تقاضا برای خرید غلات در جهان بالا رفته شاهد افزایش نرخ جهانی آن هستیم.

مرتضوی با اشاره به صادرات آرد از ایران به عراق، تاکید کرد: تجار گندم و آرد از روسیه و قزاقستان خریداری و به لبنان عراق، افغانستان و هر کشور که خریدار باشد ترانزیت می‌کنند؛ این اقدام یک تجارت محسوب می‌شود و بازرگانان و تجار مبادرت به این کار می‌کنند و سود قابل توجهی نیز نصیب آنها می‌شود.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

وی درباره صادرات گندم به لبنان نیز گفت: این مسئله کاملا به‌صورت تجاری انجام می‌شود و پشت پرده سیاسی ندارد تا به امروز خبری مبنی بر هدیه دادن گندم از ایران به لبنان نشنیدم.

وی در ادامه گفت: میانگین واردات گندم در سال جاری به ۷.۵ میلیون خواهد رسید؛ ایران هاب عبور غله روسیه است و می‌توان این گندم را به هر کشوری که بخواهد ترانزیت کند از آنجایی که میزان خرید غله در خلیج فارس افزایش چشمگیری پیدا کرده است ما به عنوان کشوری که مابین روسیه، قزاقستان و خلیج فارس هستیم می‌توانیم و باید از این فرصت برای توسعه تجارت خود استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه بیشترین سهم تجارت گندم روسیه در اختیار شرکت‌های اروپایی بود، گفت: این شرکت‌ها از این منطقه خارج شدند و این بهترین فرصت است برای شرکت‌های ایرانی که بر انبار غله دنیا تسلط پیدا کنند. ۳۰ درصد گندم، ۸۰ درصد روغن آفتابگردان و ۲۵ درصد ذرت جهان را روسیه تامین می‌کند. ماکارونی تولید شده در روسیه ۳۰ تا ۴۰ درصد ارزان‌تر از سایر ماکارونی‌ها در دنیاست پس می‌توان و باید امکان تجارت با روسیه را فراهم کنیم.

مرتضوی با بیان اینکه می‌توان شرایط را برای تهاتر با روس‌ها فراهم کنیم، خاطر نشان کرد: روس‌ها حدود ۵ میلیارد دلار واردات پنیر دارند و نیاز آنها به محصولات سبزی و صیفی‌جات قابل توجه است ما می‌توانیم نیاز آنها در این بخش‌ها را جبران و در ازای آن از روس‌ها غلات دریافت کنیم. همچنین تجار قزاقستانی خواهان سیب درختی ایرانی در حجم بسیار بالا هستند پس امکان تهاتر با این کشور نیز وجود دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا قاچاق آرد در حجم ۳ میلیون تن را تایید می‌کنید؟ گفت: این آمار بیشتر به یک شوخی نزدیک است تا واقعیت. اما نمی‌توان منکر قاچاق آرد در کشور شد تا زمانی که تفاوت فاحش بین قیمت آرد توزیع شده در بازار با قیمت جهانی وجود دارد احتمال قاچاق و انحراف آرد وجود دارد. آردی که از نانواهایی‌ها به شیرینی پزها سرازیر می‌شود ناشی از ذات بد نانوا نیست تفاوت قیمت آرد این معضل را به‌وجود آورده است.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری