طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

بزرگترین تفاهمنامه سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت نفت کشور امضا شد

کد خبر: 3893
زمان انتشار: ۲۸ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۵ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

 محسن خجسته مهر در نشستی خبری در حاشیه امضای تفاهمنامه همکاری استراتژیک بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گاز پروم با تاکید بر اینکه رشد اقتصادی کشور نیازمند سرمایه گذاری جهت توسعه میادین نفت و گاز با اولویت میادین مشترک است، گفت: جهت توسعه این میادین برنامه‌های تولید نفت و گاز پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: بر اساس برنامه ۸ ساله تا ۱۴۰۸ با انجام ۱۶۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری ظرفیت تولید نفت به ۵.۷ میلیون بشکه و ظرفیت تولید گاز به ۱.۵ میلیارد متر مکعب در روز می‌رسد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: امروز در دولت سیزدهم گرایش و رویکرد بر مبنای تحقق رشد اقتصادی است. با قطعیت می‌گویم دولت سیزدهم با یک جهش با اهمیت و قابل ملاحظه رو به رو است که یکی از جهت گیری ها این است که با شرکت‌های بزرگ و صاحب نام بین المللی همکاری کنیم و سبد سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران را متنوع کنیم.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

خجسته مهر ادامه داد: در سال گذشته و با شروع دولت سیزدهم با دیپلماسی انرژی فعال و معنی دار با کشور روسیه توانستیم با مذاکرات فشرده علاوه بر اینکه قراردادهای جدید منعقد کنیم تفاهم نامه‌هایی نیز به امضا رساندیم. اواخر سال گذشته ۲ قرارداد و ۴ تفاهمنامه امضا شد. از سال ۱۴۰۰ تا کنون مذاکرات ادامه داشته تا آنجا که در ۲ ماه گذشته به همراه مدیران ارشد ملاقات مهمی با مدیرعامل شرکت گاز پروم داشتیم و به توافقاتی رسیدیم.

وی ادامه داد: این بزرگترین میزان سرمایه گذاری خارجی در تاریخ صنعت نفت است که با یکی از بزرگترین غول‌های انرژی دنیا به امضا رسید.

معاون وزیر نفت تاکید کرد: ایران و روسیه در مجموع ۷۰ تریلیون متر مکعب گاز دارند که ۳۰ درصد ذخایر دنیا است و نقش مهمی در پایداری انرژی ایفا خواهند کرد. قرارداد شکل‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد و مدل قرارداد در زمان امضا نهایی خواهد شد.

خجسته مهر با تاکید بر اینکه جهان به نفت ایران احتیاج دارد، افزود: نفت ایران از بازارهای جهانی حذف شدنی نیست ایران کشوری مطمئن و با ثبات برای تامین انرژی جهان است.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری