طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان کرمان برگزار شد

کد خبر: 3901
زمان انتشار: ۲۸ تیر ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۷ قبل از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

رئیس اتاق کرمان با اشاره به ظرفیت‌های فراوان استان کرمان برای سرمایه‌گذاری گفت: جذب سرمایه‌گذار برای تأمین و تکمیل زیرساخت‌های موردنیاز استان، تقویت فرهنگ کار، تقویت سرمایه‌گذاری، بهبود شاخص‌های مربوط به فضای کسب‌وکار، کاهش پیچیدگی‌ها در دریافت مجوزها از جمله اهداف برگزاری این همایش است.

سیدمهدی طبیب زاده در آئین آغاز به کار همایش دو روزه معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان کرمان، با اشاره به اینکه در این همایش ۱۵ پنل تخصصی با حضور ۱۰۰ کارشناس و متخصص حوزه‌های مختلف اقتصاد برگزار می‌شود، افزود: دو اقتصاددان مطرح کشور مباحث مطرح شده در این همایش را با فرهنگ و ادبیات توسعه جمع‌آوری و تدوین خواهند کرد تا بتوان پیشنهادهای مناسبی برای درج در احکام برنامه هفتم توسعه ارائه کرد.

وی با بیان اینکه باید برای تأمین گاز و برق استان چاره‌ای اندیشیده شود، ادامه داد: اجرای خط یازدهم انتقال گاز سراسری از سال ۹۵ تاکنون به تعویق افتاده و اگر اجرایی نشود، استان کرمان در تأمین گاز بشدت با کمبود جدی روبرو خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

رئیس اتاق کرمان اظهار کرد: در تأمین برق نیز استان در حال حاضر تراز تولید و مصرف مساوی دارد اما با توجه به پروژه‌های بزرگ در نظر گرفته شده برای توسعه استان، در چند سال آینده با کمبود برق چندین هزار مگاواتی روبرو خواهیم شد.

طبیب زاده بیان کرد: کرمان نیروی انسانی، نعمت‌های خدادادی و تنوع اقلیم متفاوت و فراوانی دارد اما متأسفانه در این استان مانند سایر نقاط کشور ظرفیت‌ها بالقوه و موانع بالفعل هستند.

وی با اشاره به اینکه حکمرانی خوب برای اقتصاد لازم و ضروری است، افزود: اتاق در راستای انجام مسئولیت‌های اجتماعی خود، تدوین سند توسعه متوازن استان را با نگاه به همه شهرستان‌ها در دستور کار قرار دارد.

 تقویت انگیزه نیروی انسانی برای توسعه ضروری است

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

در ادامه امام‌جمعه کرمان با اشاره به اینکه نیروی انسانی لوکوموتیوران قطار توسعه است، گفت: این نیروی انسانی باید دانش، بینش عمیق و انگیزه لازم برای توسعه و پیشرفت داشته باشد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن علیدادی سلیمانی افزود: همچنین وجود نقشه راه، لزوم سرمایه و ثروت و امنیت کافی برای تغییر و تحول فرهنگی و فکری در یک جامعه ضروری است که منجر به توسعه می‌شود.

 دهه ۹۰ ضعیف‌ترین دهه در سرمایه‌گذاری بود

در ادامه وزیر اقتصاد و دارایی که میهمان مجازی این همایش بود، گفت: دهه ۹۰ ضعیف‌ترین دهه ازنظر جذب سرمایه‌گذاری‌ها در کشور بوده و مواردی از سرمایه‌گذاری‌ها که انجام شده توسط نهادهای دولتی و بانک‌ها بوده است.

سیداحسان خاندوزی خاطرنشان کرد: در وزارت اقتصاد و دارایی آمادگی لازم برای همکاری و حمایت از سرمایه‌گذاری و توسعه در سازمان سرمایه‌گذاری و از طریق مشوق‌هایی برای مالیات و ترخیص کالا وجود دارد.

 تحقق ۴۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در سال ۱۴۰۴

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان نیز در ادامه این همایش گفت: استان کرمان در حال جهش بزنگاه اقتصادی و سیاسی است و در سرمایه‌گذاری و کارآفرینی نیز می‌تواند به الگوی مطرح در کشور تبدیل شود.

شهباز حسن‌پور اظهار کرد: نامناسب بودن رتبه کسب‌وکار استان کرمان به دلیل ناتوانی در معرفی و به تصویر کشیدن توانمندی‌ها، ظرفیت‌ها و اقدامات است.

وی با اشاره به اینکه استان روند رشد اقتصادی خود را به‌خوبی طی می‌کند، افزود: کمتر از ۱۰ سال پیش در استان کرمان کلوخه سنگ‌آهن در سیرجان تولید و صادر می‌شد و بعدها کلوخه به کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی و در حال حاضر به شمش و فرآورده‌های فولادی تبدیل و صادر می‌شود.

حسن‌پور بیان کرد: ۴۰۰ هزار میلیارد تومان برای سرمایه‌گذاری در استان کرمان در سال ۱۴۰۴ پیش‌بینی شده که با برنامه‌ریزی صحیح و اجرای دقیق محقق می‌شود.

تفکر دولت و تحریم دو مانع توسعه

در ادامه این همایش رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق ایران با اشاره به اینکه اتاق کرمان جز اتاق‌های پیشرو در کشور است، گفت: سه هزار صفحه سند آمایش استان کرمان تهیه و در این اسناد تمام ظرفیت‌های استان بررسی شده و مأموریت استان و فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان در حوزه‌های مختلف مشخص و شناسایی شده است.

محمد قاسمی تصریح کرد: در این همایش مسئله متفاوت این است که قرار نیست مانند قبل اسیر این‌گونه سندها شویم بلکه برای اولین بار بخش خصوصی در کنار دولت مسیر توسعه استان را مشخص می‌کنند و در واقع سند آمایش از نگاه بخش خصوصی تهیه می‌شود.

وی یک مانع مهم برای توسعه و پیشرفت کشور را تفکر دولت در مورد توسعه دانست و افزود: در کشورهای پیشرفته دولت‌ها توسعه را بدون وابستگی به نفت و گاز و بر مبنای کسب درآمد از زمین، مالیات و اعتبار حقوقی انجام می‌دهند درحالی‌که در ایران این مسیر پیگیری نشده است.

قاسمی اظهار کرد: دومین مانع مهم توسعه، تحریم‌هاست که مانع جدی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی و تأمین مالی پروژه‌های بزرگ شده است.

مشارکت صندوق توسعه ملی در سرمایه‌گذاری‌ها

معاون منابع و مصارف صندوق توسعه ملی در ادامه این همایش اظهار کرد: صندوق در سال جاری علاوه بر تسهیلات، مشارکت در سرمایه‌گذاری را نیز در نظر گرفته که البته بیش از ۲۰ درصد، مشارکت صورت نخواهد گرفت.

علیرضا صالح گفت: به دنبال اهرم کردن منابع صندوق توسعه ملی در کنار مشارکت در سرمایه‌گذاری برای جذب فاینانس خارجی در سرمایه‌گذاری‌ها هستیم.

وی ادامه داد: اگر پیمانکاران و صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی در مناقصات بین‌المللی برنده شوند از آنها حمایت می‌کنیم به‌طوری‌که بتوان برای ۱۳ درصد از سرمایه‌گذاری ضمانت‌نامه ارزی صادر کرد.

 در موارد ریسک‌پذیر از مدیران حمایت می‌کنیم

در ادامه این همایش رئیس‌کل دادگستری استان کرمان گفت: حمایت‌های دستگاه قضا از فعالان اقتصادی در سال‌های اخیر راهگشا بوده و حمایت ما از تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران واقعی است.

حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی اظهار کرد: با توجه به رهنمودها و فرمایشات رهبر معظم انقلاب احکام و آرای قضایی هیچ‌گاه به سمتی نخواهد رفت که مانع تولید و سرمایه‌گذاری در استان شود و همواره پشتیبانی لازم از فعالان این عرصه وجود خواهد داشت.

وی بیان کرد: به نمایندگی از سازمان‌های تابع دستگاه قضایی به‌ویژه بازرسی اعلام می‌کنم ما از مدیران و سرمایه‌گذاران استان برای پیشبرد اهداف استان حمایت می‌کنیم زیرا گاهی ممکن است مسئولان و مدیران در تصمیم‌گیری‌های خود با موارد ریسک‌پذیر روبرو شوند که باید از آن عبور کنند.

حجت‌الاسلام حمیدی گفت: همان‌گونه که موظفیم با فساد مبارزه کنیم موظف هستیم که یار سرمایه‌گذاران باشیم.

 راه‌اندازی نظام کنترل پروژه‌های استان

در ادامه استاندار کرمان به‌ضرورت راه‌اندازی نظام کنترل پروژه‌های استان به‌منظور پشتیبانی و رصد پروژه‌های بزرگ استان اشاره کرد و گفت: شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی با استفاده از ظرفیت استارتاپ‌ها باید پای‌کار توسعه استان باشند.

محمدمهدی فداکار، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین شرکت‌ها آنهایی هستند که نیروی انسانی توسعه‌یافته دارند و برگزاری چنین همایش‌هایی به توسعه فضای توسعه کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه توسعه به یک انرژی و انگیزه نیاز دارد و با برگزاری همایش‌ها، فضا برای امر توسعه فراهم می‌شود، افزود: تفاهم اولیه برای تأسیس شرکتی برای تأمین مالی پروژه‌های استان با سهامداری شرکت‌های بزرگ به ارزش اولیه ۵۰۰ میلیارد تومان انجام شده است.

خبرهای خوب برای مراودات بانکی ایران و روسیه

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این آئین به مذاکرات فشرده خود و همراهانش با رئیس‌کل بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و معاونان نخست‌وزیر روسیه در سفر به این کشور اشاره کرد و گفت: خبرهای خوبی برای مراودات بانکی بین دو کشور داریم.

محمدرضا پور ابراهیمی خاطرنشان کرد: ایران باوجود همه فشارهای تحریم رتبه ۱۶ علم و دانش جهان را دارد و باید سرمایه‌گذاری‌های موجود که بلااستفاده هستند را فعال کرد.

وی با اشاره به اینکه یک هزار و ۷۷۰ واحد دارای پروانه بهره‌برداری در استان کرمان داریم، بیان کرد: از این تعداد حدود ۱۵ درصد تعطیل هستند، حدود ۳۰ درصد با ۲۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند، ۲۵ درصد بین ۲۰ تا ۵۰ درصد و بقیه بین ۷۰ تا ۱۰۰ درصد فعال هستند و ۱۰ درصد ۱۰۰ درصد فعالیت می‌کنند.

پور ابراهیمی عنوان کرد: واحدهای نیمه فعال و تعطیل استان کرمان مورد ارزیابی قرار گیرند تا بتوانیم از این ظرفیت در حوزه سرمایه‌گذاری بهره ببریم.

 تحقق سه درصد از توسعه کشور از مسیر بهره‌وری

در ادامه این آئین نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: دنیا در گذر علم و فناوری است و نمی‌توان با روش‌های سنتی اقتصاد را چرخاند.

محمدمهدی زاهدی اظهار کرد: اتاق بازرگانی با برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان کرمان کار بزرگی را در سطح ملی انجام داده است و ظرفیت‌های استان را به نمایش گذاشته‌اند.

وی بیان کرد: طبق اعلام دولت سه درصد از هشت درصد توسعه و پیشرفت کشور باید از تحول در بهره‌وری محقق شود و امکان ندارد بدون بهره‌گیری از فناوری نو به این مهم برسیم.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری