طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

تولید فولاد خام ایران افزایش ۳۴ درصدی را تجربه کرده است

کد خبر: 4346
زمان انتشار: ۱۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۸ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

گزارش انجمن جهانی فولاد در مورد آمار تولید فولاد خام جهان در ماه ژوئیه و دوره هفت ماهه نخست سال ۲۰۲۲ منتشر شد. بنا بر این گزارش میزان تولید فولاد خام ایران در ماه ژوئیه سال جاری میلادی ۲ میلیون تن بوده که افزایش ۳۴.۱ درصدی را نسبت به ماه مشابه سال قبل نشان می‌دهد. همچنین تولید فولاد خام ایران در دوره هفت ماهه نخست سال ۲۰۲۲ با افزایش ۳.۷ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته به ۱۷.۴ میلیون تن رسیده است.

کاهش ۵.۴ درصدی تولید فولاد خام در جهان

این در حالی است که تولید فولاد خام جهان در این مدت، با کاهش ۵.۴ درصدی به ۱۱۰۲.۳ میلیون تن رسیده است. همچنین میزان تولید فولاد خام دنیا در ماه ژوئیه امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۶.۵ درصد کاهش داشته و به ۱۴۹.۳ میلیون تن رسیده است.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

چین و روسیه در مسیر کاهش تولید فولاد خام

در واقع بخشی از این کاهش ناشی از کاهش تولید فولاد خام چین به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد دنیا و پس از آن روسیه بوده است. از میان ۱۰ تولیدکننده بزرگ فولاد جهان، تنها تولید فولاد خام هند و ایران در هفت ماهه نخست سال ۲۰۲۲ افزایش داشته است و هشت کشور دیگر در این دوره، کاهش تولید را تجربه کرده‌اند.

در هفت ماهه نخست سال ۲۰۲۲، تولید فولاد خام چین بالغ بر ۶۰۹.۳ میلیون تن بوده است. در ماه ژوئیه نیز ۸۱.۴ میلیون تن بود که کاهش ۶.۴ درصدی را نسبت به ماه مشابه سال قبل نشان می‌دهد. چین در قالب سیاست‌های محیط‌زیستی سخت‌گیرانه، کاهش تولید فولاد را در سال ۲۰۲۲ دنبال می‌کند. نرخ رشد اقتصادی چین نیز به دلیل سیاست‌های «کووید صفر» و رکود در بخش مسکن این کشور کاهش قابل توجهی را تجربه کرده است.

در هفت ماهه نخست سال جاری میلادی، بیشترین نرخ کاهش تولید فولاد در بین تولیدکنندگان بزرگ دنیا، متعلق به روسیه بوده است که تأثیرگذاری تحریم‌های وضع‌شده به دلیل جنگ اوکراین بر تولید فولاد این کشور را نشان می‌دهد. در این دوره تولید فولاد روسیه، ۷ درصد کاهش یافته است.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

رشد ۸ درصدی تولید فولاد خام هند

اما تولید فولاد خام هند در این دوره با رشد ۸ درصدی نسبت به هفت ماهه نخست سال قبل به ۷۳.۳ میلیون تن رسیده است. 

در هفت ماهه نخست سال ۲۰۲۲، نسبت به دوره مشابه سال گذشته، رشد تولید فولاد چین منفی ۶.۴ درصد، رشد تولید ژاپن منفی ۴.۹ درصد، رشد تولید فولاد آمریکا منفی سه درصد، کره جنوبی منفی ۳.۴ درصد، آلمان منفی ۵.۱ درصد، ترکیه منفی ۶.۹ درصد و برزیل منفی ۳.۵ درصد بوده است.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری