طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

جنگ لیتیوم به بولیوی کشید

کد خبر: 4736
زمان انتشار: ۲۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۶ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

به گزارش فایننشنال‌تایمز، کربنات لیتیوم عمدتا در ساخت باتری خودروهای برقی استفاده می‌شود و بولیوی بیشترین ذخیره این ماده معدنی را دارد. قیمت فلز لیتیوم از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون حداقل ۱۰ برابر شده است و با توجه به گسترش جهانی صنعت خودروهای الکترونیکی، کشورهای معدود دارای ذخایر فراوان لیتیوم به هدف اصلی جنگ قدرت در این زمینه تبدیل شده‌اند که درگیری شدید در بولیوی، کشور آمریکای جنوبی، بین شرکت‌های چینی، روسی و آمریکایی نمونه کنونی آن است. 

با تشدید رقابت جهانی برای تأمین منابع لیتیوم، شرکت‌های چینی و روسی در رقابت برای باز‌کردن پتانسیل عظیم لیتیوم بولیوی، بزرگ‌ترین صادرکننده این فلز حیاتی برای باتری‌های خودروهای الکتریکی در جهان، قرار دارند. فهرست شرکای احتمالی دولت چپ‌گرا در بولیوی برای مناقصه شامل چهار شرکت چینی و یک شرکت روسی است. یک شرکت آمریکایی، تنها شرکت غربی است که در این مسابقه شرکت می‌کند.

به گفته سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده، این کشور دارای بزرگ‌ترین منبع لیتیوم در جهان است، اما سنگ‌بنای گمشده «مثلث لیتیوم» آمریکای لاتین است که دیگر ستون‌های آن، شیلی و آرژانتین، تلاش‌های بیشتری برای توسعه منابع خود انجام داده‌اند، اما با پیشی‌گرفتن تقاضا از عرضه و افزایش قیمت‌ها، بولیوی به یک هدف جذاب تبدیل شد.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری