طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

توقف اعطای تسهیلات بانکی موجب نارضایتی واحدهای تولیدی شده است

کد خبر: 5167
زمان انتشار: ۳۰ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۴ قبل از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز با تأکید بر لزوم تلاش دوسویه دولت و بخش خصوصی گفت: باید تقدیر ویژه‌ای از سرمایه‌گذاران و فعالان بخش خصوصی استان داشته باشیم که در شرایط کنونی موجب رشد آمار سرمایه‌گذاری در استان شده‌اند. همچنین از تیم اقتصادی آذربایجان شرقی به دلیل حمایت‌های صورت گرفته از بخش اقتصاد استان، قدردانی لازم را داریم.

یونس ژائله در نودمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان آذربایجان شرقی، ادامه داد: اتاق تبریز بارها از سوی استاندار به‌عنوان قرارگاه اقتصادی استان مطرح شده و همچنین دستورات لازم برای همکاری و همراهی مسئولان دولتی با بخش خصوصی از سوی استاندار محترم داده شده است که امیدواریم مسئولان بخش‌های دولتی به این موضوع عنایت ویژه‌ای داشته باشند.

ژائله با اشاره به آماده‌سازی طرح توسعه استان ویژه سال ۱۴۰۲ توسط بخش خصوصی و با همراهی دولت گفت: این طرح توسعه را تا پایان آبان ماه سال ۱۴۰۱ ارائه خواهیم داد تا پس از تصویب استاندار آذربایجان شرقی، وارد مرحله اجرایی شود.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

او با تأکید بر لزوم اجرایی شدن مصوبات جلسات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان گفت: در سفر رئیس بانک مرکزی به استان و در جمع فعالان بخش خصوصی بر لزوم ارائه تسهیلات بانکی به‌منظور افزایش نقدینگی واحدهای تولیدی تأکید شد که در این راستا رئیس بانک مرکزی از تأمین ۴۰ همت به‌عنوان سرمایه در گردش واحدهای تولیدی خبر داد که این موضوع متأسفانه تاکنون اجرایی نشده است.

رئیس اتاق تبریز با بیان اینکه عدم پرداخت تسهیلات بانکی باعث نارضایتی واحدهای تولیدی شده است، گفت: شرایط کنونی زمان خوبی برای توقف اعطای تسهیلات بانکی نیست.

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه، ورود و تلاش فعالان بخش خصوصی به حوزه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی را درخشان و مناسب ارزیابی کرده و گفت: در این میان انجام حمایت‌های لازم همچون صدور به‌موقع مجوزها جزو تعهدات مسئولان دولتی است که باید به‌درستی به آن عمل شود که هم‌اکنون نیز مسئولان دولتی استان در پی انجام این تعهد هستند.

عابدین خرم، اتاق تبریز و شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان را بهترین مکان برای طرح مشکلات دوسویه دانسته و گفت: بخش خصوصی آذربایجان شرقی سرمایه‌گذاری‌های خوبی در استان داشته که ما نیز تمامی مسئولان دولتی را موظف کرده‌ایم که حمایت لازم را از تمامی سرمایه‌گذاران به‌خصوص آن‌هایی که سرمایه‌گذاری بالای ۱۰۰ میلیارد در استان داشته‌اند، انجام دهند.

او اختیار بانک‌های استان را محدود عنوان کرده و گفت: بانک‌هایی که به هر دلیل در انجام وظیفه خود کوتاهی داشته‌اند، باید گزارش لازم را ارائه دهند که جلسه آینده نیز از مسئولان بانکی استان خواهیم خواست با حضور در جلسه، جوابگوی ابهامات بخش خصوصی باشند. باید مشکلات کسانی که در استان سرمایه‌گذاری می‌کنند، حل‌وفصل شود.

ارائه گزارش مصوبه هشتاد و هشتمین نشست شورا با عنوان «بررسی مشکلات ناشی از عدم‌تأیید وثایق املاک و ماشین‌آلات صنعتی واحدهای تولیدی توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در اعطای تسهیلات بانکی» پیش از دستور این جلسه بود.

همچنین بررسی موضوع لزوم هماهنگی اداره کل دامپزشکی استان و معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص ارائه گواهی بهداشت محصولات صادراتی کشاورزی و صنایع تبدیلی، بررسی پیشنهاد کاهش نرخ مالیات اشخاص حقوقی فعال در تمامی حوزه‌ها موضوع ماده ۱۰۵ قانون مالیات‌های مستقیم و انتخاب هشت نفر از مدیران عامل شرکت‌های برتر خصوص و تعاونی یا روسای تشکل‌های تعاونی و خصوصی مطابق بند ۴ بند «د» ماده ۱ دستورالعمل نحوه اداره جلسات شوراهای استانی، سه دستور جلسه این نشست بودند.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری