طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی به توسعه صادرات کمک می‌کند

کد خبر: 5438
زمان انتشار: ۳۰ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۲ قبل از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

عضو هیات رئیسه اتاق ایران گفت: روز ملی صادرات، از این روز به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین رویدادهای اقتصادی کشور یاد کرد و افزود: مراسم روز ملی صادرات شنبه ۳۰ مهر (امروز) با حضور رئیس‌جمهور برگزار می‌شود و متعاقب آن استان‌ها نیز مراسم خود را برگزار خواهند کرد.

کیوان کاشفی در هشتادمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه، روز صادرات را برای این استان بسیار مهم دانست و با بیان اینکه کرمانشاه یک استانی صادراتی بوده و از دیرباز سبقه طولانی در حوزه تجارت خارجی داشته است، افزود: به‌علاوه بر اساس آمارها نیز درمجموع سال ۱۴۰۰، کرمانشاه رتبه پنجم صادرات ایران را به خود اختصاص داد که بیانگر جایگاه استان در حوزه صادرات کشور است.

رئیس اتاق کرمانشاه؛ ابراز امیدواری کرد: افق صادرات همچنان در آینده برای کرمانشاه روشن باشد زیرا توسعه صادرات کرمانشاه هم برای استان و هم کشور نتایج مثبتی دارد.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

وی اشاره‌ای هم به مزایای صادرات برای بنگاه‌های اقتصادی داشت و تصریح کرد: واحدهای صادرات محور هم ازنظر اشتغال و هم تولید، در برابر تکانه‌های اقتصادی مقاوم‌تر هستند.

کاشفی از پتانسیل‌های استان که می‌تواند به رونق تجارت استان کرمانشاه کمک کند نیز یاد کرد و افزود: وجود منطقه آزاد تجاری قصر شیرین، منطقه ویژه اقتصادی اسلام‌آباد غرب و پنج مرز رسمی ازجمله این مزایا است.

وی توسعه صادرات استان را هم نیازمند ملزوماتی ازجمله فراهم کردن زیرساخت‌های مرزی و … دانست و خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند به رونق صادرات و معرفی توانمندی صادراتی واحدهای تولیدی استان کمک کند، حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی است.

رئیس اتاق کرمانشاه حضور اخیر کرمانشاه در نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان سلیمانیه عراق در قالب یک پاویون و با حضور ۱۳ شرکت استان را نمونه موفقی از حضور بین‌المللی شرکت‌های کرمانشاه اعلام کرد و افزود: با توجه به هزینه بالای شرکت در نمایشگاه‌ها و اینکه معمولاً یارانه‌ای هم به آن اختصاص نمی‌یابد، تلاش کردیم همواره با در نظر گرفتن تخفیف‌ها و امکانات، واحدهای تولیدی را برای حضور در نمایشگاه‌ها ترغیب کنیم.

کاشفی اظهار کرد: حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی می‌تواند یک فنر جهش برای صادرات و پل ارتباطی بین واحدهای تولیدی و صادراتی با بازارهای جهانی باشد.

وی در ادامه به معضلات کمیسیون ماده ۱۰۰ هم اشاره کرد و با بیان اینکه بر اساس مصوبات شورای گفت‌وگو مقرر شد مالک یا نماینده ولی در جلسات کمیسیون ماده ۱۰۰ حضور داشته باشد، افزود: متأسفانه اگرچه در اکثر شهرستان‌ها استقبال خوبی از این موضوع داشتیم، اما در خود شهر کرمانشاه هنوز اجرایی نشده است.

رئیس اتاق کرمانشاه عدم حضور مالک در این جلسات را عاملی برای تضییع حقوق وی دانست و تأکید کرد: این در حالی است که ۲۷ تا ۳۰ درصد اقتصاد استان در بخش ساخت‌وساز است و باید با فعالین این عرصه تعامل بیشتری صورت گیرد.

کاشفی در پایان بر لزوم توسعه کشت گلخانه‌ای در کرمانشاه نیز تأکید و گفت: با توجه به اینکه با بحران آب و محیط‌زیست مواجهیم، راهی نداریم جز اینکه مانند سایر کشورها به سمت کشت‌های گلخانه‌ای برویم.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری