طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

شرط افزایش شرکت‌های واردات خودرو

کد خبر: 6540
زمان انتشار: ۶ آبان ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۱ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

سخنگوی صنعت، معدن و تجارت گفت: به‌محض اینکه شرکت‌های متقاضی واردات خودرو، الزامات آئین‌نامه‌ای را پشت سر بگذارند، می‌توانند مجوز واردات را بگیرند.

امید قالیباف در یک گفت‌وگوی رادیویی، در رابطه با اصلاح آئین‌نامه واردات خودرو گفت: بیش از ۳۵۰ درخواست برای واردات به دفتر صنایع خودرویی وزارت صنعت، معدن و تجارت رسیده بود ولی آئین‌نامه الزاماتی داشت که باید از سوی این شرکت‌ها محقق می‌شد.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: در بررسی‌های اولیه ۲۴ شرکت الزامات را پشت سر گذاشتند و برای خودروهای زیر ۱۰ هزار یورو ۱۰ شرکت اعلام آمادگی کردند که از این میزان ۷ شرکت به‌صورت مکتوب به سازمان توسعه تجارت معرفی شدند تا ثبت سفارش را انجام دهند.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

وی با بیان اینکه فرایند بررسی صلاحیت شرکت‌ها ادامه دارد و در به روی کسی بسته نشده است، ادامه داد: به‌محض اینکه شرکت‌ها الزامات آئین‌نامه‌ای را پشت سر بگذارند، می‌توانند مجوز واردات را دریافت کنند.

به گفته قالیباف، اگر شرکتی خود را دارای صلاحیت برای واردات می‌داند اما نامش در فهرست اولیه وجود ندارد، نباید نگران باشد چون فرایند بررسی‌ها همچنان ادامه خواهد داشت.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین در رابطه با تفاوت تعرفه برای خودروهای وارداتی گفت: تعرفه گذاری بر اساس قیمت کشف شده در بورس کالا تعیین می‌شود و نمی‌توان رقمی را از پیش اعلام کرد. لذا وارد کننده مبلغی را به‌صورت علی‌الحساب پرداخت می‌کند تا قیمت موردنظر در بورس معین شود. در حال حاضر هم چند خودرو در بورس به فروش می‌رسد؛ یعنی خودرو بر اساس قیمتِ پایه وارد تابلوی بورس شده و افرادی که دارای کد بورسی باشند، از طریق کارگزاری‌ها قیمت موردنظر خود را پیشنهاد می‌دهند و ازآن‌پس، خودروی موردنظر با بالاترین قیمت معامله می‌شود.

قالیباف ادامه داد: وقتی یک شخص برنده شود و خودرو را خریداری کند، نام او به شرکت یا نمایندگی فروش اعلام شده و سپس می‌تواند با تکمیل وجه، خودرو را تحویل گیرد.

وی همچنین قیمت خودروهای اقتصادی را حدود ۲۰۰ میلیون تومان و ناظر بر نرخِ پایه عنوان کرد که ممکن است این رقم در بورس به بالاترین نرخ برسد.

قالیباف در خصوص چرایی این سازوکار گفت: تعداد خودروهای وارداتی بازار را اشباع نخواهد کرد؛ بنابراین طبیعی است که تقاضای کاذب وجود خواهد داشت.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری