طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

قرارداد ۴۰ میلیارد دلاری ایران و روسیه ماه آینده امضا می‌شود

کد خبر: 7547
زمان انتشار: ۱۱ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۳ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

۶.۵ میلیارد دلار از تفاهم‌نامه ایران با شرکت گازپروم روسیه به قرارداد تبدیل شده است؛ به‌گفته معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه مابقی تفاهم‌نامه‌ها به ارزش ۴۰ میلیارد دلار در یک ماه آینده به قرارداد تبدیل خواهد شد.

این‌روزها صحبت از فرصت تبدیل ایران به هاب گازی منطقه است؛ مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با اشاره به فرصت تبدیل ایران به هاب گازی منطقه گفته: سناریوی ایران برای تجارت گاز با روسیه، خرید گاز از این کشور و سپس صادرات گاز خودمان به کشورهای همسایه است.

صفری درباره این قرارداد سوآپ گفته است: قرارداد سوآپ گاز روسیه در حال نهایی شدن است و تنها مشکل تعویق این قرارداد کشور واسطی بود که قرار بود گاز روسیه از آنجا به ایران سوآپ شود.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه درباره احداث خط لوله فشار قوی گفته: توجه داشته باشید که ایران خط لوله را به کشوری واگذار نمی‌کند، بلکه قرار است روس‌ها در این پروژه سرمایه‌گذاری کنند. قرار است شرکت‌های روسی در داخل خاک پاکستان قرارداد خطوط لوله انتقال گاز را احداث کنند تا بدین صورت گاز از ایران به این کشور صادر شود.

به‌گفته صفری به زودی یک شرکت مشترک بین ایران و روسیه برای احداث خط لوله انتقال گاز به کشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان ایجاد می‌شود، که سهم دو کشور ۵۰ درصد است و روس‌ها تکنولوژی خاص احداث خط لوله دریایی را در این پروژه احداث می‌کنند.

او گفته: سواپ گاز روسیه علاوه بر منافع اقتصادی و کاهش هزینه ترانزیت گاز از جنوب ایران به شمال برای تأمین سوخت استان‌های شمالی، موجب افزایش همبستگی سیاسی بین کشورهای ایران، روسیه و کشورهای واسط شامل ترکمنستان و آذربایجان می‌شود، که رویکرد بسیار هوشمندانه‌ای است و منجر به ثبات سیاسی و امنیتی و صلح ملت‌ها می‌شود.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه کفته است: اگر ما گاز روسیه را خریداری نکرده و یا سوآپ نکنیم، روس‌ها با کشورهای دیگر این همکاری را شکل می‌دهند. اخیراً هم بحث تجارت گاز روسیه با ترکیه مطرح شده است، در نتیجه ما باید از فرصت‌ها به سرعت بهره‌برداری کنیم.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه گفته: تمرکز مذاکرات سوآپ نفت روسیه بر روی عدد سوآپ سالانه ۱۰ میلیون تن نفت است و در آستانه نهایی شدن توافقات است.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری