طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

افزایش حدود ۱۰ درصدی قیمت موز/کاهش شدید قدرت خرید میوه

کد خبر: 1354
زمان انتشار: ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۱ قبل از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

ایسنا/خوزستان رییس اتحادیه میوه و تره‌بار اهواز از افزایش حدود ۱۰ درصدی قیمت موز خبر داد و گفت: در هفته جاری به غیر از موز هیچ تغییر قیمتی نداشتیم و قیمت سایر اقلام میوه و تره‌بار ثابت بوده است.

عبدالرضا جمالی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا درباره وضعیت میوه‌ تره‌بار در بازار اهواز اظهار کرد: قیمت میوه ‌تره‌بار در هفت جاری ثابت بوده است و هیچ افزایش قیمتی به غیر از موز وجود نداشته است و چون نزدیک به عید هستیم، موز نوسان خاصی پیدا کرده و حدود ۱۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

وی افزود: قیمت هر کیلوگرم موز در میدان ۳۴ تا ۳۵ هزار تومان بوده و با احتساب سود خرده فروشی، قیمت هر کیلوگرم موز در بازار ۴۴ هزار تومان است.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

جمالی‌پور تصریح کرد: به علت افزایش قیمت، تقاضای موز زیاد نیست و کمتر خریداری می‌شود و به همین دلیل، برخی فروشنده‌ها موز را حتی کمتر از سود معمول و با قیمت ۳۷ تا ۴۰ هزار تومان عرضه می‌کنند، با این وجود خرید و تقاضای مردم کمتر شده است.

رییس اتحادیه میوه و تره‌بار اهواز با اشاره به اینکه گردوغبار در بازار میوه و تره‌بار اثر خاصی نمی‌گذارد، گفت: گردوغبار بر قیمت‌ها و عرضه و تقاضای میوه و تره‌بار اثر خاصی نمی‌گذارد. به علت اینکه این اقلام از شهرهای دیگر وارد می‌شوند و به سرعت در مغازه‌ها به فروش می‌رسند، در معرض گردوخاک چندانی قرار نمی‌گیرند و این گرد و خاک تنها بر رنگ و روی اقلام اثر می‌گذارد.

جمالی‌پور در خصوص نظارت اتحادیه بر تخلفات فروشندگان در آستانه شب عید عنوان کرد: مصرف کنندگان در صورت مشاهده هرگونه تخلف از سوی واحدهای صنفی می‌توانند موارد و شکایات خود را از طریق شماره اتحادیه صنف میوه و تره‌بار ۳۲۲۲۵۳۳۲ اعلام کنند تا نسبت به مشکل مربوطه اقدام شود. بازرسی و بررسی قیمت‌ها نیز در سطح شهر به صورت مرتب انجام می‌شود و به طور جدی با تخلفات فروشندگان برخورد و برای آن‌ها پرونده تشکیل می‌شود.

وی افزود: عمده نظارت‌ها در میدان میدان و تره‌بار متمرکز است. چون بعضی مواقع اقلام میوه و تره‌بار در آنجا دپو می‌شوند و این مساله باعث عرضه کم و تقاضای بیشتر آن محصول در بازار می‌شود و به این ترتیب قیمت‌ آن اقلام دچار نوساناتی می‌شود.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

رییس اتحادیه میوه و تره‌بار اهواز در خصوص نصب قیمت‌ها در واحدهای صنفی میوه و تره‌بار بیان کرد: اتحادیه به همه واحدهای میوه و تره‌بار اعلام کرده است که باید بر روی اقلام و همچنین در محل کسب خود اتیکت قیمت بزنند و فاکتور خرید نیز داشته باشند.

جمالی‌پور اظهار کرد: بازار راکد است و حتی می توانم بگویم که خرید قدرت مردم ۱۰۰ درصد کاهش یافته است و تنها سه یا چهار درصد از مردم که وضع مالی خوبی دارند توان خرید میوه را دارند.

وی با اشاره به قیمت تره‌بار در میدان گفت: قیمت هر کیلوگرم انواع گوجه ۴ تا ۸ هزار تومان، هر کیلوگرم انواع بادمجان ۴ تا ۹ هزار تومان، هر کیلوگرم کاهو ۴۵۰۰ تومان، هر کیلوگرم سیب زمینی کهنه ۱۱۵۰۰ تومان، هر کیلوگرم سیب زمینی نو ۱۳ هزار تومان، هر کیلوگرم انواع فلفل دلمه‌ای ۱۲ تا ۱۸ هزار تومان، هر کیلوگرم گل کلم و کلم قرمز و سفید ۵ هزار تومان، هر کیلوگرم انواع پیاز ۵ تا ۶۵۰۰ هزار تومان، هر کیلوگرم لوبیا فرنگی ۱۵ هزار تومان، هر کیلوگرم هویج ۵ هزار تومان، هر کیلوگرم شلغم ۱۵ هزار تومان، هر کیلوگرم انواع خیار ۶ تا ۱۰ هزار تومان و هر کیلوگرم سیر خشک ۵۰ هزار تومان در میدان قیمت دارد.

جمالی‌پور در خصوص قیمت میوه بیان کرد: هر کیلوگرم موز با قیمت ۳۲ تا ۳۴ هزار تومان، هر کیلوگرم کیوی ۲۴ هزار تومان، هر کیلوگرم پرتقال شمال ۱۵ هزار تومان، هر کیلوگرم پرتقال جنوب ۲۷ هزار تومان، هر کیلوگرم نارنگی ۱۷ هزار تومان، هر کیلوگرم انار ۲۴ هزار تومان، هر کیلوگرم لیموشیرین ۱۹ تا ۲۵ هزار تومان و هر کیلوگرم سیب زرد و قرمز ۱۶ تا ۱۷ هزار تومان در میدان عرضه می‌شود.

انتهای پیام

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری