طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

حجم تجارت ایران ۳ برابر شد

کد خبر: 3536
زمان انتشار: ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۵ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

محمود عباس زاده مشکینی با اشاره به سفر رییس جمهور ترکمنستان به تهران، روابط دو کشور را دوستانه و عمیق توصیف کرد و گفت: روابط تجاری ایران و ترکمنستان در ماه‌های اخیر چند برابر شده و ارتباط ایران با این کشور رو به گسترش است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: ترکمنستان ظرفیت های خاصی برای منطقه دارد و ایران هم پتانسیل های مطلوبی برای توسعه روابط و تقویت مبادلات اقتصادی ترکمنستان دارد توسعه روابط سیاسی دو طرف می‌تواند به توسعه روابط راهبردی بین دو کشور بینجامد.

عباس زاده با بیان اینکه ایران در بین کشورهای حوزه اوراسیا بیشترین حجم مبادلات تجاری را با ترکمنستان دارد، گفت: جمهوری اسلامی ایران با امضای قراداد سواپ گازی ترکمنستان روزانه پنج تا شش میلیون مترمکعب گاز ترکمنستان را به جمهوری آذربایجان می‌فروشد. این گاز از مسیر ایران به جمهوری آذربایجان ترانزیت می شود و این  قرارداد مهم که در سفر آیت الله رییسی منعقد شد می‌تواند به توسعه روابط دو کشور کمک کند.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

وی با مثبت ارزیابی کردن دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم بیان داشت: یکی از موضوعات مهم دیپلماسی دولت سیزدهم همسایه محوری است که آیت الله رییسی در زمینه تقویت این حوزه تاکید فراوانی دارد و خوشبختانه اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده و دستگاه دیپلماسی هم بسیار فعال شده است و حجم تبادلات تجاری با کشورهای همسایه ظرف یک سال گذشته بیش از سه برابر شده است.

سردار بردی‌محمداف رئیس جمهور ترکمنستان شامگاه سه‌شنبه ۲۴ خردادماه با استقبال رستم قاسمی وزیر نفت وارد تهران شد.

استقبال رسمی در مجموعه سعدآباد، دیدار و گفت‌وگو با آیت الله رئیسی، برگزاری نشست مشترک هیات‌های عالی‌رتبه دو کشور و امضای چند سند همکاری و تفاهم‌نامه از جمله برنامه‌های سفر دو روزه بردی‌محمداف به تهران است.

 

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری