طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است
فعال کسب و کارهاي اينترنتي

اینماد اجباری پاشنه آشیل کسب‌وکارهای دانش‌بنیان

طلوع اقتصاد / با گذر چندين ماه از اجراي اينماد اجباري، گزارش‌هاي شاپرک بيانگر اين است که ميزان درخواست براي درگاه پرداخت به‌شدت کاهش يافته است و در اين زمينه نيز اينماد اجباري عمدتا با ايجاد لبه درگيري براي شرکت‌هاي استارتاپ و دانش‌بنيان حوزه اقتصاد ديجيتال، فضا را براي شکل‌گيري نوآوري در اين بخش از اقتصاد سخت کرده است.
کد خبر: 4174
زمان انتشار: ۱۷ تیر ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۷ بعد از ظهر -

مجتبی سلگی / با گذر چندین ماه از اجرای اینماد اجباری، گزارش‌های شاپرک بیانگر این است که میزان درخواست برای درگاه پرداخت به‌شدت کاهش یافته است و در این زمینه نیز اینماد اجباری عمدتا با ایجاد لبه درگیری برای شرکت‌های استارتاپ و دانش‌بنیان حوزه اقتصاد دیجیتال، فضا را برای شکل‌گیری نوآوری در این بخش از اقتصاد سخت کرده است. از طرف دیگر به دلیل نو و بدیع بودن این فضا، بسیاری از مجوزهای شروع کسب‌وکار برای این شرکت‌ها اصلا تعریف نشده‌اند.

این موضوع در دولت و مجلس نیز با مخالفت‌های بسیار جدی روبه‌رو است و وزارت اقتصاد به عنوان متولی اصلی صدور مجوزها و بهبود محیط کسب‌وکار نیز با اینماد اجباری مخالف است. از طرفی ۴۰تن از نمایندگان مجلس با طرح سؤال از وزیر صمت، از او در مورد دلیل اصرار بر اجباری کردن اینماد و ایجاد التهاب و یأس در کارآفرینان جوان و نخبه پاسخ خواستند.

بر این اساس فاطمی امین موظف است تا بار دیگر عازم بهارستان شده و در رابطه با اینماد اجباری توضیح دهد.

اینماد اجباری پاشنه آشیل کسب‌وکارهای دانش‌بنیان

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

در این رابطه مهدی شریعتمدار فعال کسب و کارهای اینترنتی در خصوص اینماد اجباری به طلوع اقتصاد می‌گوید: قبل از اجرای هر طرحی باید ابتدا شرایط کشور را در نظر گرفت. در حالی که کشور با بحران منابع انسانی و نیاز شدید به توسعه اقتصادی مواجه است، اقدامات کنترلی به ویژه اقداماتی که آسیب‌های آن به‌طور دقیق بررسی نشده، فوق‌العاده می‌تواند آسیب زا بوده و اشتباه است. در واقع فضا برای شروع و شکل گیری کسب و کار‌ها باید باز باشد، قطعا باید شفافیت در صدور مجوزها برای همه کسب و کارها باشد تا مشتری با اطمینان مراجعه کند اما ایجاد مانع در ابتدای کسب و کارها به خصوص کسب و کارهای آنلاین اشتباه است.

وی در ادامه افزود: تغییر ماهیت اینماد از اختیاری به اجبار، کار نادرستی است در نماد اعتماد الکترونیک سیاست‌گذار، مجری و قاضی همه یکجا تجمیع شده و این درصد خطا را افزایش داده و زمان بر است. در اینماد اجباری، کارکرد اعتماد بخشی با کارکرد مجوز دهی یا عدم مجوزدهی ترکیب و مانع فعالیت بسیاری از بخش‌ها شده است. این اجبار عملا نشان دهنده شکست در شروع کسب و کارهای آنلاین است. امسال سال تولید دانش‌بنیان نام‌گذاری شده است اما اینماد اجباری به پاشنه آشیل کسب‌وکارهای دانش‌بنیان حوزه دیجیتال تبدیل شده است.

وی درباره دلیل اصرار وزارت صمت برای دریافت اینماد اجباری هم اظهار کرد: به‌طور کلی، هر دستگاه و ارگان و وزارتخانه‌ای درصدد ایجاد منبع درآمد و افزایش قدرت برای آن بخش است. در نتیجه، اکنون پذیرش اینکه اینماد اجباری نیاز کشور را برطرف و یا ایجاد قدرت و درآمد نمی‌کند، برای مسئولان ذیربط سخت است.

شریعتمدار متذکر شد: وقتی که دولت طرحی را تعریف می‌کند که همه ارکان در آن دخالت دارند و درعین حال نیز هیچ کدام در صورت تخلف پاسخگو نیست، شما به این نتیجه می‌رسید که هیچ مجوز و طرح اجباری نمی‌تواند مانع این تخلفات باشد. در نتیجه به جای اصرار بر داشتن مثلا اینماد اجباری که می‌تواند مانع کسب و کارها نیز شود. یعنی نمی‌شود گفت وجود اینماد ضرورت دارد. به‌طور مثال، سکه ثامن یا فروشگاه اینترنتی موبایل که اخیرا از مردم کلاهبرداری کرده بود و یا‌ای ماینر همه اینماد داشتند و اکنون نیز کسی پاسخگوی مردم نیست. یعنی داشتن اینماد نمی‌تواند مانع تخلف شود.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

سنگی بزرگ مقابل استارتاپ‌ها

همچنین حسن فروزان فرد رئیس کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق بازرگانی تهران در خصوص محدودیت‌هایی که اینماد برای کسب و کارهای کوچک ایجاد کرده، بیان کرد: موضوع اینترنت و استفاده از راهکارهای آن ابزاری است که می‌توان از آن به شکل مناسبی استفاده و تحرک ایجاد کرد و از طرفی هم می‌توان برای آن محدودیت ایجاد کرد و فرصت را از آن گرفت، ما داریم تلاش می‌کنیم با تمام محدودیت‌هایی که امروز در سطح کشور از لحاظ سیاسی و اقتصادی با آن روبه‌رو هستیم اجازه دهیم از‌ این ابزار برای تحریک کننده توانایی و استعداد افراد استفاده شود یا با مانع تراشی‌ها جلوی رشد مشاغل جدید را بگیریم.

وی در ادامه افزود: نگرانی‌های فراوانی برای ایجاد مشاغل کوچک اینترنتی ایجاد شده که باید آن را سامان داد و اگر این روند آنقدر دشوار باشد بسیاری از ایده‌های کوچک و‌کارهای اینترنتی به سامان نخواهد رسید که در این شرایط تلاش برای قانونمندی ما را عقب خواهد انداخت. رئیس کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: در شرایط عادی هیچکس با قانونمندی و قانونمداری مشاغل و منکر جلوگیری از سوءاستفاده نیست و با توجه به اندک بودن مشاغل نوآورانه جدید نباید شرایط برای راه‌اندازی و گسترش آنها سخت شود.

فروزان فرد یادآورد شد: جنس مشاغل استارتاپی به گونه‌ای است که می‌تواند از ظرفیت اینترنت برای رشد و پیشرفت استفاده کند به همین دلیل باید به این مشاغل فرصت آزمون و خطای عمومی داده شود که این شرایط باید با حداقل امکانات و ابراز هویت صورت گیرد و به کار خود ادامه دهد و‌ زمانیکه مشاغل جایگاه و شرایط مطلوبی پیدا کردند شرایط برای ابراز هویت آنها سخت‌تر شود.

وی تاکید کرد: اینماد برای شروع فعالیت کسب و کارهای استارتاپی پله بسیار سنگینی است و‌قد عمده‌ای از جوانان معمولی ما به آن نمی‌رسد و باید شرایط اولیه‌ای را برای مشاغل در نظر بگیریم و ابراز هویت در مراحل اولیه بهتر است از طریق کد ملی افراد صورت گیرد و افراد از این طریق رصد شوند و مراحل کاری آنها مورد پیگیری قرار گیرد.

رئیس کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق بازرگانی تهران گفت: افراد باید با شرایط سهل بتوانند کسب و کار خود را شروع کنند و‌ نباید پیش پای مشاغل با الزاماتی همچون اینماد سنگ‌اندازی کرد تا شاهد رشد مشاغل کوچک و‌ استارتاپ‌های موفق باشیم.

فروزان فرد خاطرنشان کرد: عواملی که باعث می‌شود کسب و‌ کارها رشد کند و در زمینه کسب مجوزها محدود نشود این است که دولت برای صدور مجوز راه حل بینابینی را انتخاب کند و سختگیری بی‌‌رویه برای مشاغل می‌تواند بسیاری از مشاغل را بی‌ارزش کند و از بین ببرد.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *