طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است
با حضور رئيس‌جمهور

تفاهم‌نامه‌های مشارکت و تامین مالی ساخت پالایشگاه مروارید مکران

طلوع اقتصاد/ تفاهم‌نامه‌هاي مشارکت و تامين مالي ساخت پالايشگاه مرواريد مکران با ظرفيت پالايش روزانه 300 هزار بشکه نفت خام سنگين و فوق سنگين در جاسک در بندرعباس امضا شد.
کد خبر: 4247
زمان انتشار: ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۰ بعد از ظهر -

مجتبی سلگی/ تفاهم‌نامه‌های مشارکت و تامین مالی ساخت پالایشگاه مروارید مکران با ظرفیت پالایش روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام سنگین و فوق سنگین در جاسک و پتروپالایشگاه شهیدقاسم سلیمانی با ظرفیت پالایش روزانه ۳۰۰ هزار بشکه‌ نفت خام سنگین در بندرعباس روزگذشته با حضور رئیس‌جمهور و وزیر نفت بین سهامداران این طرح‌ها امضا شد.

رئیس‌جمهور امضای تفاهم‌نامه تامین مالی برای احداث پتروپالایشگاه شهید سلیمانی و پالایشگاه مروارید مکران را اقدامی موثر در تحقق اهداف کشور در زمینه‌های جذب سرمایه‌گذاری در مسیر رونق تولید، خنثی‌سازی تحریم‌ها، جلوگیری از خام‌فروشی و تبدیل نفت به فرآورده‌های با ارزش افزوده بیشتر و ایجاد اشتغال علم‌پایه دانست. رئیس‌جمهور احداث مجتمع‌های پتروشیمی و پتروپالایشگاهی را از نیازها و ضرورت‌های کشور عنوان کرد و گفت: تحقق اهداف کشور در زمینه رشد اقتصادی در گرو سرمایه‌گذاری‌های کلان است و این تفاهم‌نامه‌ها از جمله اقدامات و زمینه‌سازی‌های موثر برای جذب سرمایه‌های خرد و کلان در مسیر سازندگی و آبادانی کشور است.

این تفاهم‌نامه همچنین گامی موثر در جهت خنثی‌سازی تحریم‌ها، جلوگیری از خام‌فروشی و تبدیل نفت خام به فرآورده‌های با ارزش افزوده بالاتر، تامین نیازهای کشور به فرآورده‌های نفتی و ایجاد ظرفیت‌های صادراتی جدید است.

رئیس‌جمهور همچنین معتقد است: تفاهم‌نامه‌ای که به امضا رسید یکی از مصادیق موفق هدایت نقدینگی به سوی تولید است و گاهی ممکن است در مسیر اجرای یک پروژه بزرگ موانع کوچکی پیدا شود اما این نباید باعث توقف یا حتی کندی کار شود، بنابراین به هیچ وجه در مسیر اجرای چنین پروژه‌هایی موانع را به رسمیت نشناسید.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

رئیس‌جمهور اجرای این پروژه‌ها را باعث آبادانی و پیشرفت برای بندرعباس و به‌ویژه سواحل مَکُران دانست و ادامه داد: اجرای این پروژه‌ها به‌عنوان طرح‌هایی علم‌پایه می‌تواند باعث ایجاد اشتغال پایدار و رونق تولید، به‌خصوص در صنایع پایین‌دستی صنعت نفت شود. رئیسی گفت: امروز وظیفه ما در عرصه رونق تولید، همان وظیفه‌ای است که رزمندگان ما در جبهه‌های دفاع مقدس بر عهده داشتند.

هر گامی برای رونق تولید و ایجاد اشتغال، تیری در قلب دشمن و قدمی برای افزایش امید و اعتماد مردم به نظام است. معاون اول رئیس‌جمهور هم بیان کرد: هدایت نقدینگی به سمت تولید، بالارفتن ارزش پول ملی، اشتغالزایی و توسعه اقتصادی از جمله نتایجی است که با سرمایه‌گذاری در پروژه‌های اقتصاد ملی محقق خواهد شد.

معاون اول رئیس‌جمهور مشارکت و سرمایه‌گذاری مردم را از ویژگی‌های پروژه‌های پتروپالایشگاه شهیدسلیمانی و پالایشگاه مروارید مکران برشمرد و افزود: مردم برای احداث این دو پروژه سرمایه‌گذاری و مشارکت جدی داشته‌اند و پس از اجرا می‌توانند سهامدار این طرح‌های بزرگ شوند و با روشی که برای تامین مالی این پروژه‌ها در نظر گرفته شد، موانع از پیش‌رو برداشته و روند آغاز احداث این دو پروژه به میزان قابل توجهی تسریع شد.

وزیر نفت همچنین درخصوص این تفاهم‌نامه گفت: ظرفیت پالایشی کشور هم‌اکنون نزدیک به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز است و با توجه به روند مصرف بنزین و نفت‌گاز در کشور به‌ویژه با افزایش مسافرت‌ها درپی کاهش شیوع کرونا، در بسیاری از روزها مصرف از تولید پیشی گرفته است که اگر این چنین پیش برود، امنیت انرژی کشور دچار چالش می‌شود.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *