طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است
نشست شوراي گفت‌وگوي دولت و بخش خصوصي

طرح آزمایشی هوشمندسازی یارانه نان هزار اما و اگر

طلوع اقتصاد / بعداز اجرايي‌شدن طرح آزمايشي هوشمندسازي يارانه نان بسياري از نانوايي‌ها به کارت‌خوان هوشمند مجهز شدند. اين طرح در روزهاي اول سبب افزايش صف‌هايي مقابل نانوايي‌ها شده بود.
کد خبر: 4250
زمان انتشار: ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۰ بعد از ظهر -

مجتبی سلگی / بعداز اجرایی‌شدن طرح آزمایشی هوشمندسازی یارانه نان بسیاری از نانوایی‌ها به کارت‌خوان هوشمند مجهز شدند. این طرح در روزهای اول سبب افزایش صف‌هایی مقابل نانوایی‌ها شده بود.

براساس این طرح دولت به نانوایی‌ها آرد را به قیمت آزاد می‌دهد اما در ازای فروشِ نان به نانوایی یارانه می‌دهد و قیمت نان برای مردم تغییر نمی‌کند. بلکه هنگام پرداخت پول نان توسط خریدار مابقی پول همان لحظه از حساب دولت به حساب نانوا واریز می‌شود و محدودیتی هم در تعداد خرید نان وجود ندارد اما برخی شایعات مبنی بر صدور کارت نان برای خرید این کالا بعد از هوشمندسازی مطرح شد که دراین خصوص وزیر اقتصاد توضیحاتی ارائه کرد.

گذشته از آن مدتی است که قیمت کالاهای اساسی یکی پس از دیگری گوی سبقت را از یکدیگر می‌ربایند و برخلاف وعده‌ها هنوز راهی برای کشیدن ترمز افزایش قیمت‌ها ارائه نشده است و این‌ روزها موضوع قیمت نان، قاچاق آرد و گندم و قیمت آرد سروصدای زیادی بپا کرده است و مردم نگران افزایش قیمت این کالا هستند و به هرحال شاید برخی از خانوارها بتوانند قید گوشت‌قرمز، مرغ و دیگر کالاهای اساسی را به ناچار بزنند، اما نان یک کالای حذف‌نشدنی از سفره دهک‌های کم‌درآمد بوده و گرانی آن می‌تواند تبعات جدی را برای خانوارها به‌همراه داشته باشد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در این خصوص گفت: به‌طور قطع افزایش قیمت نان نخواهیم داشت و این موضوع خط‌قرمز دولت است و در دولت تصمیمی مبنی بر صدور کارت نان برای خرید این کالا وجود ندارد.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

احسان خاندوزی در یکصدویازدهمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی بیان کرد: مقرر شده تا خریدهای مردم با کارت‌بانکی موجود و عادی انجام شود و برای یارانه کارت جدید صادر نخواهد شد و در برنامه‌ریزی‌های انجام شده مطرح است که پرداخت یارانه، اختصاصی به سرپرست خانوار نداشته باشد، بلکه تمام خانواده به شکل یکسان از برداشت یارانه بهره ببرند همچنین هدف‌گذاری و خط‌قرمز دولت برای نان این است که شاهد افزایش قیمت نباشیم و تغییرات در آرد و گندم به نحوی باشد که کمترین آسیب را داشته باشد، اما به‌طور قطع افزایش قیمت نان را نخواهیم داشت.

خاندوزی ادامه داد: موضوع یکسان‌سازی نرخ نان صنعتی و سنتی را در جلسه آینده ستاد اقتصادی دولت مطرح می‌کنیم و تلاش داریم دولت تصمیمی بگیرد که خواسته فعالان اقتصادی باشد که این اقدام یک اصلاح ساختاری بود و بنای دولت بر این است تا انحصار شرکت‌ها در واردات و ذخیره‌سازی از بین برود و تصمیم داریم سال آینده بخش اعظم تولید، تجارت و ذخیره‌سازی به بخش خصوصی واگذاری شود و با وجود بررسی‌های دولت از اطمینان بر روند این شاخص‌ها عاملیت غیردولتی شود.

به‌هرحال در پس این اماواگرها در خصوص چگونگی عرضه و قیمت نان این پرسش مطرح می‌شود که آیا طرح‌هایی همچون خرید نان با کارت‌های بانکی می‌تواند به نفع مصرف‌کنندگان باشد یا خیر؟

سیاوش ‌غیبی‌پور کارشناس اقتصادی معتقد است: بحث تخصیص یارانه و سهمیه غذایی همچون کالا برگ و یا کوپن در زمان قدیم نیز وجود داشت به هرحال چنین طرح‌هایی یک راه‌حل مقطعی در اقتصاد بوده و برای جبران قدرت خرید برخی از خانوارها ضروری است و هنگامی‌که دولت‌ها بخواهند یک برنامه اقتصادی را در کشور پیاده کنند و یا ساختاری را بر هم بزنند قطعا رفاه بسیاری از خانوارها تهدید خواهد شد، بنابراین یکی از روش‌ها برای جبران قدرت خرید خانوارها در بحث کالاهای اساسی همین روش سهمیه‌کردن کالاهای خوراکی به روش کاغذی و یا الکترونیکی خواهد بود.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

او ادامه می‌دهد: در کشورهایی که رشد اقتصادی مناسبی دارند سهمیه‌ای‌کردن کالاها جایگاهی نخواهد داشت اما باید در نظر داشته باشیم که در کشور ما خط فقر طی سه سال اخیر فاصله معناداری با درآمد واقعی افراد پیدا کرده و این فاصله باعث شده است که بسیاری از خانوار‌ها نتوانند کالاهای اساسی را به‌راحتی تامین کنند ما نمی‌توانیم این واقعیت را که دهک‌های پایین جامعه بسیار آسیب‌پذیر شده‌اند را انکار کنیم.

به‌هرحال باید به حفظ قدرت خرید دهک‌های پایین کمک شود و بحث کالابرگ‌ها و یارانه‌های نقدی یک علاج مقطعی برای حمایت از این دهک‌هاست و نمی‌توان آنها را کتمان کرد.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *