طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است
زنگ تعطیلی صنایع

شعارهای اقتصادی در محلول سیاست ها حل می شوند

کد خبر: 53960
زمان انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۳ بعد از ظهر -
تعطیلی صنعت

به گزارش طلوع اقتصاد، فرزاد وثوقی روزنامه نگار شیرازی در سرمقاله ای نوشت: برنامه دولت مبنی بر افزایش ۵۰درصدی مالیات در سال آتی می تواند موید این موضوع باشد که بنگاه های اقتصادی بسیاری در بستر تولید تعطیل خواهند شد. دولت در سال های گذشته علی رغم توصیه به رشد تولید ومهار تورم جریانی برعکس را شروع کرده ودرحال ادامه آن است. بایددید دولت این نسخه انحرافی را از اقتصاددانان ایرانی واساتید بنام حوزه اقتصاد گرفته ویا در اقدامی هیجانی و خلق الساعه قصد انجام آنرا دارد.

 

واقعیت این است که مالیات ستانی امری به حق برای دولت است اما در ممالکی که رشد تولید ورفاه اجتماعی در آن مشهود باشد. درایران و چهاردهه گذشته آنچه ملموس و مشهود است گسترش فقر دربستر ناتوانی دولت در امرکنترل بازار ورشد تورم است. درسال های گذشته دولت با طرح این موضوع که قصد داردت صدی خود بر اقتصاد را کاهش دهد و در اصطلاح چابک سازی کند اقدام به برون سپاری اغلب خدمات خود در بخش های مختلف نمود.

در این راستا واگذاری آموزش و پرورش در خط مقدم واگذاری ها قرار گرفت که خسارت های این واگذاری را در محرومیت از تحصیل بسیاری فرزندان ایرانی می توان دید وآمارهای این مصیبت در خبرگزاریهای داخلی قابل مشاهده است. اما دولت ها به این امر بسنده نکردندو کار واگذاری رابه صنایع فعال کشور کشاندند.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

صنایع بزرگ و صاحب برندی که مصادره شده بود و در طول زمان پس از انقلاب به مزایده و مناقصه گذاشته شدند و به افرادی غیر از تولید کننده واگذار شدند. فروپاشی صنعتی کشور از همان تاریخ آغاز شد، چرا که به جای نوسازی صنایع کوچک وبزرگ وبه روز رسانی آنان اما این صنایع تعطیل وکارگران مرخص شدند و چراغ رشد اشتغال خاموش شد.

حالا اما برای احیای همان صنایع مفلوک از احکام قضایی استفاده می کنیم تا به صف رونق تولید و اشتغال بازگردند در این میدان شعارهای اقتصادی در محلول سیاست ها حل می شوند و نسخه های ارایه شده چاره کار نیستند.

امروز که شاهد فروپاشی تدریجی بنیان خانواده و روند کاهشی ازدواج و فرزندآوری هستیم وزنگ خطر پیری جامعه ایرانی به صدا درآمده است باید به این نکته مهم اشاره نمود که این روند کاهشی معلول رشد تورم در اقتصاد سیاسی ایران است.

اقتصاد تحریم شده برای مردم واقتصاد قاچاق برای آندسته افراد که سنخیتی با آرمان های ملی واسلامی ندارند.درواقع میدان برای قاچاق کالا وارز با رمز (دورزدن تحریم ها) باز است وعلی رغم دپو شدن کالا در بنادر اجازه ترخیص به کالاهای اساسی داده نمی شودومعاون اول رییس جمهور به محل دپو کالاها در بنادر می رود وفی المجلس دستور ترخیص را صادر می کند اما این دستور اثری بربازار تورم زده نداشته و گویا فساد ،مواد خوراکی و دارویی را متاثر از خود نموده است. از طرفی کالای قاچاق از مبادی قانونی وغیر قانونی وارد بازارهای کشورمی شود وبه هر بهانه به تورم دامن می زند.

یکی از بزرگترین بحران های جاری کسب درآمدهای ریالی ومخارج دلاری برای مردم است. باید این سوال را مطرح نمود که قرار است دلار از اقتصاد ایران حذف شود یا نان از سفره های ملت؟ با این شیوه هیچ جوانی نمی تواند تشکیل خانواده دهد وشعارهای جوانی و افزایش نرخ جمعیت رنگ خواهند باخت.

در ابتدای متن اشاره شد که مالیات حق دولت است اما باید دید این مالیات را ازچه کسانی دریافت خواهند نمود.باید پذیرفت که این مالیات نیست که فشار برمردم را تشدید می کند، بلکه فشار متاثرازمالیات بربازار است که مردم را آشفته وتحت تاثیر قرار میدهد.

باید به این نکته اشاره نمود که زمان مستعد دریافت مالیات از اقشار نیست. اگر مالیاتی از تولید کننده اخذ می شود بر نرخ عرضه محصول تاثیر می گذارد و متعاقب آن تورم روند صعودی پیدامی کند و قدرت خرید مردم سقوط خواهد کرد. این درشرایطی است که افزایش سطح دستمزدها و حقوق کارکنان دولت نیز درشرایط تورم کار عاقلانه ای بنظر نمی رسد چرا که تزریق پول به جیب مردم به نوبه خود عوارض تورمی دارد.بهترآن است که نرخ تورم را کاهش داد واین هنردولت ومجلس بود که درسال های گذشته مغفول ماند و از فرصت بهبود آن گذشتند.

شگفتی کار آنجاست که در دوره های پیشین درآمد حاصل از قطع یارانه انرژی ونان به سبد تولید کنندگان واریز نشد و آنان همچنان دست به گیربان نرخ های فزاینده ارز هستند.

باید به این روزها توجه عمیق می شد که نشد و حالا اقتصاد ایران سکانی ندارد که برای آن سکانداری انتخاب شود؛ مگر اصلاح عمیق روند اقتصادی کشور.

 

 

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *