طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

گروه مپنا حفاری بزرگترین پروژه ذخیره‌سازی گاز طبیعی ایران و خاورمیانه را آغاز کرد

کد خبر: 5599
زمان انتشار: ۱ آبان ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۷ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

عملیات اجرایی و حفاری بزرگترین پروژه ذخیره‌سازی گاز طبیعی ایران و خاورمیانه در مخزن شوریجه D خانگیران با حفاری نخستین حلقه چاه به کارفرمایی شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران توسط شرکت حفاری مپنا روز پنجشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۱ آغاز شد.

آرمان ملی آنلاین – گروه مپنا به عنوان نخستین شرکت خصوصی که مدیریت ذخیره‌سازی به آن واگذار شده است، این طرح استراتژیک ملی را به عهده دارد و با اجرای فاز دوم ذخیره‌سازی در میدان خانگیران به شیوه ساخت، بهره‌برداری و واگذاری (BOT)، ایران به بزرگترین کشور ذخیره‌کننده گاز خاورمیانه و یکی از پنج کشور بزرگ دارنده مخازن زیرزمینی برای ذخیره‌سازی گاز طبیعی تبدیل خواهد شد.
مخزن شوریجه در شمال شرق کشور واقع در استان خراسان رضوی در فاصله پنج کیلومتری از پالایشگاه شهید هاشمی‌نژاد (۱۶۰ کیلومتری جاده مشهد- سرخس) واقع شده است.
شایان ذکر است پیش از این پروژه ذخیره‌سازی گاز در مخزن شوریجهD  با حفر ۲۸ حلقه چاه و احداث تأسیسات سرچاهی، خطوط جریانی و تزریق گاز مربوطه طی قراردادی به کارفرمایی شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران به نمایندگی از شرکت ملی گاز ایران و گروه مپنا به عنوان سرمایه‌گذار منعقد شده بود. عملیات ساخت و اجرای پروژه نیز به صورت مشارکتی با شرکت نیرپارس در بخش سطح الارض، شرکت حفاری مپنا در بخش تحت الارض، شرکت گروه مپنا(توگا) در بخش ساخت توربو کمپرسورها و شرکت مپنا بین الملل در مرحله اجرا قرار دارد.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری