طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

رشد ۵۱۴ درصدی تعیین تکلیف کالا‌های متروکه در استان هرمزگان/ بازگشت ۹۰ درصدی کالا‌های تملیکی به واحد‌های تولیدی

کد خبر: 22089
زمان انتشار: ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۲ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

مدیرکل اموال تملیکی استان هرمزگان خبر داد؛

هرمزگان در سال جاری ۵۱۴ درصد رشد در تعیین تکلیف کالا‌های متروکه و غیر قابل ترخیص موقت داشته است.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

کد خبر : ۱۴۴۸۸۶

به گزارش ایبِنا و به نقل از شادا، «مهدی فتحی» مدیرکل اداره ویژه جمع آوری و فروش اموال تملیکی استان هرمزگان در گفتگو با شادا با بیان اینکه حجم عملیات کالا‌های متروکه در این استان معادل یک گمرک بزرگ است، افزود: در حوزه کالای قاچاق در این استان در دریا و خشکی با انواع کالا‌های عبوری و کانتینری و همچنین سوخت به صورت قاچاق مواجه هستیم؛ گستردگی میزان ورود کالا‌های مختلف به اداره اموال تملیکی دارای یک فرآیند خاص و چند مرحله‌ای از زمان تحویل کالا تا تشکیل پرونده است.

 

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

مدیرکل اموال تملیکی استان هرمزگان با اشاره به کسب رتبه ویژه این اداره کل با توجه به اقدامات انجام شده، یادآور شد: در این استان در حوزه تعیین تکلیف کالا‌های متروکه در ۹ ماهه گذشته ۵۱۴ درصد رشد داشتیم و در صفر کردن و مختومه کردن پرونده‌های متروکه نیز استان برتر کشورهستیم.

 

وی با اشاره به بخش اعاده کالا به عنوان یکی دیگر از وظایف مربوط به تعیین تکلیف کالا‌های متروکه، اظهار کرد: طبق قانون تا زمانی که کالا‌های متروکه توسط این اداره به فروش نرسد صاحب کالا می‌تواند آن را به گمرکی که ترخیص کرده بازگرداند که در این بخش در ۹ ماهه ۷۶۰ درصد رشد داشتیم که بیش از ۹۰ درصد از این کالا‌ها مربوط به واحد‌های تولیدی بوده است.

 

فتحی ادامه داد: در بخش کالا‌های مربوط به واحد‌های تولیدی باید یک اطمینان بخشی و امنیت خاطر به تولید کنندگان می‌دادیم چرا که به شدت درگیرثبت سفارش و رفع مشکلات ارزی هستند، از این جهت یک فرصت قانونی به این واحد‌ها برای حل این مشکلات دادیم، چرا که در شرایط تحریم و تورم اگر شتاب زده و ضربتی کالا‌های تولیدی را می‌فروختیم، قطعا به دست دلالان می‎‌رسید و این واحد‌ها توان بازگرداندن آن را نداشته و ممکن بود دلالان مطالباتی را از واحد‌های تولیدی داشته باشند.

 

در این بخش نیز ما با این تعامل حتی یک مورد اعتراض و نارضایتی از تولید کنندگان نداشتیم.

 

مدیرکل اموال تملیکی استان هرمزگان همچنین متذکر شد: در بحث فروش کالا‌های متروکه نیز این اداره رشد ۵۱۲ درصدی داشت؛ یعنی در ۹ ماهه امسال، یک هزار و ۳۲۷ میلیارد تومان کالا در این حوزه فروخته شد، در حالی که در مدت مشابه سال قبل این رقم ۲۱۷ میلیارد تومان بود.

در حوزه فروش کالا‌های قاچاق نیز در ۹ ماه امسال ۱۶۳ درصد رشد و در بخش انهدام کالا‌های مضر برای سلامت جامعه رشد هزار درصدی داشتیم. این مقام مسئول همچنین در پایان افزود: برای پیشگیری از مشکلات احتمالی در این حوزه لازم است حمایت‌هایی که در یکسال اخیر توسط سران قوا و شخص وزیر اقتصاد وجود داشته به قانون و ساختار تبدیل شود.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری