طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

جزئیات برنامه وزارت نفت برای حضور در بازار‌های آفریقا و آمریکای لاتین

کد خبر: 36575
زمان انتشار: ۱۴ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۰ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل و بازرگانی خبر داد؛

ارزش واردات ۸ قلم از محصولات نفتی توسط آفریقا سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار است که ۱۰ درصد از این بازار می‌تواند به ایران اختصاص یابد.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

کد خبر : ۱۴۸۶۲۲

به گزارش ایبِنا، احمد اسدزاده با اشاره به برنامه و اقدامات وزارتخانه نفت برای حضور در بازار بزرگ آفریقا و آمریکای لاتین عنوان کرد: کشور‌های آفریقایی ظرفیت بالایی برای همکاری در حوزه انرژی دارند. برخی از افراد غیر مطلع با دید تحقیرآمیز به این کشور‌ها نگاه می‌کنند درحالیکه فرصت‌های خوبی در این منطقه وجود دارد.

وی افزود: یادم هست که وزیر امور خارجه چین می‌گفت که اولین سفر خارجی‌اش در ابتدای هر سال همیشه به آفریقاست. خب چرا وزیر امور خارجه چین اولین سفرش به آفریقاست؟ این موضوع اهمیت این قاره و پتانسیل‌ها و فرصت‌های اقتصادی آن منطقه را نشان می‌دهد.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

فرصت صدور خدمات فنی و مهندسی به پالایشگاه‌های آفریقا

اسدزاده عنوان کرد: به طور کلی ظرفیت پالایشی آفریقا حدود ۳ الی ۴ میلیون بشکه است که نیمی از آن غیرفعال است. خب این فرصت برای ایران وجود دارد که با صدور خدمات فنی و مهندسی این ظرفیت را احیا کند.

معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی گفت: اخیرا اجلاسی با حضور برخی از کشور‌های غرب آفریقا برگزار شد که بنده هم در آن سخنرانی کردم در آن اجلاس با برخی از وزرای کشور‌های آفریقایی نظیر بورکینافاسو و گینه صحبت کردم و مطالبی که می‌گفتند حاکی از علاقه بالا به همکاری با ایران بود.

بازار ۱۰۰ میلیارد دلاری محصولات نفتی آفریقا در تیررس ایران

وی تاکید کرد: قاره آفریقا با جمعیت بالای ۱ میلیارد که نیمی از آن مسلمان هستند، ظرفیت و فرصت بزرگی برای توسعه همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران است. سهم ایران از تجارت تقریباً ۱۲۰۰ میلیارد دلاری قاره آفریقا فقط ۰.۱ درصد است و صادرات ایران به این قاره در سال‌های گذشته در بهترین حال ۸۰۰ میلیون دلار و به طور متوسط ۶۰۰ میلیون دلار بوده است که خوشبختانه با تلاش‌های صورت گرفته حجم تجارت با این قاره در سال اخیر به بالای ۱ میلیارد دلار رسیده است.

اسدزاده گفت: با بررسی که انجام دادیم از بین ۱۳ قلم کالای اولویت‌داری که واردات آفریقا را شکل می‌دهند حدود ۸ قلم مستقیم و غیرمستقیم مربوط به صنعت نفت است که ارزش واردات این میزان، ۱۰۰ میلیارد دلار است. اگر فقط ۱۰ درصد از این بازار به ایران اختصاص پیدا کند این رقم ۱۰ میلیارد دلار خواهد بود.

معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی گفت: برای این کار باید خطوط کشتیرانی برقرار شود و روابط بانکی هم ایجاد بشود. شما این را مقایسه کنید با وضعیت موجود که در سال ۱۴۰۰، ۱.۲ میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی به ارزش ۵۵۴ میلیون دلار به آفریقا صادر شده است و این عدد در سال ۱۳۹۹، ۱۱۲ میلیون دلار بوده است.

بعد احیای ظرفیت پالایشی ونزوئلا، نوبت به صنعت پتروشیمی است

وی توضیح داد: درباره تعاملات ایران و کشور‌های آمریکای لاتین هم که پیش‌تر اطلاع‌رسانی شده است. تعمیرات اساسی پالایشگاه ال‌پالیتو ونزوئلا، از جمله اقدامات بزرگی بود که انجام شده است. بزرگی کار در حدی بود که ۳ میلیون قلم کالا و تجهیزات ایرانی به این پالایشگاه صادر شده است و دیگر اسم این کار را نمی‌توان تعمیرات گذاشت، بلکه نوسازی یک پالایشگاه دارد اتفاق می‌افتد.

اسدزاده گفت: با انجام این پروژه، الان مسیر صادرات خدمات فنی و مهندسی به ونزوئلا هموار شده است. همچنین ونزوئلا حدود ۱۲ میلیون تن ظرفیت نصب‌شده پتروشیمی دارد که فقط ۲ میلیون تن آن فعال است و ما می‌توانیم با اتکا به توان تخصصی که داریم در این بخش هم فعالیت کنیم و صادرات خدمات فنی و مهندسی داشته باشیم.

معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی گفت: همچنین در سایر کشور‌های آمریکای لاتین هم فرصت‌های بزرگی وجود دارد که در حال برنامه‌ریزی هستیم و انشالله در صورت تحقق اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 

منبع: فارس

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری