طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

تعداد شاغلان دانش‌بنیان‌ها به ۱۱۳ هزار نفر در ۲ سال رسید

کد خبر: 39259
زمان انتشار: ۲۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۷ قبل از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

شاغلان دانش‌بنیان از ۷۶هزار نفر به ۱۱۳هزار نفر و صادرات دانش‌بنیان از ۸۰میلیون دلار در ۱۴۰۰به ۱۸۲میلیون دلار در ۱۴۰۱ رسید.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

کد خبر : ۱۵۵۱۳۹

به گزارش ایبِنا؛ توجه به دانش بنیان‌ها از جمله مسائل و مواردی بوده است که بار‌ها از سوی رهبری مورد تأکید و توجه قرار گرفته است. شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه تولید و اشتغال نقش غیرقابل انکاری داشته و در صورتی که مسیر فعالیت این شرکت‌ها هموار شود می‌توانند خلا‌های موجود در حوزه تولید کشور را پُر کنند.

 

شرکت‌های دانش بنیان بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی شکل می‌گیرند و در رشد و توسعه مناطق مختلف تاثیر زیادی دارند بطوریکه رهبر معظم انقلاب اسلامی بر اهمیت نقش این شرکت‌ها در رونق اقتصادی و اقتصاد مقاومتی تاکید و آن‌ها را موثرترین مولفه‌های تحقق پایدار اقتصاد توصیف کردند.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

 

پایین بودن خلاقیت، نوآوری و ضعف فناوری در بنگاه‌های اقتصادی موجب افزایش وابستگی صنعت و اقتصاد کشور به فناوری‌های خارجی شده و این برای کشور ما که از منابع سرشار اقتصادی برخوردار است یک ضعف به شمار می‌رود.

 

شرکت‌های دانش بنیان به جهت ارزش افزوده بالایی که ایجاد می‌کنند، نقش ویژه‌ای در رشد کشور در زمینه‌های علمی، فناوری و نیز اقتصادی بر عهده دارند.

 

 مطابق آمار ارائه شده از سوی علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت در دوسال خدمت دولت ۱۲ آیین‌نامه برای تسهیل امور دانش‌بنیان‌ها تصویب شد. شاغلان دانش‌بنیان از ۷۶ هزار نفر به ۱۱۳ هزار نفر و صادرات دانش‌بنیان از ۸۰ میلیون دلار در ۱۴۰۰ به ۱۸۲ میلیون دلار در ۱۴۰۱ رسید. همچنین ایران در شاخص جهانی نوآوری ۷ رتبه ارتقا یافت.

 

بهادری جهرمی با اشاره به استقبال کشور‌های مختلف برای استفاده از دستاورد‌های شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی گفت: دولت نه تولیدکننده و نه مصرف کننده است بلکه فضا را برای فعالیت بیشتر این شرکت‌ها فراهم می‌کند.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری