طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

تحریم‌ها در حوزه نفت و گاز در حال بی اثر شدن است/ به هر جا اراده کنیم نفت صادر می‌کنیم

کد خبر: 39451
زمان انتشار: ۲۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۳ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

به گزارش ایبِنا، «جواد اوجی» امروز (یکشنبه) با حضور در هفدهمین نمایشگاه ایران پلاست، افزود: با همت متخصصان و سازندگان توانمند کشور، به‌جز پالایشگاه‌های فراسرزمینی به پتروشیمی‌های فراسرزمینی هم ورود کرده‌ایم.

وی درباره همکاری با شرکت‌های روسی، گفت: برای توسعه هفت میدان نفتی با شرکت‌های نفتی روسیه قرارداد داریم و همکاری می‌کنیم.

اوجی ادامه‌داد: هم در بخش بالادستی و هم در بخش پایین دستی تفاهم‌نامه‌هایی با شرکت‌های روس از جمله گازپروم منعقد کرده‌ایم و فاز‌های نخست بعضی از میادین به بهره‌برداری و تولید نفت رسیده است.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

وزیر نفت درباره میدان آرش نیز گفت: جمهوری اسلامی از سهمش نخواهد گذشت و مشکل این میدان هم مانند سایر میادین مشترک با مذاکرات وزارت خارجه با طرف کویتی حل و فصل می‌شود.

وی همچنین درباره طرح میانکاله گفت: هر طرحی که مجوز محیط زیست دارد عملیاتی می‌شود.

اوجی درباره میعانات گازی روی آب، خاطرنشان‌کرد: با شروع به کار دولت سیزدهم، ۸۷ میلیون بشکه میعانات گازی روی آب داشتیم که مدام به تعداد آن افزوده می‌شد.

وی با یادآوری اینکه وزیر سابق نفت با رئیس جمهور سابق برای نگهداشت این میعانات مکاتباتی انجام داده بود، ادامه‌داد: در دولت سیزدهم برای میعانات گازی بازار خوبی پیدا کردیم، بر این اساس هیچ بشکه‌ای در بحث میعانات گازی روی آب نداریم، ضمن اینکه مصارف بیش از تولید است.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

وزیر نفت گفت: در یکی دو دهه گذشته توجه چندانی به زنجیره ارزش نمی‌شد و روی تولید مواد اولیه و صنایع پتروشیمی صنایع پایه پتروشیمی سرمایه‌گذاری می‌شد. اما در این دولت قصد داریم به‌طور عمده توسط بخش خصوصی وارد زنجیره ارزش شویم و از خام فروشی جلوگیری کنیم؛ ضمن اینکه این زنجیره تحریم ناپذیر است.

وی تاکید کرد: برگزاری نمایشگاه ایران پلاست به بحث ورود به زنجیره ارزش کمک می‌کند و در این دوره شاهدیم بیش از ۲۳۰ شرکت خارجی در این نمایشگاه حضور دارند.

اوجی تأکید کرد: رشد اقتصادی گروه نفت و گاز در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ بیش از ۱۰ درصد بوده یعنی بالاترین رشد اقتصادی را در مقایسه با سایر گروه‌ها داشته‌ایم.

وزیر نفت اظهار داشت: این نمایشگاه محلی مناسب برای صدور خدمات فنی و مهندسی است و جمع فعالان پتروشیمی در این نمایشگاه به هم افزایی در این صنعت کمک می‌کند.

وی تصریح‌کرد: مشکلات موجود در این صنعت با برگزاری این نمایشگاه‌ها، رایزنی‌ها و گفتگو‌ها حل و فصل می‌شود.

 

اوجی: به هر جا اراده کنیم نفت صادر می‌کنیم

وزیر نفت با اشاره به اینکه یک زمانی خارجی‌ها برای ما تعیین تکلیف می‌کردند که چقدر نفت تولید و صادر کنیم، گفت: امروز متخصصان صنعت نفت به هر جایی که اراده کنند محموله‌های نفت خام و میعانات گازی ایران را صادر خواهند کرد.

وی اظهار کرد: چتر حمایتی وزارت نفت روی سر شرکت‌ها و فعالان صنعت پتروشیمی است و همواره به‌دنبال حل مشکلات این عزیزان هستیم.

وی با تأکید بر عزم دولت سیزدهم برای جمع‌آوری گاز‌های همراه نفت و استفاده از این نوع گاز برای خوراک واحد‌های پتروشیمی تصریح کرد: اجازه نمی‌دهیم ثروت ملی ملت ایران در مشعل‌های گاز سوزانده شود.

وزیر نفت با تأکید بر اینکه تولید کنونی روزانه ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه‌ای نفت و میعانات گازی ایران در داخل مصرف یا صادر می‌شود، گفت: این در حالی است که در آغاز به‌کار دولت سیزدهم ما با ۷۸ میلیون بشکه میعانات ذخیره‌شده روبه‌رو بودیم.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری