طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

تجارت ۲۵ میلیارد دلاری ایران و اعضای بریکس در ۵ ماهه نخست امسال

کد خبر: 41175
زمان انتشار: ۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۰ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

در پنج‌ماهه نخست امسال نزدیک به ۳۷ میلیون تن کالا به ارزش ۲۵.۱ میلیارد دلار بین ایران و اعضای فعلی و جدید بریکس تبادل شد.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

کد خبر : ۱۵۵۵۰۰

به گزارش ایبِنا، سید روح‌اله لطیفی، سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صمت هم‌زمان با سفر رییس مجلس شورای اسلامی به آفریقای جنوبی برای شرکت در نشست روسای مجالس اعضای بریکس، اظهار داشت: در پنج ماه نخست امسال بیش از ۷۰.۳ میلیون تن کالای غیرنفتی به ارزش ۴۳.۵ میلیارد دلار بین ایران و کشور‌های جهان تبادل شد که ۳۶.۸ میلیون تن به ارزش ۲۵ میلیارد و ۱۰۹ میلیون دلار آن بین ایران و ۱۰ کشور عضو فعلی و جدید و بریکس بوده که ۵۲.۴ درصد وزن و ۵۷.۷ درصد ارزش کل تجارت ایران (مجموع واردات و صادرات) را به خود اختصاص داده است.

 

وی افزود: از کالا‌های تبادل شده بین ایران و بریکس، ۲۷.۷ میلیون تن کالای غیرنفتی به ارزش ۹ میلیارد و ۱۲۳ میلیون دلار، صادرات ایران به ۱۰ کشور بریکس پلاس بوده که ۵۰ درصد وزن و ۴۷ درصد ارزش کل صادرات کشورمان به دنیا را شامل می‌شده است.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

 

لطیفی در خصوص مقاصد صادراتی ایران به کشور‌های بریکس پلاس گفت: چین با خرید ۵.۶ میلیارد دلار، امارات با ۲.۳ میلیارد دلار، هند با ۸۴۵ میلیون دلار، روسیه با ۳۶۱ میلیون دلار و آفریقای جنوبی با ۵۱.۵ میلیون دلار، پنج مقصد اول صادرات کالا‌های غیرنفتی ایران در بین ۱۰ عضو فعلی و جدید بریکس در پنج ماه نخست امسال بودند.

 

وی بیان کرد: برزیل با خرید مستقیم ۱.۲ میلیون دلار، مصر با ۶۴۴ هزار دلار، اتیوپی با ۱۴۳ هزار دلار، عربستان با ۹۰ هزار دلار و آرژانتین با ۴۱.۳ هزار دلار مقاصد ششم تا دهم صادرات کالا‌های ایرانی به اعضای بریکس بودند.

 

سخنگوی سابق گمرک توضیح داد: از کل صادرات به اعضای فعلی و جدید، ۲۲.۲ میلیون تن کالا به ارزش ۶.۸ میلیارد دلار صادرات ایران به پنج کشور عضو فعلی بریکس و ۵.۵ میلیون تن کالا به ارزش ۲.۳ میلیارد دلار نیز به اعضای جدید بوده است.

 

لطیفی در خصوص واردات از اعضای فعلی و جدید بریکس، گفت: از کل واردات ۱۴.۵ میلیون تنی کالا به کشور به ارزش ۲۴.۲ میلیارد دلار، ۹ میلیون و ۱۲۸ هزار تن کالا به ارزش ۱۶ میلیارد دلار از اعضای قدیم و جدید بریکس بوده که ۶۳ درصد وزن و ۶۶ درصد ارزش واردات از این کشور‌ها در پنج‌ماهه امسال بوده که ۴.۴ میلیون تن کالا به ارزش ۸.۸ میلیارد دلار از اعضای فعلی بریکس و ۴.۷ میلیون تن کالا به ارزش ۷.۲ میلیارد دلار از اعضای جدید بریکس بوده است.

 

سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صمت در خصوص میزان واردات ایران از اعضای بریکس پلاس توضیح داد: امارات با فروش ۷.۲ میلیارد دلار، چین با ۷.۱ میلیارد دلار، هند یا ۸۱۳ میلیون دلار، روسیه با ۷۹۳ میلیون دلار، برزیل با ۱۳۰ میلیون دلار، آفریقای جنوبی با ۹.۱ میلیون دلار، اتیوپی با ۵۵۲ هزار دلار، آرژانتین با ۲۹۷ هزار دلار، مصر با ۲۷۹ هزار دلار و عربستان بدون فروش کالا، به ترتیب کشور‌های فروشنده کالای موردنیاز ایران در پنج‌ماهه نخست امسال در بین اعضای بریکس پلاس بودند.

 

لطیفی ابراز امیدواری کرد: با آغاز عضویت ایران، مصر، امارات، اتیوپی، آرژانتین و عربستان از ابتدای سال ۲۰۲۴ میلادی، با فعال شدن کریدور جنوب به شمال، سیاست دلارزدایی، توسعه حمل و نقل، توسعه کسب و کار نوین بین اعضا، راه‌اندازی ارز مشترک و ایجاد ساز و کار مناسب اقتصادی بین همه یازده عضو که عمدتاً کشور‌های بزرگ و در حال توسعه هستند، و سهم بزرگی از کیک اقتصاد دنیا را دارند، تجارت ایران با اعضای فعلی و جدید روند شتابانی را به خود بگیرد.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری