طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

کاهش نرخ بیکاری و رشد اشتغال در دومین فصل سال جاری

کد خبر: 4686
زمان انتشار: ۱۸ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۶ قبل از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

بر اساس این گزارش، در تابستان ١۴٠١ به میزان ۴١ درصد جمعیت ١۵ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ١۴٠٠) ٠.١ درصد کاهش و نسبت به فصل گذشته ۰.۱ واحد درصد افزایش یافته است.

 

رشد جمعیت شاغل

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

 

جمعیت شاغلین ١۵ ساله و بیشتر در این فصل ٢٣ میلیون و ٧٧٩ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ٣٧۴ هزار نفر و نسبت به فصل گذشته حدود ۲۰۱ هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در تابستان ١۴٠١، بخش خدمات با ۵٠,۴ درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ٣٣.٨ درصد و کشاورزی با ١۵.٨ درصد قرار دارند.

 

نرخ بیکاری جوانان ١۵ تا ٢۴ ساله حاکی از آن است که ٢٣,٠ درصد از فعالان این گروه سنی در تابستان ١۴٠١ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ١۴٠٠) ٢.٧ واحد درصد و نسبت به فصل گذشته یک واحد درصد کاهش یافته است.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

 

کاهش نرخ بیکاری جوانان

 

بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ١٨ تا ٣۵ ساله نیز نشان می‌دهد که در تابستان ١۴٠١، ١۶,٢ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این در حالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به تابستان ١۴٠٠، به میزان ١.۴ واحد درصد و نسبت به فصل گذشته ۰.۴ واحد درصد کاهش یافته است.

 

بررسی سهم جمعیت ١۵ ساله و بیش‌تر دارای اشتغال ناقص نشان می‌دهد که در تابستان ١۴٠١، ٩,٢ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ٣٩.۶ درصد از شاغلین ١۵ ساله و بیش‌تر، ۴٩ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری