طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

دولت با طرح مالیات بر عایدی سرمایه مجلس موافقت کرد

کد خبر: 4945
زمان انتشار: ۲۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۷ قبل از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

سخنگوی اقتصادی دولت:

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: هیئت دولت هم با طرح مجلس درباره مالیات بر عایدی سرمایه موافقت کرد و هم وزارت اقتصاد را به عنوان نماینده دولت در صحن علنی مجلس تعیین کرد.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

کد خبر : ۱۴۲۱۳۰

به گزارش خبرنگار ایبِنا؛ سید احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت امروز در حاشیه هیئت دولت، در پاسخ به خبرنگار ایبِنا گفت: یکی از مواردی که در جلسه امروز هیئت دولت مطرح شد، اظهار نظر رسمی و معرفی نماینده دولت در خصوص طرح مالیات بر سوداگری است که هم اکنون در مجلس با عنوان طرح مالیات بر عایدی سرمایه در دست بررسی قرار دارد.

وی افزود: سال‌ها کارشناسان و صاحب‌نظران اقتصادی پیگیر تنبیه سوداگری با استفاده از جریمه‌های مالیاتی بودند تا منابع به سمت فعالیت‌های مولد هدایت شود، در همین رابطه امروز هیئت دولت هم با طرح مجلس درباره مالیات بر عایدی سرمایه موافقت کرد و هم وزارت اقتصاد را به عنوان نماینده دولت در صحن علنی مجلس تعیین کرد.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

وزیر اقتصاد همچنین درباره وعده وزارت اقتصاد برای اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم و موضوع مالیات بر مجموع درآمد توضیح داد: مالیات بر مجموع درآمد در کمیسیون اقتصادی دولت به تصویب رسیده، ولی از آنجا که نیازمند مصوبه مجلس شورای اسلامی است، به عنوان لایحه به مجلس ارسال خواهد شد.

 

تاباندن نور به تاریکخانه شرکت‌های دولتی

خاندوزی همچنین با اشاره به وضعیت نامناسب شرکت‌های دولتی تصریح کرد: اموال عمومی مردم دست مدیرانی قرار داشت که در یک حاشیه امن و حیاط خلوت تاریک مدیریت می‌کردند، زیان می‌ساختند و برای خودشان پاداش تعیین می‌کردند. تلاش کردیم این تاریک‌خانه را به صورت کاملا شفاف و شیشه‌ای برای همه مردم باز کنیم.

وی وضعیت شرکت‌های دولتی را اسفناک خواند و گفت: یکی از اولین گام‌های وزارت اقتصاد این بود که با شفاف کردن صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی، مدیران دولتی را پاسخگو کنیم.

 

آخرین وضعیت جاماندگان سهام عدالت

 

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به وضعیت جاماندگان سهام عدالت، اظهار کرد: به جهت اینکه این تکلیف قانون بودجه ۱۴۰۱ است، دولت مصوبه‌ای داشت و در گام اول برای افراد تحت پوشش نهاد‌های حمایتی مثل کمیته امداد و بهزیستی، ده میلیون سهام عدالت به ازای هر فرد مصوب و منابع آن مشخص شد و این امر منتظر تاییدیه مجلس است. اگر ایرادی گرفته نشود رسما ابلاغ و در ماه‌های بعد اجرایی خواهد شد.

خاندوزی به وضعیت ۶ دهک اول درآمدی دیگر اشاره کرد و گفت: ۶ دهک اول درآمدی که در مصوبه مجلس است با توجه به اینکه تکلیف دولت این است که سهام لازم به سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری به ویژه بازنشستگان را بدهد این حوزه در اولویت پرداخت بدهی‌های دولت است و از این بابت ۹۰ هزار میلیارد باید در اختیار این شرکت‌ها قرار بگیرد.

وی تأکید کرد: پس از حل و فصل مساله بازنشستگان، میزان باقی مانده در اختیار ۶ دهک قرار می‌گیرد. به محض آنکه ۹۰ هزار میلیارد تومان سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی اختصاص یابد در مورد باقی مانده سهام مصوبه خواهیم داد.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری