طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

دگرگونی دیجیتال باعث تحول در کسب و کار‌ها و کاهش فقر و نابرابری است

کد خبر: 57341
زمان انتشار: ۱۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۱ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

وزیر ارتباطات در قزاقستان:

دگرگونی دیجیتال یک روند جهانی است که ملت‌ها، دولت‌ها و روش‌های کسب و کار سنتی را متحول کرده و در کاهش فسادو افزایش اشتغال مهم است.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

کد خبر : ۱۵۹۹۷۳

به گزارش ایبنا، عیسی زارع پور امروز، پنجشنبه ۱۲ بهمن در اجلاس وزرای دیجیتال کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگ‌های در شهر آلماتی قزاقستان با اشاره به اینکه وظیفه ما در اینجا همکاری و یافتن راه‌هایی برای فضای سایبر امن‌تر، عادلانه‌تر و پررونق‌تر است، افزود: فناوری‌های جدید و نوظهور مانند هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، محاسبات کوانتومی و … آنقدر سریع در حال پیشرفت هستند که اگر اقدامات لازم را هرچه سریع‌تر برای پر کردن شکاف‌ها انجام ندهیم، شکاف دیجیتال خیلی زود ما را از هم خواهد گسست.

وی با اشاره به اقدامات ایران در حوزه تحول دیجیتال گفت: ایران از یک سو بسیاری از پلتفرم (سکو)‌های دیجیتالی خود مانند رسانه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها، پلتفرم‌های تجارت الکترونیک و سایر خدمات آنلاین (برخط) سراسری را خود ایجاد کرده و از سوی دیگر با راه اندازی مرحله اول پنجره ملی خدمات دولت هوشمند که ۱۲۶ سازمان را با سه هزار سرویس (خدمت) به هم متصل می‌کند، حکمرانی دیجیتال را توسعه می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه تعداد روستا‌های با بیش از ۲۰ خانوار متصل به شبکه اینترنت پرسرعت به بیش از ۳۵ هزار روستا رسیده است، افزود: فیبر نوری در ایران اکنون بیش از پنج میلیون و ۵۰۰ هزار خانوار را در کشور تحت پوشش دارد.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: دسترسی ۱۰۰ درصدی جمعیت شهری به اینترنت و پوشش ۹۴.۵ درصدی در مناطق روستایی، زیرساخت مناسبی را برای رشد اقتصاد دیجیتال فراهم کرده است و در سال ۲۰۲۳ سهم بازار اقتصاد دیجیتال ایران ۷.۹ درصد از کل تولید ناخالص داخلی بوده است و برنامه ریزی شده تا سهم آن در برنامه هفتم توسعه کشور دو برابر شود.

زارع پور با اشاره به راه اندازی دولت الکترونیک و دولت هوشمند در ایران، خاطرنشان کرد: دولت ایران ۲۰۱ خدمت عمومی و ۷۳۴ خدمت ویژه را از حوزه قضایی و کشاورزی تا حوزه آموزش، بهداشت و فرهنگ به صورت الکترونیکی ارائه کرده است و با تصویب «قانون مدیریت داده‌ها و اطلاعات ملی» در سال ۲۰۲۳ راه را برای توسعه دولت هوشمند و همچنین ارائه داده‌های دولتی به بخش خصوصی با چارچوبی خاص هموار کرده است.

وی با اشاره به تحریم‌های ظالمانه از سوی بعضی از کشور‌های غربی، گفت: تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده و مکانیسم (ساز و کار)‌های کنترل صادرات، دسترسی آزاد ما به فناوری‌های پیشرفته را محدود کرد که به اعتقاد من برای برخی از شرکای ما در سازمان همکاری شانگهای، داستانی آشناست و یکی از راه‌های مقابله مشترک با این چالش توسعه اکوسیستم (بوم سازگان)‌های بانکی برای رسیدن به یک پلتفرم (سکوی) دیجیتال مشترک برای پرداخت است.

وزیر ارتباطات به چالش‌های پلتفرم‌های فرامرزی برای حاکمیت دیجیتال کشور‌ها اشاره کرد و افزود: کشور‌ها باید اقدامات مناسبی را به منظور پاسخگویی بخش خصوصی با تأثیرات فراسرزمینی در قبال رفتار خود در فضای سایبری تضمین کنند و در غیر این صورت آن‌ها مسئول نقض آگاهانه حاکمیت ملی سایر کشور‌ها هستند.

وی با تاکید به اینکه فضای سایبر آینده باید چندقطبی باشد، افزود: برای از بین بردن انحصاراتی که شرکت‌های بزرگ فناوری از آن بهره می‌برند، ما در سازمان همکاری شانگ‌های باید متحد بمانیم تا صدای قوی‌تری در رویه‌های تصمیم‌گیری بین‌المللی داشته باشیم و نقشی کلیدی در آینده دنیای دیجیتال داشته باشیم.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: معتقدم که با یکپارچه‌سازی و اتصال پلت‌فرم‌های دیجیتالی که تجارت بین ملت‌هایمان را ارتقا می‌دهند و همچنین با ایجاد مراکز داده مشترک، می‌توانیم همکاری خود را افزایش دهیم و به سرمایه گذاری برای توسعه راه حل‌های هوش مصنوعی برای توسعه پایدار اقدام کنیم.

زارع پور با محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی بر خاتمه شرایط فاجعه بار در غزه توسط دیوان بین المللی دادگستری تاکید کرد و با ارائه پیشنهادی در زمینه همکاری‌های مشترک خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده همکاری در زمینه توسعه زیرساخت‌های دیجیتال مانند شبکه‌های فیبر نوری فرامرزی، مراکز داده و ارتباطات ماهواره‌ای است و ایران می‌تواند توسعه و گسترش زیرساخت‌های دیجیتال مانند شبکه‌های فیبر نوری، فناوری ۵جی و شبکه‌های ماهواره‌ای را از طریق قلمرو خود که در مرکز جاده ابریشم دیجیتال قرار دارد، تسهیل کند.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری