طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

حامل‌های انرژی در بودجه ۱۴۰۱ تغییر نمی‌کند/موافقت وزیر نیرو با انتقال آب خلیج فارس به کرمان

کد خبر: 751
زمان انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۴ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

ایسنا/کرمان رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به عدم تغییر حامل های انرژی در بودجه ۱۴۰۱ اظهار کرد: تا امروز افزایش حامل‌های انرژی نه پیشنهاد دولت است و نه مجلس نظر داده و اگر دولت هم پیشنهاد دهد مجلس قطعا آن رد می کند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی دفتر ارتباطات مردمی دکتر محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نشست شورای شهرستان کرمان با اشاره به اینکه شهرداری ها به تناسبت ظرفیت و پتانسیل منطقه خود به دنبال طرح های اقتصادی بروند افزود؛ شهرداری های بزرگ انتشار اوراق در اختیار دارند و می توانند از این ظرفیت برای طرح‌های عمرانی خود استفاده کنند. 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه شرایط سختی در  بودجه های عمرانی کشور داریم افزود: کسری تراز بودجه حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان کاهش دادند اما کاهش استقراض است و به مفهوم درآمد مازاد نیست.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

پورابراهیمی افزود: ۶۰ درصد از سرفصل شرکت های دولتی و بانک های ما زیان ده هستند به دولت گفتیم اصلاح ساختار را انجام دهید و شرکت های زیان ده را تعیین تکلیف کنید.

وی تصریح کرد: رویکرد تمرکزگرایی در بودجه ۱۴۰۱ تا حد زیادی برطرف شده است و بخشی از اختیارات تصمیمات بودجه ای به استان ها می آید.

پورابراهیمی با اشاره به راه اندازی  صندوق های توسعه استانی با محوریت صندوق کارآفرینی امید افزود: از منابع بودجه، گردش بانک های دولتی و منابع شرکت های بخش خصوصی به آنها تزریق می شود و مبنای کار فعالیت های عمرانی و توسعه ای استان خواهد شد. 

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: تفاوت دیگر بودجه ۱۴۰۱ نسبت به قبل، حذف ردیف های متفرق است و به برنامه محوری تبدیل شده است. در حقیقت برنامه محوری جایگزین ردیف محوری می شود. 

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

وی از تجمیع دستگاه‌های بودجه گیر در ۵۰ دستگاه در لایحه بودجه ۱۴۰۱ نام برد و گفت: قبلا ۳۰۰ تا ۴۰۰ دستگاه بودجه مستقیم دریافت می‌ کردند که در بودجه ۱۴۰۱ فقط ۵۰ دستگاه بودجه مستقیم می گیرند و باید پاسخگو باشند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اما مولد سازی دارایی های دولت و تغییر و تحول در بودجه شرکت های دولتی اصلا در لایحه بودجه نیست که مورد انتقاد ماست. 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به ضرورت تعیین و تکلیف دارایی های نیمه تمام دولت افزود: ۳۰۰ هزار پروژه در بخش آموزش، بهداشت، راه و غیره در کشور نیمه تمام داریم که هزار و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان روی آنها پول گذاشته شده و ۲۳۰۰ هزار میلیارد تومان نیاز دارد تا تمام شود لذا این پروژه ها باید هر چه سریع تر تعیین تکلیف شوند. 

پورابراهیمی با اشاره به عدم تغییر حامل های انرژی در بودجه ۱۴۰۱ افزود: تا به امروز افزایش حامل های انرژی نه پیشنهاد دولت است و نه مجلس نظر داده و اگر دولت هم پیشنهاد دهد مجلس قطعا آن را رد می کند.

وی در خصوص حذف ارز ترجیحی در بودجه ۱۴۰۱گفت: وضعیت موجود باید تعیین تکلیف شود، مجلس و کارشناسان معتقدند این وضعیت نباید ادامه یابد چون غیر از فساد و تولید رانت و از بین بردن تولید در کشور چیزی عاید کشور نکرده و مردم عایدی از آن نبرده اند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در چهار سال گذشته هزار و ۳۰۰ هزار میلیاد تومان رانت در اقتصاد ایران به واسطه ارز ترجیحی توزیع کردیم که معادل کل بودجه عمومی امسال کشور است. 

وی گفت: هر اندازه فاصله نرخ بازار ارز و نرخ ارز ترجیحی بیشتر شود، سفره مردم کوچکتر می شود و دلال ها بیشتر سود بردند قطعا ادامه این مسیر به صلاح کشور نیست. 

پورابراهیمی گفت: دولت می گوید مابه التفاوت را در قالب یارانه به مردم می‌دهد اما ما می گوییم پرداخت یارانه به صلاح کشور نیست. 

وی افزود با یارانه مردم احساس می کنند مسیر حرکت استمراری است در حالی که ما باید با ثبات قیمت ها و سیاست های ارزی، قدرت خرید را به مردم باز گردانیم.

وی با اشاره به اینکه بخش عمده ای از تورم بابت کاهش ارزش پول ملی است افزود: افزایش صادرات و تقویت ارزش پول ملی، تورم را حذف می‌کند لذا مبلغی هم که برای پرداخت یارانه به مردم در نظر گرفته اند پاسخگوی میزان تورمی که با آزادسازی قیمت ها صورت میگیرد نیست. 

پورابراهیمی گفت: احتمال عدم تصویب سیاست ارز ترجیحی با توجه به اختلاف نظر دولت و مجلس وجود دارد همواره دغدغه مردم را نمایندگان مجلس به دولت اعلام کرده اند.

پورابراهیمی عنوان کرد: دولت اقای قبل حل مشکلات اقتصادی را در مذاکرات می دید و این مسئله شدت اثار تحریم را افزایش داد و این اشتباه بزرگ بود.

وی افزود: باید ساختار اقتصادی داخلی را با فرض تحریم ها طراحی کنیم، ضمن اینکه باید پیگیری کنیم که مذاکرات هم به جایی برسد و نباید کوتاه بیاییم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در مواجه با دشمن باید ادبیات اقتدار را به کار برد تاکید کرد: جمهوری اسلامی تعهدات خود را کامل اجرا کرد لذا  وقتی جمهوری اسلامی قوی باشد مذاکرات خود به خود حل می شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در خصوص تامین آب شرب کرمان گفت: برای آب شرب کرمان موافقت وزارت نیرو و شرکت انتقال آب خلیج فارس را هم گرفته‌ایم که از خط اول انتقال آب، عملیات اجرایی را آغاز کنیم. 

پورابراهیمی با اشاره به جفای وزیر نیروی دولت قبل به مردم کرمان در عدم موافقت با انتقال اب به کرمان افزود؛ عملکرد دولت قبل فاجعه است، ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری را از بین بردند و نگذاشتند کاری و سرمایه گذاری در بخش های مختلف انجام شود.

انتهای پیام

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری