طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است
دبیر کل اجلاس اسکان بشر

فدراسیون صنعت ساختمان تشکیل می‌شود

طلوع اقتصاد،حسن نظرزاده دباغ، دبیر کل اجلاس اسکان بشر از هدف‌گذاری برای تشکیل فدراسیون صنعت ساختمان خبر داد که به وسیله آن امکان بررسی و پایش عملکرد نهادهای مرتبط با این صنعت به صورت سالیانه فراهم خواهد شد.
کد خبر: 4543
زمان انتشار: ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۸ قبل از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،حسن نظرزاده دباغ، دبیر کل اجلاس اسکان بشر از هدف‌گذاری برای تشکیل فدراسیون صنعت ساختمان خبر داد که به وسیله آن امکان بررسی و پایش عملکرد نهادهای مرتبط با این صنعت به صورت سالیانه فراهم خواهد شد.

فدراسیون صنعت ساختمان تشکیل می‌شود

حسن نظرزاده دباغ، دبیر کل اجلاس اسکان بشر از هدف‌گذاری برای تشکیل فدراسیون صنعت ساختمان خبر داد که به وسیله آن امکان بررسی و پایش عملکرد نهادهای مرتبط با این صنعت به صورت سالیانه فراهم خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

 

 

 

بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی، نظام اقتصادی در کشور ما بر پایه سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی استوار است. بخش دولتی شامل کلیه صنایع بزرگ و مادر است که به صورت مالکیت عمومی و در اختیار دولت است. بخش تعاونی شامل شرکت ها و مؤسسات تعاونی تولیدی و توزیعی است و بخش خصوصی نیز شامل آن بخش از کشاورزی، دامداری، صنعت، تجارت و خدمات می شود که به تصریح قانون «مکمل فعالیت های اقتصادی دولتی و تعاونی» است.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

اما از این سه شاکله اقتصادی، آنکه نفت را می فروشد و پولش را می گیرد و در بخش های مختلف هزینه می کند فقط دولت است. درنتیجه همیشه دو بخش دیگر خواهان توجه دولت و گلایه مند از عدم حمایت وی هستند.

ولی اگر نظام اقتصادی موجود کارآمد است چرا دولت این همه مشکلات اقتصادی دارد و بخش تعاون و بخش خصوصی تقریباً به گل نشسته اند؟ اگر هم کارآمد نیست چه اراده ای برای تغییر آن وجود دارد؟ اصلاً صدای بخش خصوصی و بخش تعاون به گوش کسی می رسد؟ آنچه در ادامه می خوانید گفتگوی پیام ساختمان است با دکتر پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی کشور در خصوص این مباحث. پیام ساختمان: شما نظام اقتصادی سه بخشی فعلی را کارآمد می دانید؟ من معتقدم بر اساس سیاست های ابلاغی اصل ۴۴ باید رویکردمان را در این زمینه تغییر دهیم و چه بسا در آینده اگر زمانی قرار شد قانون اساسی بازنگری شود حتماً باید این اصل بازنویسی شود و در آن اولاً تکلیف و جایگاه «بخش عمومی غیردولتی» را که فعلاً در قانون اساسی نداریم باید مشخص کنیم و دوم اینکه اصولاً انتظاراتمان را از بخش تعاونی باید اصلاح کنیم.

در دنیا بخش خصوصی و بخش تعاونی یکی هستند چراکه تعاونی چیزی جز بخش خصوصی نیست، بنابراین مرز بین تعاون و بخش خصوصی باید برداشته شود، کما اینکه ما در تعاملاتمان این مرزبندی را نداریم و بخش تعاون را جزوی از خودمان و مجموعه بخش خصوصی می شناسیم. البته تعاون نهادهای خاص خودش مثل تعاونی ها و اتاق های تعاون را دارد ولی درواقع آنها هم بنیادشان بر مردم است، بنابراین خصوصی هستند.

پیام ساختمان: ارتباط این سه بخش با صنعت ساختمان را چگونه ارزیابی می کنید؟ از حیث ارتباط این بخش ها با صنعت ساختمان، ما دو کفه ترازو داریم: یکی دولت به عنوان کارفرمای اصلی در پروژه های بزرگ احداث و عمران و یکی هم بخش خصوصی به عنوان پیمانکار دولت. البته در سال های اخیر بخش شبه دولتی آمده و جای بخش خصوصی را گرفته است و برای همین اصرار دارم باید تکلیف این قسمت در قانون مشخص شود.

در خصوص ارتباط بخش تعاون و صنعت ساختمان هم گفتنی است که در دهه اول و تا حدودی دوم انقلاب در موضوعات تعاونی های مسکن و کارمندی، نقش بخش تعاون پررنگ بود ولی الآن با توجه به حجم تولید ناخالص دولتی در حوزه احداث، (که می توان آن را شامل پروژه های بزرگ جاده سازی، سدسازی، پل سازی، پالایشگاه سازی، نفت و گاز و پتروشیمی، انبوه سازی، مسکن مهر و … دانست)، نقش بخش تعاون عدد بسیار کوچکی است. به عبارتی حضور بخش خصوصی در پروژه های صنعت احداث یا امور عمرانی و زیربنایی بسیار پررنگ تر از بخش تعاون است .

البته به غیراز این هم مسیری نداریم، زیرا پروژه های بزرگ از مقیاسی به بالاتر را با شکل و شیوه تعاونی نمی توان اجرا یا اداره کرد. به همین جهت هم پروژه های بزرگ عموماً توسط شرکت های سهامی خاص یا عام انجام می شوند که در تقسیم بندی فعلی جزو بخش خصوصی تلقی می شوند. اما ارتباط بین بخش خصوصی و دولت در این زمینه، ارتباط درست و عادلانه ای نیست.

پیمانکاران ما مرتب از قراردادهای یک طرفه تحمیلی از جانب دولت شاکی هستند و شاید به همین دلیل، تشکل های موجود در این حوزه، از اتاق بازرگانی توقع دارند به واسطه جایگاهش به عنوان نماینده بخش خصوصی و همچنین وظیفه ای که در قانون بهبود مستمر فضای کسب وکار دارد؛ به طورجدی تر به بازنگری قراردادهای بین بخش خصوصی و دولت و اصلاح موارد یک جانبه و یک طرفه بپردازد.

موضوع دیگر مطالبات بخش خصوصی از دولت در حوزه های پیمانکاری ساختمان، نفت، نیرو، راه، شهرسازی و غیره است که در اینجا هم اتاق می تواند نقش آفرین باشد. پیام ساختمان: البته بخش خصوصی ما در ساخت وساز شهری هم نقش پررنگی دارد.

رابطه اتاق با این بخش تعریف شده است یا خیر؟ متولی این فعالان در رویکرد انتظامی، سازمان نظام مهندسی شناخته شده اما در رویکرد اقتصادی، بعضاً در مواردی که مراجعه ای به اتاق شده باشد (مثل مشکلات انبوه سازان و موضوعاتی ازاین دست) اتاق پیگیری کرده است. از طرف دیگر این ساخت وسازها از حیطه ملی خارج و در حیطه شهری قرار دارد.

یعنی برای حل مسائل و مشکلات آن باید با شهرداری تعامل صورت گیرد. این کار را در دوره جدید اتاق تهران در برنامه داریم و قرار است آن را دنبال کنیم. یعنی بخش مشخصی در اتاق تهران بنیاد گذاشته خواهد شد و در آن موضوعات مربوط به شهر تهران را با فعالان اقتصادی پیگیری می کنیم. یکی از این موضوعات، مشکلات فعالان اقتصادی با شهرداری تهران است که اعم از فعالان صنعت ساختمان است.

بخش مهمی از این موضوعات، ساخت وسازهای شهری است و بخشی هم مشکلات فعالان اقتصادی مثل مشکلات درخواست مجوزهای اداری و تجاری و یا پیمانکاران شهرداری در سایر حوزه هاست.

در این حوزه هم تمرکز به وجود خواهد آمد اما ورود اتاق به این حوزه ابتدا باید با شناسایی حدومرزها شروع شود، اینکه مرز مسئولیت شهرداری و سازمان نظام مهندسی و به همین ترتیب تشکل ها کجاست باید مشخص شود که احیاناً خلأ در کجاست. وقتی مشخص شد این خلأ در حیطه اتاق بازرگانی خواهد بود و آن را دنبال خواهد کرد

به نظرم پرداختن به مسائل و مشکلات فعالان اقتصادی در اقتصاد شهری، موضوع مغفولی بوده و بخش خصوصی در اقتصاد شهر عملاً متولی متمرکزی نداشته و یا متولیان احساس می کردند این حوزه مورد دغدغه فعالان اقتصادی نیست. این موضوع در این دوره باید اصلاح شود و فکر می کنم حداقل در شهر تهران به عنوان پایتخت و بزرگ ترین شهر کشور، حتماً میزان مسائل و مشکلات و نیز توقعات فعالان اقتصادی که به نوعی با موضوعات شهری ارتباط دارند به حدی است که ما باید روی آن تمرکز ویژه ای داشته باشیم.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *