طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

رشد تولید ۲۱ محصول صنعتی و معدنی تا پایان بهمن‌ماه ۱۴۰۰

کد خبر: 2148
زمان انتشار: ۱۸ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۷ قبل از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، بر پایه آمارهای رسمی منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت، در این مدت بیشترین آمار رشد تولید مربوط به ردیف محصولات «کامیون، کامیونت و کشنده»، «چرم»، «اتوبوس، مینی‌بوس  و ون»، «روغن ساخته شده نباتی»، و «شمش آلومینیوم» بوده است.

به اعتقاد کارشناسان، ثبت رشد در بخش صنعت و معدن حکایت از افزایش علاقه‌مندی جامعه به سرمایه‌گذاری و صیانت از ظرفیت‌های تولید دارد. اتفاقی که در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۰ نیز شاهد آن بودیم و از مجموع ۴۰ محصول منتخب صنعتی و معدنی که همه روزه مورد بررسی و پایش قرار می‌گیرند، ۲۱ محصول با رشد تولید مواجه شدند.

گزارشی که در ادامه ارائه شده، نگاهی گذرا به وضعیت تولید محصولات منتخب صنعتی و معدنی در ۱۱ ماهه ۱۴۰۰ داشته است.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

رشد تولید ۲۱ محصول صنعتی و معدنی تا پایان بهمن‌ماه ۱۴۰۰

«کامیونت، کامیون و کشنده»، صدرنشین رشد تولید

بر اساس این گزارش، تا پایان بهمن‌ماه پارسال، در بخش کامیون، کامیونت و کشنده با ثبت رشد چشمگیر ۷۰.۳ درصدی، ۱۰ هزار و ۵۶ دستگاه از این خودروها تولید شد که بیشترین رشد در بین محصولات متنخب صنعتی و معدنی کشور به شمار می‌رود.

این رشد در بخش اتوبوس، مینی‌بوس و ون ۲۸.۴ درصد بود و تولید این خودروها به ۲‌هزار و ۲۵۰ دستگاه رسید.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

در این مدت تولید انواع خودروی سواری در کشور با افت ۲.۱ درصدی به ۸۱۱ هزار و ۷۰۰ دستگاه رسید.

خودروسازان در بخش وانت نیز ۲.۴ درصد افت عملکرد داشتند و ۷۲ هزار و ۹۳۷ دستگاه وانت تولید کردند.

در بخش خودروهای کشاورزی نیز کارخانجات داخلی ۲۰ هزار و ۲۷۶ دستگاه تراکتور (رشد ۲.۱ درصدی) و ۶۲۴ دستگاه کمباین (رشد ۵.۶ درصدی) تولید کردند.

رشد تولید ۲۱ محصول صنعتی و معدنی تا پایان بهمن‌ماه ۱۴۰۰

رشد تولید لوازم‌خانگی

مطابق این آمارها، تولید لوازم‌خانگی بزرگ از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا پایان بهمن‌ماه با رشد ۷.۶ درصدی در هم‌سنجی با سال ۹۹ به چهار میلیون و ۵۸۸ هزار و ۳۰۰ دستگاه رسید.

در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۰ تولید تلویزیون با رشد ۱.۹ درصدی به یک میلیون و ۱۶۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه رسید.

همچنین در این مدت ۲ میلیون و ۴۴ هزار و ۷۰۰ دستگاه یخچال و فریزر توسط کارخانجات داخلی تولید شد که حاکی از رشد ۷.۳ درصدی است.

تولید ماشین لباس‌شویی نیز با ثبت رشد ۲۱.۴ درصدی به یک میلیون و ۳۲۶ هزار و ۴۰۰ دستگاه رسید.

با این حال، تولید کولر آبی در این مدت با کاهش همراه بود، به‌طوری که با ثبت افت ناچیز یک دهم درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۹ به یک میلیون و ۵۴ هزار و ۷۰۰ دستگاه رسید.

رشد تولید محصولات پتروشیمی

بر پایه این گزارش، تا پایان بهمن‌ماه ۱۴۰۰ تولید روغن ساخته شده نباتی با رشد ۲۹.۶ درصدی به یک میلیون و ۸۴۴ هزار و ۲۰۰ تن رسید. تولید انواع کاغذ با رشد پنج درصدی به ۹۸۷ هزار و ۷۰۰ تن رسید و تولید نئوپان رشد ۱۰.۲ درصدی ثبت کرد و به ۸۰۵ هزار مترمکعب افزایش یافت.

همچنین تولید روغن صنعتی و موتور تصفیه اول رشد ۲.۴ درصدی تجربه کرد و به ۶۲۶ هزار و ۴۰۰ تن رسید. در این مدت ۱۵۱ هزار و ۳۰۰ تن دوده (رشد ۱۷.۵ درصدی)، ‌ ۵۶ میلیون و ۷۴۰ هزار تن محصولات پتروشیمی (رشد ۱.۹ درصدی)، ۲۷۴ هزار و ۷۰۰ تن نخ فیلامنت پلی‌استر (رشد ۱۱.۸ درصدی)، ۱۹۱ هزار و ۲۰۰ تن الیاف پلی‌استر (رشد پنج درصدی) و ۵۳ میلیون فوت مربع چرم (رشد ۳۹.۵ درصدی) تولید شد.

از محصولات صنعتی که در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۰ با افت تولید مواجه شدند می‌توان به پودر شوینده با ۴۷۳ هزار و ۶۰۰ تن تولید (کاهش ۱۸.۷ درصدی)، ۲۳۹ هزار و ۷۰۰ تن لاستیک خودرو (کاهش ۴.۸ درصدی)، ۵۱۳ هزار تن کارتن (افت هشت دهم درصدی)، یک میلیون و ۲۹۱ هزار و ۴۰۰ متر مکعب فیبر (کاهش ۱۱.۸ درصدی)، ‌ ۲۱ هزار و ۳۰۰ تن سموم شیمیایی (کاهش ۲۸.۸ درصدی)، یک‌هزار و ۴۰۰ تن الیاف اکریلیک (کاهش ۷۵.۹ درصدی)، ۲۲۰ هزار و ۷۰۰ تن نخ سیستم پنبه‌ای و ترکیبی الیاف مصنوعی (افت ۱۳.۶ درصدی)،  ۱۲۳ میلیون و ۷۰۰ هزار زوج انواع پاپوش و کفش (کاهش سه درصدی) و هفت‌میلیون و ۸۵۳ هزار و ۳۰۰ دستگاه الکتروموتور (افت ۱۷.۹ درصدی) قابل اشاره است.

رشد تولید ۲۱ محصول صنعتی و معدنی تا پایان بهمن‌ماه ۱۴۰۰

رشد تولید ۵ محصول بخش معدن و صنایع معدنی

مطابق آمارهای رسمی منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت، تا پایان بهمن‌ماه ۱۴۰۰ تولید کاتد مس با رشد ۲.۸ درصدی در هم‌سنجی با سال ۹۹ به ۲۷۲ هزار و ۸۰۰ تن، شمش آلومینیوم با رشد ۲۵.۸ درصدی به ۵۲۰ هزار و ۱۰۰ تن، کاشی و سرامیک با رشد ۱.۷ درصدی به ۴۱۸ میلیون و ۷۸۴ هزار و ۴۰۰ متر مربع، شیشه جام با رشد ۱۶.۴ درصدی به یک میلیون و ۲۴۱ هزار و ۹۰۰ تن و ظروف چینی با رشد ۹ درصدی به ۵۶ هزار و ۴۰۰ تن رسید.

در این مدت ۲۵ میلیون و ۵۲۴ هزار و ۵۰۰ تن فولاد خام توسط شرکت‌های بزرگ فولادی کشور تولید کردند که در مقایسه با ۱۱ ماهه سال ۹۹ افت ۲.۶ درصدی نشان می‌دهد.

در مدت یاد شده، ۲۳ میلیون و ۱۶۹ هزار و ۸۰۰ تن محصولات فولادی نیز تولید شد که حاکی از افت ۴.۴ درصدی است.

در ۱۱ ماهه پارسال همچنین شرکت‌های بخش معدن و صنایع معدنی ۲۱۱ هزار و ۱۰۰ تن آلومینا (افت یک دهم درصدی)، یک میلیون و ۳۴۸ هزار تن کنسانتره زغال‌سنگ (افت ۱۲.۳ درصدی)، ۵۷ میلیون و ۴۰۰ هزار و ۶۰۰ تن سیمان (افت ۹.۱ درصدی)، ۶۶۸ هزار و ۸۰۰ تن ظروف شیشه‌ای (کاهش چهار دهم درصدی) و ۸۸ هزار و ۱۰۰ تن چینی بهداشتی (افت ۱۸.۷ درصدی) تولید کردند.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری