طلوع اقتصاداقتصاد ایران در حال طلوع دوباره است

صادرات فولاد امسال از ۱۰ میلیون تن عبور می‌کند

کد خبر: 22195
زمان انتشار: ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۳ بعد از ظهر -

به گزارش پایگاه خبری طلوع اقتصاد،

به گزارش بازار، امیر صباغ افزود: درتلاشیم امسال بتوانیم از ۱۰ میلیون تن صادرات فولاد عبور کنیم و ارزآوری ۶ تا ۷ میلیارد دلاری نصیب کشور شود.

وی گفت: تولید فولاد کشور براساس گزارش انجمن جهانی فولاد از ابتدای سال تاکنون ۲۸ میلیون تن بوده است که درمقایسه با سال گذشته بیش از ۸ درصد رشد داشته است.

صباغ با بیان اینکه ایران جزو ۱۰ کشور برتر تولید فولاد در دنیاست افزود: امسال قیمت جهانی فولاد مناسب بود و فولادسازان کشور با بهره گیری از این فرصت، در تولید و صادرات رشد خوبی داشتند.

بیشتر بخوانید:

برای دیدن و مطالعه دیگر اخبار حوزه اقتصادی اینجا کلیک کنید

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه کذاری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی با اشاره به اینکه روسیه از بزرگترین صادرکنندگان فولاد به اروپا بود که با تحریم این کشور، محصولات فولادی این کشور به خاورمیانه و اسیای شرقی راه یافت گفت: با این حال شرکت‌های ایرانی توانستند به خوبی با روسیه رقابت کنند و سهم بازار خود را در منطقه و آسیا حفظ کنند.

صباغ افزود: با توجه به وضعیت مناسب فولاد برآورد میشود سال آینده نیز شرایط مطلوبی داشته باشیم.

وی به محدودیت‌های صنعت فولاد ازجمله رکود جهانی و گسترش کرونا در چین اشاره کرد و گفت: به نظر میرسد سال اینده مشکل چین رفع شود و شاهد ارتقای بازار جهانی فولاد باشیم و فولادسازان ما از این شرایط استفاده خواهند کرد.

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه کذاری ایمیدرو افزود: بزرگترین چالش امروز بحث محدودیت گاز طبیعی است، زیرا درحالت عادی دولت ۷۵ درصد گازی که به صنعت فولاد اختصاص میداد، اکنون محدود شده و به نظر می‌رسد این محدودیت تا پایان بهمن وجود داشته باشد، درنتیجه میتواند عامل کاهش تولید و رشد قیمت‌ها و نواسانات آن باشد.

<div id="mediaad-NkMGn" ></div>

صباغ درخصوص سیاستگذاری جدید بانک مرکزی درخصوص تعیین ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان نیمایی گفت: الان قیمت‌های فولاد در بازار کشور مثل بورس کالا براساس رقابتی که وجود دارد بالاتر از نرخ نیمایی است واین موجب میشود قیمت بازار داخل از صادرات گران‌تر باشد، بنابراین صادرات فاقد توجیه است.

وی افزود: البته این موقت است و با وصل شدن گازطبیعی، رشد تولید باعث عرضه مازاد، کاهش قیمت داخلی و صادرات مجدد اقتصادی می‌شود.

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه کذاری ایمیدرو گفت: نرخ ارز اعلامی برای واحدهای بزرگ فولادی چالش ان چنانی ندارد، اما برای شرکت‌های کوچکتر صادرات اقتصادی نیست که طبعا وزارت صمت و دولت سعی می‌کنند در آینده آن‌ها را به سمت بازار جدیدتر و تبادل ارز هدایت کنند تا صادراتشان صرفه اقتصادی داشته باشد.

وی همچنین با بیان اینکه صنعت فولاد از صنایع پیشران کشور است که بخش خصوصی راهبری آن را برعهده دارد گفت: درپی محدودیت‌های دولت برای تامین برق فولادسازان، آن‌ها خود درحال تاسیس نیروگاه‌های برق بزرگ مقیاس هستند که امیدواریم با این برنامه برای سال آینده چالشی به عنوان قطعی برق نداشته باشیم.

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری